Марјанчо Николов

Ситуацијата во македонскиот парламент ќе се заплеткува дополнително во наредниот период, како резултат на верификацијата на мандатите на СДСМ, наспроти опозициската одлука да не се заземат пратеничките места. Двете седници што ги одржа досега осмиот состав на парламентот - конститутивната и инаугуративната, поминаа без бранувања, како што и можеше да се очекува со оглед на отсуството на најголемата опозициска партија. Но, овие заседанија не донесоа конкретни решенија за тоа како ќе функционира законодавниот дом во новонастанатата ситуација, а под водство на стариот претседател Трајко Вељаноски. Вистинската формула не ја знаат ниту некои од поискусните пратеници од мнозинството и од опозицијата, со кои разговаравме вчера. Првата нејасна работа е како ќе им се регулира работниот статус на пратениците од коалицијата на СДСМ, кои одбиваат да седат во парламентот, и покрај верификацијата на нивните мандати. Оние што учествуваа и во претходниот парламентарен состав (Марјанчо Николов, Стојко Пауновски, Горан ...
сите 30 | | | веќе видена

Игор Ивановски и Наташа Савова се двајца од вкупно шеснаесетте поранешни пратеници кои нема да бидат во можност да гласаат за доверба на раководството на СДСМ на денешниот Конгрес. Тие досега учествуваа во работата на највисокиот партиски орган врз основа на одредбите од Статутот на СДСМ, според кој Конгресот како делегати го сочинуваа и членовите на парламентарната група на СДСМ. На Конгресот делегат ќе биде Горан Минчев (како член на Градската организација на СДСМ), кој заедно со екс-пратениците Ана Павловска-Данева, Јани Макрадули, Андреј Петров и Емилијан Станковиќ важи за движечка сила на заговорниците за смена на актуелното раководство за што дел од нив и јавно се декларираат на социјалните мрежи и лобираат меѓу делегатите. Освен Савова и Ивановски, со оглед дека Стојко Пауновски,Горан Сугарески, Миле Андонов, Марјанчо Николов, Маринела Тушева, Менде Диневски, Станка Анастасова, Цветанка Иванова, Билјана Казанџиска, Борче Ставрев, Дивна Јовковска, Голупчо Ангелов, Саве Марачков и Светлана Вучетиќ од ...
сите 207 | | | веќе видена

Лилјана Поповска, Аспазија Софијанова и Даниела Рангелова, се дел од кандидатите кои ќе ги пополнат 8-те места од првата изборна единица за ВМРО-ДПМНЕ, а се поизвесно е дека ним ќе им се придружат Јелена Жугиќ и Андон Чибишев. Носителот на листата во единицата, Никола Груевски, бидејќи повторно ќе добие мандат за формирање на влада, ќе ослободи едно пратеничко место што ќе резултира со поместување на листата. Таков најверојатно ќе биде и случајот со уште неколку позиции, бидејќи е можно некој од кандидатите да добие министерско место. Меѓу 10-те кандидати од втората изборна единица кои ќе седнат во пратеничките столчиња се Гордана Јанкуловска, Трајко Вељаноски, Зоран Ѓорѓиевски, Амди Бајрам, Владанка Авировиќ. Драган Петковски и Бојан Стојановски се дополнителните кандидати кои се во игра да влезат во парламанетот доколку некој од листата добие министерско место. Никола Тодоров, Влатко Ѓорчев, Илија Димовски, Емил Димитриев, се дел од 13-те кандидати на ВМРО ДПМНЕ кои добија пратенички мандати во 3-та ...
сите 4 | | | веќе видена

Опозициските партии се наоѓаат пред клучни одлуки за својата иднина, особено СДСМ откако не ги призна изборните резултати, но и ДПА, бидејќи продолжи да слабее ДАЛИ РЕАЛНОСТА moже да ГИ ДЕМАНТИРА БРОЈКИТЕ ОД ИЗБОРИТЕ? Распределбата на мандатите во Собранието по добиените резултати од предвремените парламентарни избори донесе интересни новини на политичката сцена, но не и крупни промени и поместувања, сметаат политичките аналитичари. Според нив, ВМРО-ДПМНЕ останува доминантна партија во целата држава, а кај албанскиот блок таа улога ја има ДУИ, со најдобриот резултат во својата историја. Опозициските партии се наоѓаат пред клучни одлуки за својата иднина, особено СДСМ, откако не ги призна изборните резултати, но и ДПА, бидејќи продолжи да слабее. За разлика од претходните два парламентарни состави, овој пат има нешто поголема застапеност на малите партии. ГРОМ е новиот политички субјект што се избори за пратеничко место и се очекува партијата да се обиде да го искористи мандатот за што повеќе да зајакне. ...
сите 2 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ го победи својот најлут политички ривал секаде низ Македонија, некаде и со убедлива предност од три спрема еден Струмица, Куманово и Ранковце: - СДСМ на завчерашните парламентарни избори изгуби три од четирите свои упоришта заверени на минатогодишните локални избори. Единствено граѓаните на Центар ја продолжија својата лојалност кон опозицијата. Владејачката ВМРО-ДПМНЕ го победи својот најлут политички ривал во сите останати општини низ Македонија, некаде и со убедлива предност од три спрема еден. „Паднаа“ осум од девет општини (Берово, Богданци, Дебарца, Босилово, Куманово, Карбинци, Ранковце и Струмица, исклучок е Центар), во кои социјалдемократите имаа егал или благо водство на советничките листи во март 2013 година. „Цело Скопје - вмровски град“, скандираа симпатизерите на партијата на Никола Груевски додека пристигнуваа првите резултати од гласањето. „Црвено-црните“ во Аеродром освоија 22.117 гласа наспроти 16.063 на „сините“, во Кисела Вода остварија победа со речиси девет илјади гласа, во ...
сите 5 | | | веќе видена

На изборите за новиот парламентарен состав гласале 64,05 проценти од граѓаните или на гласање излегле 1,140.202 гласачи. По пребројаните гласови ваков треба да биде распоредот на силите во Собранието. 61 пратеник освои коалицијата предводена од ВМРО ДПМНЕ, 34 СДСМ, 19 ДУИ, 7 ДПА и по еден мандат добија ГРОМ и НДП. Или во број на гласови – за ВМРО ДПМНЕ гласале 42,21 % од излезените граѓани ( 481.289 ), за СДСМ 24, 90 % (283.930), за ДУИ 13,47 % ( 153.583), ДПА 5,82% ( 66 392), ГРОМ добил 2,77% (или 31 610) и НДП 1,56 % од гласовите ( 17 783). Во парламентот ниту едно пратеничко место не освоија Коалицијата за позитивна Македонија на Зиков, ВМРО НАРОДНА, ПДП, ПЕИ и другите помали партии кои одеа самостојно на изборите.  Во првата изборна единица ВМРО ДПМНЕ освои 8 мандати, СДСМ и коалиционите партнери 7, ДУИ 3, ГРОМ 1 и ДПА 1. Во двојката ваков е распоредот на силите ВМРО ДПМНЕ 10, СДСМ 5, ДУИ 4, ДПА 1 мандат. Во третата изборна единица коалицијата предводена од ВМРО ДПМНЕ добила 13 мандати, СДСМ 7. Во ...
сите 32 | | | веќе видена

Триесет и четири пратеници од СДСМ – тоа се последните податоци од ДИК. Се чека на евентуални приговори пред да се утврди конечната бројка, иако не се очекуваат значителни промени. Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, најави дека нема да ги признаат изборните резултати. Еве кои пратеници треба да се најдат во Собранитео, доколку, сепак не останат на одлуката на Заев, пишува Република. Рената Дескоска Софија Куновска Стефан Богоев Љубомир Јосифовски Дуфе Кукоски Солза Грчева Лидија Димова Петре Шилегов Љубиша Николиќ Соња Мираковска Љубица Буралиева Благоја Стојановски Марјанчо Николов Ален Георгијев Јагода Шахпаска Горан Мисовски Миле Андонов Мира Стојчевска Енес Ибрахим Хари Локвенец Панче Орцев Роза Топузова Каревска Бетиане Китев Сашо Поцков Милева Ѓоргиева Горан Сугарески Марјан Даскаловски Васко Ковачевски Томислав Тунтев Биљана Настеска Горан Милевски Јован Митрески Јулијана Силјановска Стојко Пауновски.
сите 2 | | | веќе видена

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, најави дека нема да ги признаат изборните резултати. Еве кои пратеници треба да се најдат во Собранието. • Рената Дескоска • Софија Куновска • Стефан Богоев • Љубомир Јосифовски • Дуфе Кукоски • Солза Грчева • Лидија Димова • Петре Шилегов • Љубиша Николиќ • Соња Мираковска • Љубица Буралиева • Благоја Стојановски • Марјанчо Николов • Ален Георгијев • Јагода Шахпаска • Горан Мисовски • Миле Андонов • Мира Стојчевска • Енес Ибрахим • Хари Локвенец • Панче Орцев • Роза Топузова Каревска • Бетиане Китев • Сашо Поцков • Милева Ѓоргиева • Горан Сугарески • Марјан Даскаловски • Васко Ковачевски • Томислав Тунтев • Биљана Настеска • Горан Милевски • Јован Митрески • Јулијана Силјановска • Стојко Пауновски
сите 3 | | | веќе видена

Триесет и четири пратеника од СДСМ – тоа се последните податоци од ДИК. Се чека на евентуални приговори пред да се утврди конечната бројка, иако не се очекуваат значителни промени. Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, најави дека нема да гги признаат изборните резултати. Еве кои пратеници треба да се најдат во Собранитео, доколку, сепак не останат на одлуката на Заев, пишува Република. Рената Дескоска Софија Куновска Стефан Богоев Љубомир Јосифовски Дуфе Кукоски Солза Грчева Лидија Димова Петре Шилегов Љубиша Николиќ Соња Мираковска Љубица Буралиева Благоја Стојановски Марјанчо Николов Ален Георгијев Јагода Шахпаска Горан Мисовски Миле Андонов Мира Стојчевска Енес Ибрахим Хари Локвенец Панче Орцев Роза Топузова Каревска Бетиане Китев Сашо Поцков Милева Ѓоргиева Горан Сугарески Марјан Даскаловски Васко Ковачевски Томислав Тунтев Биљана Настеска Горан Милевски Јован Митрески Јулијана Силјановска Стојко Пауновски
сите 5 | | | веќе видена

Триесет и четири пратеника од СДСМ – тоа се последните податоци од ДИК. Се чека на евентуални приговори пред да се утврди конечната бројка, иако не се очекуваат значителни промени. Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, најави дека нема да гги признаат изборните резултати. Еве кои пратеници треба да се најдат во Собранитео, доколку, сепак не останат на одлуката на Заев, пишува Република. Рената Дескоска Софија Куновска Стефан Богоев Љубомир Јосифовски Дуфе Кукоски Солза Грчева Лидија Димова Петре Шилегов Љубиша Николиќ Соња Мираковска Љубица Буралиева Благоја Стојановски Марјанчо Николов Ален Георгијев Јагода Шахпаска Горан Мисовски Миле Андонов Мира Стојчевска Енес Ибрахим Хари Локвенец Панче Орцев Роза Топузова Каревска Бетиане Китев Сашо Поцков Милева Ѓоргиева Горан Сугарески Марјан Даскаловски Васко Ковачевски Томислав Тунтев Биљана Настеска Горан Милевски Јован Митрески Јулијана Силјановска Стојко Пауновски
сите 7 | | | веќе видена