Љубчо Георгиевски

Позитивен настан на неделата е заедничкото македонско-бугарско чествување на Св. Кирил и Методиј на 11 мај во Софија Ворелативна сенка на постизборните настани се одвиваат настани кои се од значењеза добрососедството. Позитивен настан на неделата е заедничкото македонско-бугарскочествување на Св.Кирил и Методиј на 11 мај, во Софија, во организација на соодветнитеакадемии, БАН и МАНУ . Заедничкото чествување на историскиличности е едно од контроверзните подрачја во односитемеѓу Македонија и Бугарија , како и во разговорите за договорот задобрососедство. Овој чекор доаѓа по подолг период, од првиот таков чекор -заедничкото чествување на Св. Кирил и Методиј од Љубчо Георгиевски и ИванКостов, тогашните премиери на Македонија и Бугарија, во 1999 година, годинакога ја потпишаа иДекларацијата за добрососедство. Во меѓупериодот, во 2006 година, тогашниотпремиер Бучковски иницира заедничко чествување на историски настани и личности,но без конкретизација. Покрајтоа што е позитивен настан самиот по себе, ...
| | веќе видена

Ниту едната, ниту другата страна не изнесуваат детали во јавноста за разговорите на работните групи формирани од двете министерства за надворешни работи, поради што не се знае дали и колку има придвижување кај спорните прашања. Од македонското Министерство за надворешни работи за ВЕЧЕР велат дека постигнале напредок преку искрен дијалог со визија за иднината Бугарскиот претседател Росен Плевнелиев се уште не одговорил на отворениот повик од неговиот македонски колега Ѓорге Иванов за што поскоро потпишување на Декларацијата за добрососедство. Од Кабинетот на македонскиот претседател појаснуваат дека таа изјава е дадена како одговор на изјавата на Плевнелиев. Од Кабинетот на Плевнелиев до затворањето на весникот не одговорија ниту на официјалното барање на ВЕЧЕР кој е одговорот на бугарскиот претседател по повикот на Иванов за неодложно потпишување на документот од пред 15 години. Тоа не е изненадување, бидејќи бугарските власти со години имаат политика на игнорирање на македонските медиуми. - Немаме добиено ...
сите 2 | | | веќе видена

Заедничкото чествување на Светите Кирил и Методиј по стариот календар, отвора страници во новиот календар на македонско-бугарските односи, велат македонски политичари. Заедничкото чествување на празникот на светите браќа Кирил и Методиј во Софија, на 11 мај, по стариот календар, организирано од бугарската (БАН) и македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), наиде на позитивни реакции во двете земји. Главниот впечаток на јавноста во двете земји, е дека академиците им одржаа лекција на политичарите, кои со години, „намерно или ненамерно“ ги држат подзатворени вратите за отворена и искрена соработка. „Кирил и Методиј ги обединија Бугарија и Македонија“, „Македонија и Бугарија заедно на празникот на светите браќа“ беа дел од насловите во бугарските медиуми, кои известуваа за заедничката прослава. Во рамките на прославата, и поглаварот на Македонската православна црква, г.г. Стефан, присуствуваше на литургијата што ја одржа бугарскиот патријарх Неофит во „Свети Александар Невски“. Добра вест Сепак, ...
сите 60 | | | веќе видена

Реизборот на Заев на конгресот не беше прв внатрепартиски пораз на Црвенковски.И самиот признадека минатата година поради внатрешните несогласувања биланапуштена политиката на отпор и партијата се врати во институциите, а учествуваше и на локалните избори Обидот на Црвенковски за преврат во партијата не успеа, Заев излезе како победник РАСЧИСТУВА ЛИ СДСМ СО ПОРАНЕШНИОТ ЛИДЕР? Од 593 делегати на конгресот на СДСМ, вкупно 180 не му дадоа поддршка на Зоран Заев да остане лидер на партијата. Иако тоа е една четвртина од вкупното делегатско тело и е далеку од знак за цврсто партиско единство, сепак познавачите сметаат дека резултатот е многу подобар отколку што се очекуваше, со оглед на тоа дека поранешниот претседател на партијата Бранко Црвенковски повика да не му се даде доверба на новото раководство. Иако Црвенковски ги напушти партиските позиции и целосно се повлече од јавниот живот од пред една година, многумина веруваа дека тој сепак ги држи конците во партијата и неговиот збор е последен. Но дали е ...
сите 253 | | | веќе видена

Полупразната сала на собраниската седница за инаугурација на претседателот Ѓорге Иванов за неговиот втор мандат, ја оживеа приказната за сите непризнавани македонски претседатели и за континуираното (само)девалвирање на највисоката функција во државата. Неприсуството на ДУИ, поради отфрлањето на нивната идеја за консензуален претседателски кандидат, и на СДСМ и НДП - поради непризнавање на изборниот процес заради „системска кражба на гласови“, на површина изнесе многу прашања. Каде е дефектот - во ниската политичка култура, во непостоењето на институционална зрелост или во основните правила на изборната демократијата кои се прегазени од гласачките машинерии? Според професорот од Правниот факултет, Владо Поповски, сѐ е причински-последично поврзано. „Кај нас се евидентни последиците од неконсолидираната политичка култура, непостоењето на долги демократски традиции и непочитувањето на институции. Не е на завидно ниво државната зрелост кај политичарите, ниту институционалната зрелост на државата. Излезот од ...
| | веќе видена

Во историјата на самостојна Македонија, непризнавани беа шефовите на државата: ВМРО-ДПМНЕ го оспори легитимитетот на Глигоров и на Црвенковски, а СДСМ на Трајковски и на Иванов, со што „резултатот“ е изедначен - 2 : 2. Полупразната сала на собраниската седница за инаугурација на претседателот Ѓорге Иванов за неговиот втор мандат, ја оживеа приказната за сите непризнавани македонски претседатели и за континуираното (само)девалвирање на највисоката функција во државата. Неприсуството на ДУИ, поради отфрлањето на нивната идеја за консензуален претседателски кандидат, и на СДСМ и НДП - поради непризнавање на изборниот процес заради „системска кражба на гласови“, на површина изнесе многу прашања. Каде е дефектот - во ниската политичка култура, во непостоењето на институционална зрелост или во основните правила на изборната демократијата кои се прегазени од гласачките машинерии? Според професорот од Правниот факултет, Владо Поповски, сѐ е причински-последично поврзано. Професор Владо Поповски „Кај нас се ...
сите 5 | | | веќе видена

Професорката од правниот факултет Гордана Силјановска-Давкова одговори на навредите изречени кон неа од Мирјана Најчевска во врска со неколку нејзини изјави и интервјуа во врска со одлуката на СДСМ да не ги бојкотираат изборите. Со оглед на тоа дека професорката Силјановска не користи социјални мрежи, одговорот јавно беше објавен на фејсбук профилот на професорката Билјана Ванковска: 1. Не би реагирала да не беше (зло)употребен зборот “глупо” на толку глуп начин и со толку големо незнаење во името на “умот” и “ знаењето”. Ретко и внимателно го користам овој омилен Мирјанин збор, ама принудена сум да го позајмам од “преумната сезнајка”, која решила да го “разголи” “болно глупавиот” Правен факултет. Слушам дека во својата незапирлива Интернет мисија, катаден по мрежите шири “просветителство”, користејќи “научни дијагнози”, идентификувајќи ги “болните” и “незнајковците”, “заразени” од вирусот на глупоста. Стана антологиска глупост нејзината “експертска дијагноза” за “говорот на омраза” на колегата Фрчкоски, ...
| | веќе видена

Логиката на Заев, можеби и уште на неколкумина од Бихаќска, очигледно ја следи линијата на каприц и неприфаќање на сознанието дека изборите и овој пат се загубени, па, оттука, таа фрустрација ги доведе нештата до својот климакс - враќање на пратеничките мандати Ако онаа ноќ, непосредно по завршувањето на изборите, точно знаев што ќе ни соопшти лидерот на СДСМ, Зоран Заев, односно погодив дека тој нема да ги признае резултатите од нив, овој пат, за жал, затаија моите претскажувачки способности - бев уверен дека станува збор само за реторички елипси и криви градени врз темелите на немоќта, разочараноста и лутината поради поразот. И врз блефот, секако. Деновите што следуваа, мислев, ќе донесат нови, бистри утра во кои јасно ќе се согледа нерационалноста од решението, ќе се забошоти исказот на лидерот и тој, „пресилниот збор“, ќе остане само уште во онаа антологија на неговите собрани гафови. Така, барем ми се чини, велеше здраворазумската логика. Меѓутоа, логиката на Заев, можеби и уште на неколкумина од ...
| | веќе видена

Собранието технички без проблем би можело да се конституира и без пратениците од СДСМ, велат дел од познавачите. Професорката Тања Каракамишева нагласува дека ако СДСМ опстојат на првичната најава на нивниот лидер за непризнавање на изборните резултати и на враќање на мандатите ќе треба да си поднесат оставка на нивните пратенички мандати. Според неа, прво ќе треба да почекаат да им се верификуваат мандатите, па потоа да поднесат оставка. Тања Каракамишева (Фото: Телеграф.мк/Влатко Перковски) - Правната разврска на евентуалната оставка на сите 34 мандати, согласно Изборниот законик, е да се прашаат сите наредни кандидати за пратеници на партиските листи во сите шест изборни единици дали го прифаќаат мандатот или не. Важно е да се каже дека без разлика каков ќе биде исходот од политичката одлука на партиските органи на СДСМ, постапката на конституирање на Собранието не е доведена во прашање, бидејќи согласно член 10, став 3 од Деловникот, Собранието може да се конституира ако на седницата присуствуваат ...
сите 21 | | | веќе видена

Опозициските партии се наоѓаат пред клучни одлуки за својата иднина, особено СДСМ откако не ги призна изборните резултати, но и ДПА, бидејќи продолжи да слабее ДАЛИ РЕАЛНОСТА moже да ГИ ДЕМАНТИРА БРОЈКИТЕ ОД ИЗБОРИТЕ? Распределбата на мандатите во Собранието по добиените резултати од предвремените парламентарни избори донесе интересни новини на политичката сцена, но не и крупни промени и поместувања, сметаат политичките аналитичари. Според нив, ВМРО-ДПМНЕ останува доминантна партија во целата држава, а кај албанскиот блок таа улога ја има ДУИ, со најдобриот резултат во својата историја. Опозициските партии се наоѓаат пред клучни одлуки за својата иднина, особено СДСМ, откако не ги призна изборните резултати, но и ДПА, бидејќи продолжи да слабее. За разлика од претходните два парламентарни состави, овој пат има нешто поголема застапеност на малите партии. ГРОМ е новиот политички субјект што се избори за пратеничко место и се очекува партијата да се обиде да го искористи мандатот за што повеќе да зајакне. ...
сите 2 | | | веќе видена