Сител

Физички пресметки, бркање меѓународни набљудувачи, заплашување со оружје, фалсификување. Вака за СДСМ изгледаат фер и демократски избори ако се земе извештајот на ОБСЕ од 2004 кога нивниот вечен лидер, Бранко Црвенковскистана претседател на Македонија. Овој извештај на ОБСЕ го отвара прашањето, дали е изржана одлуката на Заев, опозицијата да не ги признае резултатите од овие избори за кои ОБСЕ немаше речи си никакви забелешки. „Постојат извештаи за вооружени лица во регионот околу Скопје, а беа пријавени и физички пресметки на три избирачки места. Меѓународните набљудувачи беа спречени да набљудуваат на неколку избирачки места Постоеја инциденти на гласање за други лица на 26 гласачки места, а биле увидени и силни индикации на полнење на гласачки кутии на 11 гласачки места . На две гласачки места набљудувачите директно биле сведоци на чин кога член на Избирачкиот одбор фалсификувал потписи во извадокот од Гласачкиот список “ - напиша ОБСЕ во Извештајот за изборите во 2004 година по кои СДСМ слвеше на ...
сите 3 | | | веќе видена

Партискиот Конгрес на СДСМ и иднината со истото раководство –предизвик за колумнистите , кои не ги штедат острите критики во своите текстови за да ја оправдаат анализата на како што велат, погребувањето на најголемата партија во опозиција. Дежурниот критичар на власта и поддржувач на проопозициските политики, Ивор Мицковски за Окно напиша : СДСМ денес е само уште еден жлеб, уште едно шрафче во машината на моќта. Партија која ги уништува своите луѓе, се откажува од нив како од шаховски пиони, политички ги убива оние кои ѝ пречат, лаже за своите намери и цели, го погазува дадениот збор и оди дотаму, да се обиде да го убие и својот историски лидер, пишувa Мицковски . Анализирајќи го профилот на актуелниот лидер Заев , Мицковски вели дека е голем лажго кој еден ден ќе се соочи со донесените одлуки. Зарем, Заев кој е само политички лост на милионерскиот струмички клан од Муртино, кој живее и опстојува благодарение на непотизам и тендери, кој нема три чисти со национална политика, ќе ја спаси ...
сите 138 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, на денешната средба со еврокомесарот за проширување Штефан Филе во Брисел, истакна дека статус-кво ситуацијата во однос на македонските евроинтеграции фрустрира и побара Македонија да добие датум за преговори на претстојниот Самит на Европскиот совет, а паралелно да го решава билатералниот спор со Грција. Како што јавува дописникот на МИА, Филе од своја страна му го честитал вториот мандат на Иванов и неговиот избор, како и при добивањето на првиот мандат, својата прва официјална посета да ја оствари во Брисел, но притоа побарал успешно надминување на забелешките во извештаите на Комисијата и ОБСЕ/ОДИХР за нашата земја. Според информациите од кабинетот на Иванов, комесарот Филе најпрво му го честитал реизборот на местото прв човек на државата, истакнувајќи задоволство од соработката во првиот мандат и подготвеност за успешна и отворена соработка во новиот мандат. Притоа, првиот човек за проширување на Унијата истакнал дека главни предизвици се актуелната ...
сите 52 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ќе престојува во работна посета на Брисел, во рамки на која ќе се сретне со претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј и со еврокомесарот за проширување Штефан Филе. Ова е прва дипломатска посета на Иванов по неговата инаугурација за шеф на државата, по реизборот на 27 април. Посетата на Иванов на седиштето на ЕУ на почетокот на вториот мандат, според дипломати во Брисел, сигнализира дека Република Македонија останува доследна на европскиот курс и агенда, и исполнувањето на стратешките цели за европската интеграција на земјата. Брисел беше прва дестинација на претседателот Иванов и по инаугурацијата за шеф на државата во 2009 година.
сите 98 | | | веќе видена

Албанската опозиција утре во десет часот ќе зaпочне со антивладини протести, кои како што најави, ќе траат се до соборување на премиерот Еди Рама. Покрај незадоволството од еконоската состојба и правата на граѓаните, сега опозицијата како главен адут го истакнува случајот „Дивјак“, поточно неуспешниот обид на италијански пилот со авион „Пајпер“ да прошверцува 460 килограми албанска марихуана, што, според опозиционерите, е доказ за нејзините тврдења дека власта е вмешана во шверц на дрога. - Ве повикувам масовно да излеземе на протести и да се спасиме од Владата на дрога, која земјата ја претвори во Колумбија на Балканот. Рама оди си!, напиша на својата фејсбук страница поранешниот албански премиер и екс-лидер на опозициската Демократска партија, Сали Бериша. Претседателот на Демократската партија, Љуљзим Баша, обвинувајќи го Рама за директна вмешаност во скандалот со шверц на дрога, му порача што побрзо да си замине од власта. - Бараме оставка од Рама и на неговата Влада. Албанскиот народ не прифаќа Влада ...
сите 22 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието Трајко Велјановски очекува пратениците на СДСМ да отстапат од бојкотот и да дојдат на своите работни места. На срњедбата со новинарите на самиот старт од својот трет мандат , Вељановски рече дека за него е најважно , столбот на демократијата, законодавниот дом да функционира отворено и транспарентно. Работата на законодавниот дом не смее да трпи поради опозицијата , затоа следната седница ќе биде до крајот на идната недела, или најдоцна на почетокот на следната. Вељановски искрено се надева дека СДСМ ќе присуствува бидејќи за зрела дискусија во Собранието му е потрена и опозицијата. До сега само пратеничката група на ВМРО ДПМНЕ ги известила службите за прифаќање на мандатите. На следната седница ќе се избираат потпретседателите на Собранието и Собраниските тела. Потоа, Комисијата за избор и именувања ќе може да закаже седница и да го предложи персоналниот состав. Согласно деловникот пратениците од опозицијата претседаваат со дел од собраниските тела. Но, вели Велјановски, ...
сите 128 | | | веќе видена

Полнење кутии, заплашување, тензии, вишок гласачи. Ова беа главните забелешки на ОБСЕ за изборниот процес во 2004 година кога Бранко Црвенковски стана претседател на Македонија, а за СДСМ изборите поминаа во фер и демократска атмосфера. Навраќањето на извештајот на меѓунарониот набљудуач пред 10 години отвора прашање за издржаноста на одлуката на Заев да не признае изборен процес кој истиот набљудувач му даде позитина оценка каратеризирајќи го како професионален и Во 2004 ОБСЕ забележа на бројни неправилности и го отвори прашањето, дали изборот на Бранко Црвенковски за претседател на Македонија може да се смета за легален и легитимен. „Неправилностите на денот на изборите, на некои места, а особено во текот на вториот круг, фрлаат сенка на целиот процес. Набљудувачката мисија на изборите на ОБСЕ/ОДИХР увиде инциденти на гласање за други лица , полнење на гласачки кутии и заплашување, што беше поочигледно во текот на вториот круг од гласањето“ - стоеше во извештајот на ОБСЕ во 2004 година. ОБСЕ забележа ...
сите 13 | | | веќе видена

ДОМ бара целосен мораториоум за уништување на урбаното зеленило до донесувањето на новиот Закон за зеленило. Со овој закон ќе бидат уредени сите аспекти на заштитата и зачувувањето на градското зеленило, како и стандардите според кои ќе се врши заштитата. Законот ќе ги регулира и условите под кои ќе биде дозволено сечење на градски дрвја. Како што рече портпаролот на партијата Тони Ристовски според коалицискиот договор со ВМРО-ДПМНЕ, ДОМ очекува законот за зеленило да биде усвоен во првите три месеци од новиот собраниски состав и новата Влада на РМ. - Дотогаш ДОМ бара воздржување од страна на сите општествени субјекти од уништување на зеленилото во градовите, како еден од најважните фактори за квалитетот на урбаното живеење, истакна Ристовски. Тој додаде дека ДОМ ги поддржува граѓанските протести против загадувањето на Скопје од Железарница и апелира до надлежните инспекторати да ја зајакнат контролата на квалитетот на воздухот и загадувањето кое доаѓа од Железара, особено во попладневните и ноќните часови, ...
сите 12 | | | веќе видена

Партијата за демократски просперитет смета дека по завршување на изборите во Македонија се стабилизираше државниот поредок. За оваа партија легитимитетот на претседателот Ѓорге Иванов не е спорен. ПДП смета дека не е важно кој ќе биде дел од владината коалиција од албанскиот блок партии, туку насоката на дејствување. Во ПДП сметаат дека пристапот на ДУИво преговорите за составување Влада е нејасен и се обидува безусловно да стане партнер на ВМРО ДПМНЕ. Александар Самарџиев
сите 2 | | | веќе видена

Социјалдемократите не успеаа да се спасат од Заев. Човекот аболициран за криминал тежок 8 милиони евра, вплетен во скандали со семејни тендери во Струмица и препознатлив по изјави кои долго ќе стојат во црната политичка историја останува на чело на најголемата опозициска партија. Со гласовите на 413 делегати, главно луѓе кои лично ги инсталираше во Конгресот преку општинските организиции чии раководства ги избираше сам, Заев ја задржи претседателската фотеља на Бихаќка. Со пораз тежок 200.000 гласа разлика зад себе и во комбинација со историската катастрофа на Радмила Шеќеринска од изборите во 2008 лидерскиот двоец на членството на СДСМ му ветува враќање на власт во периодот кој претстои. Иако вели дека изборите минатиот месец не биле легални, Заев сепак признава дека во секоја ситуација, СДСМ на нив не можел да се надева на победа Извои од СДСМ за Сител велат дека Заев, вчера на членовите кои важат за блиски до Црвенковски им ветувал дека нема да отстапи од политиките на вечниот лидер и дека секогаш ќе ...
сите 290 | | | веќе видена