ИнПрес

Предолгото чекање за следниот исчекор во евроинтегративниот процес не помага за забрзување на реформите и надминување на забелешките од извештајот на Европската комисија, му порачал претседател Ѓорге Иванов на еврокомесарот Штефан Филе во Брисел. Иванов истакнал дека статус кво состојбата создава фрустрации, додека еврокомесарот Филе, пак, порачал дека реформскиот процес мора да продолжи, со фокус на надминување на забелешките на извештаите од Европската Комисија и ОДИХР. - Република Македонија бара на претстојниот самит да биде применет позитивниот пример на паралелно движење , во интеграцискиот процес и во надминувањето на билатералната разлика, порачал претседателот Иванов. Иванов во Брисел ќе оствари и средба со претседателот на Европскиот совет, Херман Ван Ромпуј, а како и на средбата со Филе, се очекува македонскиот претседател од европскит лидер да побара силни заложби за промена на статус кво состојбата во однос на македонските евроинтеграции. (Крај)
сите 32 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ќе престојува во работна посета на Брисел, каде ќе се сретне со претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј и со еврокомесарот за проширување Штефан Филе. Ова е прва дипломатска посета на Иванов по неговата инаугурација за шеф на државата, по реизборот на 27 април. Посетата на Иванов на седиштето на ЕУ на почетокот на вториот мандат, според дипломати во Брисел, сигнализира дека Република Македонија останува доследна на европскиот курс и агенда, и исполнувањето на стратешките цели за европската интеграција на земјата. Брисел беше прва дестинација на претседателот Иванов и по инаугурацијата за шеф на државата во 2009 година. (Крај)
сите 81 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска даде свечена изјава пред Собранието на Република Македонија со што и официјално започна неговиот втор петгодишен мандат. Во говорот по свечената изјава, Иванов повика да се надминат тесно-партиските и личните интереси и опозицијата да остане доследна на демократските принципи и вредности. Иванов истакна дека ќе биде претседател на сите граѓани без разлика на нивната етничка, верска или политичка припадност. Им искажа огромна благодарност на граѓаните на Република Македонија кои придонесоа, како што рече, да се одржат мирни, фер и демократски избори, на кои победи демократијата, граѓаните, Македонија, јави МИА. - Исто така и честитам на Државната изборна комисија што ефикасно ги спроведе изборите. Со тоа го подигна стандардот за демократските избори во Република Македонија. Им благодарам на домашните и на меѓународните набљудувачи од ОБСЕ/ОДИХР за непристрасноста во следењето на изборниот процес во Македонија. Оценките за изборите што ги ...
сите 84 | | | веќе видена

Собранието на РМ денеска ќе одржи седница на која претседателот Ѓорѓе Иванов ќе даде свечена изјава. Веднаш потоа, како што соопштуваат од Кабинетот на Претседателот, ќе се одржи свечена церемонија по повод инаугурацијата на Претседателот. На свеченоста ќе присуствуваат граѓани на Република Македонија, кои по свечената церемонија, ќе бидат примени од страна на претседателот Иванов, соопштува Кабинетот. (Крај)
сите 98 | | | веќе видена

„СДСМ покажа дека тука го има тоа што го нема во друга партија. Ова е можно само во СДСМ каде што и денеска победи демократијата.“, гласи пораката на лидерот на СДСМ на Заев до делегатите на Конгресот и медиумите откако му беше изгласана доверба. Заев порача дека дискусиите на Конгресот и тие што давале критики но и пофалби за актуелното раководство се коректив и патоказ како да продолжи партијата. - Ќе продолжам да градам единство затоа што само сплотени и единствени можеме да стигнеме до крајната цел. Демократски избори на кои ви гарантирам СДСМ ќе победи а со тоа ќе си ја вратиме татковината, ќе ја нормализираме Македонија во земја во која владее правото и ќе ја ослободиме од диктатурата, порача Заев. Лидерот на СДСМ потенцираше дека на партијата и се потребни сите членови кои во сојуз со сите граѓани ќе работат за Македонија да стане нормална земја. (Крај)
сите 62 | | | веќе видена

Собранието на Република Македонија утре треба да одржи седница на која ќе биде инаугуриран новоизбраниот претседател на државата Ѓорге Иванов. Со давањето свечена изјава пред законодавниот дом, Иванов и формално ќе го почне вториот петгодишен мандат како шеф на државата. Ѓорге Иванов, кој беше кандидат за претседател на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, е повторно избран на изборите што се одржаа на 13 односно 27 април. Тој освои 534.910 гласови, додека неговиот противкандидат од СДСМ Стево Пендаровски 398.077 гласови. (Крај)
сите 138 | | | веќе видена

Во хотелот „Александар Палас“ во Скопје, денес ќе се одржи 18-от Конгрес на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија. - Конгресот има работен карактер. Помеѓу останатите точки на дневен ред на Конгресот ќе биде Извештајот за претседателските и предвремените парламентарни избори 2014 година, како и изјаснување за доверба на органите на СДСМ, информираат од партијата. (Крај)
сите 213 | | | веќе видена

Најголемата опозициска партија СДСМ е исправена пред можеби најтешките моменти во своето постоење. На денешниот Конгрес ќе се гласа за доверба на актуелното раководство на партијата предводено од Зоран Заев по неуспехот на двојниот изборен циклус кој е зад нас. Во меѓувреме, додека од ВМРО-ДПМНЕ „им гледаат сеир“, продолжува внатрепартиската „војна“ за заземање позиции, максимално користење на блиските медиуми и социјалните мрежи за испраќање пораки до „другите кланови“ и неистомислениците и сл. За ситуацијата да биде дополнително сложена, по долга пауза од јавноста, со став на само неколку дена се јави и поранешниот лидер и највлијателен член на партијата Бранко Црвенковски. - Нема да лицитирам со повеќе имиња. Само би го споменал нашиот претседателски кандидат Стево Пендаровски. Неговиот изборен резултат од 400.000 гласови, под еднакво нерегуларни изборни услови, наспроти 280.000 гласови за пратеничката листа на СДСМ со коалицијата, говори за кредибилитет кој мора да се респектира, истакна Црвенковски и го ...
сите 218 | | | веќе видена

Денешната верификација на мандатите на кандидатите за пратеници од oпозицијата, и покрај нашите нотарски заверени изјави е уште еден доказ за самоволието, насилството и ароганцијата на власта. Ова денес го порачаа од СДСМ, откако Собранието на Република Македонија ја одржа конститутивната седница на осмиот пратенички состав. - Она што важеше за Ивица Коневски, Марјан Ристески и други кандидати за пратеници во 2011 година, кога нивните изјави за неприфаќање на мандатот беа прифатени, очигледно денес не важи за нас како опозиција. Тоа се двојните аршини на ВМРО-ДПМНЕ; за која уставот и законите на оваа земја се тоалетна хартија. Откако не им помина обидот да ја разединат опозицијата, пласирајќи лажни информации за премин во други партии, денеска извршија насилна верификација на мандатите. На 24 декември 2012 година на сила ја исфрлија, а сега на сила сакаат да ја внесат опозицијата во овој нелегитимно избран парламент. СДСМ останува на ставот дека овој изборен процес беше недемократски и нефер и ги поткопа ...
сите 45 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, како партии кои ја добија најголемата доверба на граѓаните одлучија да формираат ново парламентарно мнозинство. - Партиите, согласно своите програмски определби и изборни ветувања одлучија главни приоритети на идното владино делување во наредниот период да бидат евроатлантските интеграции, како и економскиот развој на земјата, изразен преку реформи и проекти за подобрување на економската и социјалната состојба, нови работни места и инвестиции. Оттука ќе се формира и заедничка мешовита работна група од двете партии, за помагање, подршка и проценка на работата на владата и ресорните министерства вклучени во евроатлантскиот интегративен процес, информираат преку заедничко соопштение ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ. Економските ресори во владата, советот и соодветните владини институции ке работат со засилена динамика на зацртаните економски цели, стои во дописот до медиумите. - Во периодот кој следи, а согласно програмските и утврдените постулати, особено до самитот на НАТО и Министерскиот совет на ЕУ, ...
сите 8 | | | веќе видена