Актуелно24

Предолгото чекање за следниот исчекор во евроинтегративниот процес не помага за забрзување на реформите и надминување на забелешките од извештајот на Европската комисија, му порачал претседател Ѓорге Иванов на еврокомесарот Штефан Филе во четвртокот во Брисел. Иванов истакнал дека статус кво состојбата создава фрустрации, додека еврокомесарот Филе, пак, порачал дека реформскиот процес мора да продолжи, со фокус на надминување на забелешките на извештаите од Европската Комисија и ОДИХР. „Република Македонија бара на претстојниот самит да биде применет позитивниот пример на паралелно движење , во интеграцискиот процес и во надминувањето на билатералната разлика”, порачал претседателот Иванов. Иванов во Брисел ќе оствари и средба со претседателот на Европскиот совет, Херман Ван Ромпуј, а како и на средбата со Филе, се очекува македонскиот претседател од европскит лидер да побара силни заложби за промена на статус кво состојбата во однос на македонските евроинтеграции.
сите 53 | | | веќе видена

По конфузните толкувања од правните услуги на Парламентот на Скопје во врска со чинот на оставка на кандидатите за пратеници, Привремениот Одбор на НДП известува дека нотаризираните оставките на 20 кандидатите од ИЗ 6 ги испраќа до Парламентот и Државната Изборна Комисија. Преку испраќањето на нотаризираните оставки до двете компетентни органи, Привремениот Управувачки Одбор на НДП ги исполнува земените обврски од Централното Собрание на НДП, и истовремено проценува дека ова правна процедура е завршена и покрај асиметричните законски толкувања од службите во Парламентот во Скопје кои се во судир со тековните толкувања во овие ситуации. Привремениот управен одбор на НДП им се заблагодарува на сите номинирани кандидати за пратеници од изборна единица 6, кои имаа статутарна обврска да ја почитуваат одлуката на Централното Собрание и да ги почитуваат одлуките за оставка, кои со целосна убеденост на индивидуална основа истите ги презентирале пред надлежните нотари. Привремениот управен одбор одлучи да прогласи ...
сите 19 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов во четврток ќе престојува во работна посета на Брисел, најавено е од неговиот кабинет. Во рамки на посетата, претседателот Иванов ќе оствари средба со претседателот на Европскиот совет, Херман Ван Ромпуј, како и со Комесарот за проширување во Европската комисија, Штефан Филе.
сите 89 | | | веќе видена

Бројот на загинатите во рударската несреќа од вторникот попладне во рудникот за јаглен во градот Сома во западната турска покраина Маниса, се зголеми на 274, објави во средата навечер министерот за енергетика и природни ресурси Танер Јилдиз, додека полицијата со солзавец и умени куршуми ги растера антивладините синдикални протести кои се изродија во безредија како реакција на најголемата рударска трагедија во турската историја. „Пожарот во рудникот продолжува. Поради високата концентрација на јаглерод моноксид, спасувачката операција се одвива тешко. Спасувачите сѐ уште не можат да влезат во зоните кои се многу зачадени”, изјави за медиумите министерот. Повеќе од 80 рудари и спасувачи се хоспитализирани со симптоми на задушување со јаглерод моноксид. Трагедијата се случи во вторникот попладнето, кога експлодирал поради неисправност електричниот трансформатор на 150 метри длабочина што предизвикало уривање и ги спречило рударите да излезат од окното. Потоа избил пожар. Рударите носеле маски за дишење во ...
сите 53 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски, во средата упати јавен повик до опозицијата да се врати во собраниските клупи и да се приклучи во работата на Парламентот бидејќи, како што истакна, не е убаво во Собранието да нема опозиција. „Сè што е во моја надлежност ќе направам за да се вратат. Ќе ја искористам секоја можност за јавно да ги повикам да се вратат во Собрание”, нагласи Вељановски. Тој на средбата со новинарите истакна дека верува оти ќе се смени одлуката на најголемата опозициска партија СДСМ, и дека пратениците кои го добиле мандатот ќе дојдат во Собранието. Вељаноски најави дека најдоцна до 26 мај ќе ја закаже првата пленарна седница на која треба да се донесат одлуки за бројот на потпретседатели, за формирање работни тела. „Еден потпретседател се избира од редовите на опозициската партија која во Собранието има најголем број пратеници, а тоа во случајот е СДСМ”, истакна Вељаноски. Потоа, Комисијата за избор и именувања ќе може да закаже седница и да го предложи ...
сите 41 | | | веќе видена

Ситуацијата околу парламентарните и претседателските избори во земјата, евроатлантската интеграција како и судскиот процес за случајот Смилковско езеро, биле темите на кои разговарале лидерот на ДУИ, Али Ахмети и амбасадорот на ОБСЕ, Ралф Брет. Амбасадорот на ОБСЕ му ја честиташе победата на Ахмети на изборите на 27 април и го оцени изборниот процес наведувајќи дека ОБСЕ е подготвена да соработува со локалните власти за надминување на точките кои се наведени во извештајот на меѓународните организации за изборите. Ахмети се заблагодари на мисијата на ОСБЕ за набљудувањето на изборите и се наврати на одлуката на ДУИ, како победничка партија кај Aлбанците, да коалицира со победничката партија кај македонскиот блок ВМРО-ДПМНЕ. Ахмети потенцираше дека ДУИ одлучи да се фокусира во изнаоѓањето напредок во една единствена точка до крајот на оваа година а тоа е евроатланската интеграција на земјата и регионот. Во врска со пишувањето на медиумите Ахмети ги отфрли сите шпекулации во медиумите за барањата на ДУИ и ...
сите 7 | | | веќе видена

По повод победата на претседателските избори и реизборот на Ѓорге Иванов за Претседател на Република Македонија, голем број шефови на држави упатија писма со честитки до претседателот Иванов. По повод реизборот на претседателот Иванов, писмо со честитка во име на Европската комисија и во лично име упати претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо. „Како земја – кандидат постигнавте многу на планот на интеграцијата во Европската унија. Преостануваат важни предизвици и потребно е спроведување на натамошни реформи. Од суштинско значење е градење на довербата меѓу граѓаните во демократските процеси. Добрососедските односи, вклучувајќи ги и преговорите за заеднички прифатливо решение за спорот со името, остануваат од суштинско значење. Ви посакувам успеси како Претседател во справување со предизвиците и исполнување на европските аспирации на Вашата земја, а во интерес на сите граѓани”, стои во писмото од Баросо. Честитки за реизборот на претседателот Иванов со желби за успех во вршењето на ...
сите 53 | | | веќе видена

По втор пат ја преземам функцијата претседател на Република Македонија, но со тоа и должноста да бидам еден за сите, да дадам се од себе за државните интереси, за интересите на сите граѓани“, истакна претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, за време на свечената изјава што во понеделникот ја даде во Собранието на Република Македонија, а со тоа го започна својот втор мандат како шеф на државата. „Граѓаните одлучија на кого ќе му дадат доверба да биде претседател, а кој ќе составува Влада. Оние што го бојкотираат Собранието за кое добија мандати, всушност ги бојкотираат волјата и довербата на граѓаните, кои гласале и за нив”, истакна Иванов. Во своето обраќање тој нагласи дека со добивање на довербата на граѓаните и мандат во собранието, народните избраници со себе понесуваат и одговорност со која се бара посветена рабора, сериозност и промисленост. „Како претседател, загрижен сум за некои реакции и постапки на дел од политичките партии, бидејќи сум и нивен претседател. Оние што мислат дека ја ...
сите 20 | | | веќе видена

„Навистина се гордеам со мојата партија бидејќи не сум видел толку богата дебата во ниту една политичка партија. Излегуваме денеска помудри, сплотени, единствени, кон сите цели кои се испорачани пред нас“, истакна лидерот на СДСМ, Зоран Заев кој на конгресот на партијата во недела ја доби довербата на 413 делегати и остана на чело на партијата. „Со тоа актуелното раководство останува на своите определби – непризнавање на изборниот процес, враќање на мандатите и секако постигање на конечните цели – Македонија да ја подготвиме да биде земја во која ќе има можност за слободни избори и во која ќе владее правото”, истакна Заев. Тој додаде дека по конгресот во СДСМ нема победници и поразени и дека сите треба да останат заедно и да се изборат за, како што истакна, Македонија да стане земја каде што граѓаните ќе имаат перспективна и надежна иднина. „Нема да заборавиме дека СДСМ постои заради Македонија. Нашата цел е нашата татковина. Остануваме силен коректив во времето во кое сме исправени сите. Се надевам дека ...
сите 28 | | | веќе видена

Собранието на Република Македонија во понеделник треба да одржи седница на која ќе биде инаугуриран новоизбраниот претседател на државата Ѓорге Иванов. Со давањето свечена изјава пред законодавниот дом, Иванов и формално ќе го почне вториот петгодишен мандат како шеф на државата. Ѓорге Иванов, кој беше кандидат за претседател на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, е повторно избран на изборите што се одржаа на 13 односно 27 април. Тој освои 534.910 гласови, додека неговиот противкандидат од СДСМ Стево Пендаровски 398.077 гласови.
сите 96 | | | веќе видена