Нова ТВ

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, на денешната средба со еврокомесарот за проширување Штефан Филе во Брисел, истакнал дека статус-кво ситуацијата во однос на македонските евроинтеграции фрустрира и побарал Македонија да добие датум за преговори на претстојниот Самит на Европскиот совет, а паралелно да го решава билатералниот спор со Грција. Како што јавува дописникот на МИА, Филе пак побарал успешно надминување на забелешките во извештаите на Европската Комисија и ОБСЕ/ОДИХР за Македонија. Од кабинетот на македонскиот претседател велат дека на средбата биле разменети мислења и информации во однос на интеграцискиот процес на земјата во Европската унија, состојбата во Македонија по неодамнешните избори, актуелностите во Обединетите нации во процесот на преговорите за спорот за името. Иванов и Филе, исто така, разговарале и за актуелните состојби во регионот и добрососедските односи.
сите 28 | | | веќе видена

Националната демократска преродба (НДП) на Руфи Османи денеска во Собранието ја поднесе оставката на нивниот единствен освоен пратеник, а информираа и дека изјави за откажување од мандатите поднеле сите нивни кандидати од листата на партијата. Оставките и изјавите за мандатите од шестата изборната единица партијата, како што информира, ги испратила и до парламентот и до Државната изборна комисија. „Преку испраќањето на нотаризираните оставки до двете компетентни органи, Привремениот управувачки Одбор на НДП ги исполнува земените обврски од Централното собрание на НДП, и истовремено проценува дека ова правна процедура е завршена и покрај асиметричните законски толкувања од службите во Парламентот во Скопје кој се судир со тековните толкувања во овие ситуации“, се наведува во сооштението. НДП, исто така, одлучи да прогласи мораториум од 100 дена на целокупната своја политичка активност. „Тоа е во функција на целосна демаскација на политичките парти кои ги манипулираа последните парламентарни избори, надевајќи ...
сите 4 | | | веќе видена

Покрај незадоволството од економската состојба и правата на граѓаните, опозицијата како главен аргумент го потенцира случајот „Дивјак“, неуспешниот обид на италијански пилот со авион „Пајпер“ да прошверцува 460 килограми албанска марихуана, што, според опозиционерите, е доказ за нејзините тврдења дека власта е вмешана во шверц на дрога. Ве повикувам масовно да излеземе на протести и да се спасиме од Владата на дрога, која земјата ја претвори во Колумбија на Балканот. Рама оди си!, напиша на својата фејсбук страница поранешниот албански премиер и екс-лидер на опозициската Демократска партија, Сали Бериша. Претседателот на Демократската партија, Љуљзим Баша, обвинувајќи го Рама за директна вмешаност во скандалот со шверц на дрога, му порача што побрзо да си замине од власта. - Бараме оставка од Рама и на неговата Влада. Албанскиот народ не прифаќа Влада на организиран криминал. Народот не прифаќа земјата да се претвори во картел на дрога. Албанските граѓани се подготвени да се кренат на нозе и да се борат за ...
сите 18 | | | веќе видена

Не е убаво во Собранието да нема опозиција и ќе направам се таа да се врати. Ова на денешната средба со новинарите го изјави претседателот на парламентот Трајко Вељаноски. -Доколку не поднесат оставки и не доаѓаат на работа шест месеци во Собранието, со двотретинско мнозинство Собранието може да им го одземе мандатот на пратениците од опозицијата, наведе Трајковски, додавајќи дека доколку поднесат оставки, тој е должен за тоа со писмо да ја извести Државната изборна комисија. Услов СДСМ да се појави во Собрание се процесуирање на кривичните пријави против лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, формирање техничка влада која ќе спроведе фер и демократски избори.
сите 248 | | | веќе видена

СДСМ најавува тужба пред Управниот суд поради, како што велат, нелегалната верификација на мандатите. Тие ќе бараат од судот поништување на одлуката за верификација на мандатите бидејќи, како што велат, таа противуставна и противзаконска. -Сето ова произлегува од препоставката на власта дека ние немаше да го издржиме притисокот и дека нема да истраеме. Досега беа дозволени вакви изјави од пратеници за откажување од пратеничкиот мандат и Собранието не ги верификуваше тие мандат. Имавме 3 такви случаи, меѓу кои и случајот на Зоран Заев од претходниот состав, велат од СДСМ. Тие на брифингот за новинари објаснија дека на овој начин нивните кандидати од листите не само што имаат верификуван мандат против своја волја, туку мора и да се откажуваат од своите други работни места. -Функцијата пратеник е неспоива според законот со други функции, како советник, градоначалник, доктор, професор, адвокат и слично. Сега, сите оние пратеници кои го одбија пратеничкиот мандат, мораат да се откажат и од другите работи бидејќи ...
сите 38 | | | веќе видена

ДПА ќе ја подржи ДУИ ако навистина Македонија ќе стане членка на НАТО до септември,во спротивно од ДПА бараат ДУИ да ја напушти политичката сцена и да престане со ветувањата,од оснивањето на партијата. -Иако сме свесни дека тешко лажете,дека за 6 месеци Македонија ќе стане членка на НАТО,јавно кажуваме дека,доколку тоа го сторите,ние како ДПА ќе ве подржуваме без ниту еден услов.Но,доколку тоа не го сторите,крајно е време вие да си заминете од политичката сцена и да одите во своите домови – истакна Имер Алиу од ДПА. Алиу истакна дека од Јануари 2001 кога излегоа за национално ослободување, и до денешен ден ДУИ само лажел и дека 166 месеци нема ниту национално ослободување,ниту НАТО,ниту ЕУ. -Барања за членство во НАТО имаат и политичките партии на македонците, турците,ромите,власите и србите .Албанските политички партии освен НАТО и ЕУ,имаат и национални барања,каде овде во Македонија им се негираат – вели Алиу од ДПА. Имер Алиу вели дека ако се реализира ова ветување,НАТО нема да ги решава етничките прашања ...
сите 12 | | | веќе видена

ДУИ излезе со реакција кон ДПА, која се однесува на владеењето на партијата на Ахмети и опонирањето од страна на ДПА. -Во парламентарните демократии граѓаните се тие кои со нивниот глас одлучуваат за судбината на политичките партии. Легитимитетот на ДУИ извира од политичката волја на Албанците и се токму тие, а не ДПА, кои одлучуваат која партија ќе владее, која ќе остане во опозиција и која ќе исчезне од политичката сцена. ДУИ е одговорна партија со национално и меѓународно верификувани политики и како таква таа има визија, знае и може да го направи потребното за доброто на граѓаните Албанци. Тоа што ДПА денес со ваквите изјави ни го откри е фактот дека преминала во групата на тие што сакаат да ги убедат граѓаните дека интегрирањето во ЕУ и НАТО не се решение за проблемите на државата. Ова е прв случај една албанска партија да се осмели да фрли сомнеж врз придобивките кои ги носат интеграциите и да се обиде да ја разниши евроатлантската ориентација на Албанците. Адвокат на чии анти-ЕУ и анти-НАТО структури ...
сите 13 | | | веќе видена

Кабинетот на Претседателот Ѓорѓе Иванов вчера ги соопшти имињата на државниците кои му честитале на Иванов за реизборот, но на официјалниот веб сајтвоопшто не е спомената честитката на претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко. Во честитката на Лукашенко која на 2 мај 2014 е објавена на веб-сајтот на шефот на белоруската држава, се вели дека белорускиот претседател ја изразува својата верба дека заедничката плодна соработа помеѓу Белорусија и Македонија ќе продолжи да се развива во сите области.
сите 2 | | | веќе видена

Македонска банка, во 2004 година беше трета најголема банка во земјава и имаше околу 35 милиони евра лоши пласмани. На оваа позиција, Гошев, го чека и Радо банка, исто така, во сопственост на Газда Нини. Во јавноста пред тоа на големо се тврдеше дека Македонска банка е блиска до ВМРО-ДПМНЕ, нивните партиски фирми беа сопственици во банката. Подоцна таа сопственост ја префрлија на видни членови на партијата како Војо Михајловски и Ламбе Арнаудов. Само 3-4 месеци пред Петар Гошев да дојде на позицијата гувернер на Народна банка, Мнозински сопственик на Македонска банка станува Јовица Стефановиќ- Газда Нини, преку неговата фирма Јака 80 од Радовиш, објавува интернет магазинот Инбокс7 во интервју со Петар Гошев. Гошев: Македонска банка беше во очајна состојба. Имаше крајно проблематичен акционер, кој во почетокот на 2004 година станува доминантен сопственик преку Јака 80 од Радовиш, тоа е инкриминираниот Јовица Стефановиќ, наречен Нини. Тој, од тогашното раководство на банката е пуштен да влезе во банкарскиот ...
сите 6 | | | веќе видена

Притеснет од јавноста дека нема честитки за Ѓорге Иванов, неговиот Кабинет мораше да ги објави добиените, а преку нивната содржина уште покатегорично излезе на виделина ставот на ЕУ, за политичките случувања во земјава по изборниот процес, реагираат од СДСМ. -Лично претседателот на Европската унија Жозе Мануел Баросо во честитката му потенцира на Иванов дека важни предизвици се на патот на интеграцијата на Македонија во ЕУ, а меѓу нив наведува дека “од суштинско значење е градење доверба меѓу граѓаните во демократските процеси“. -На ниво на укажување е честитката и од претседателот на Германија, Јоаким Гаук, кој му посочува на Иванов дека единствениот правилен пат за Македонија кон европските народи е “патот кон правната држава“. Ѓорге Иванов и неговиот ментор Никола Груевски имаат избор да сфатат што им порачува релевантниот меѓународен фактор или ќе продолжат да ја уништуваат Македонија , се вели во соопштението од СДСМ.
сите 7 | | | веќе видена