Делчево Денес

Последната вест која стаса е дека адут на владеачката ВМРО ДПМНЕ на претстојните претседателски избори е повторно Ѓорѓе Иванов. Наводно голем број врвни македонски интелектуалци, академици, професори, лекари, свештени лица, уметници, спортисти се потпишале на Иницијативата која ќе биде упатена до Конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ во која се бара повторен избор на актуелниот претседател на РМ. Дел од наводно потпишаните демантираа дека ставиле таков потпис, но во меѓувреме свој потпис ставија и високи партиски функционери на владејачката партија. Како и да е, со оглед на фактот дека петгодишниот мандат на Иванов истекува, прашањето кое неминовно се наметнува е по што ќе го паметиме Иванов, во изминативе пет години. На претседателската фотеља дојде носен на крилјата на ВМРО ДПМНЕ, во време кога владеачката партија го имаше најголемиот пик на доверба од граѓаните во 2009 година, една година по дебаклот во Букурешт, Романија на самитот на НАТО Алијансата. Иако, тогаш беше извесно дека партијата на власт кого и да ...
сите 14 | | | веќе видена

ВМРО – ДПМНЕ ги објави носителите на пратеничките листи за претстојните предвремени парламентарни избори… Премиерот никола Груевски ќе ја води првата изборна единица. ВМРО-ДПМНЕ на централниот комитет на партијата ги состави листите со кандидати за пратеници на престојните парламентарни избори, објави Прес24 . Гордана Јанкулоска по трет пат ќе оди на победа во двојката додека од шестката на овие избори во тројка се сели Никола Тодоров. Четвртата изборна единица повторно ќе ја предводи Зоран Ставрески додека во петката по трет пат во изборната трка ќе влезе Антонио Милошоски. Шестката на овие избори е резервирана за Никола Попоски.
сите 86 | | | веќе видена

Партијата ГРОМ денеска ги претстави носителите на листите за пратеници за парламентарните избори… Лидерот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски информира дека ГРОМ на изборите настапува со своја изборна листа за парламентарните избори во сите шест изборни единици. Носител во изборна единица број 1 ќе биде проф. д-р Чедомир Саздовски, во изборна единица 2 Виктор Цветковски, во изборна единица број 3 магистер Штерјо Николов, во изборна единица 4 Панче Минов во изборна единица 5 Љупчо Настевски и во изборна единица број 6 ќе биде магистер Горан Анчевски, изјави Јакимовски. Тој нагласи дека очекува влез на ГРОМ во Парламентот. Посочи дека останува на ветувањето да не се кандидира, односно да остане да ја врши функцијата градоначалник на општина Карпош.
сите 16 | | | веќе видена

Погледнете го видеото Биографија на Стево Пендаровски, претседателски кандидат – кое беше претставено на конвенцијата во Скопје… Видеото можете да го погледнете на следниот линк… https://www.facebook.com/photo.php?v=272941712866278
сите 21 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО Народна партија Љубчо Георгиевски на денешната пресконференција ги претстави кандидатите кои ќе бидат носители на изборните единици на предвремените парламентарни избори за неговата партија. ВМРО Народна партија прва го објави мотото „ЕВРОПА СЕГА“ со кое ќе настапи пред гласачите, ставајќи акцент на разумноста и патриотизмот преточен во интегрирањето на Република Македонија во Европската унија и НАТО. Носител во првата изборна едница ќе биде Слободан Близнаковски , поранешен градоначалник на општина Чаир и поранешен советник од ВМРО-НП во советот на град Скопје. За носител во втората изборна единица е Љупчо Балкоски , генерален секретар на партијата и поранешен министер за транспорт и врски. Љубчо Георгиевски за првпат ќе биде носител во 3-ката, во која влегува и градот Делчево, од каде што потекнува претседателот на ВМРО Народна партија. Носител во четвртата изборна единица ќе биде Ристо Пецев , правник од Струмица и член на ИК на партијата. Во петата изборна единица носител ќе ...
сите 20 | | | веќе видена

Кампањата за претседателските избори започна. На митинзи, со спотови, на билборди во директен контакт четворицата кандидати се во трка по гласови и доверба… Главните поенти со кои Стево Пендаровски ќе ја бие битката за претседател се демократијата, слободата, економијата. Пендаровски порачува: Стоп за поделбите на народот и иселувањето од Македонија. Во промотивниот спот тој вели дека Македонијан треба да се споредува со светот, а не со самата себеси. „Младите заслужуваат победа, во мене младите го имаат најголемиот сојузник. Политиката на поделби е најголемиот непријател на Македонија. Ќе бидам заштитник на правата на граѓаните и чувар на Уставот“, порача Пендаровски. Извор: A1on.mk
сите 59 | | | веќе видена

Македонија заслужува да се споредува со светот, а не со самата себе, изјави Пендаровски на Конвенцијата во Универзална Сала… Сакам да ве повикам да ми се придружите заедно да се бориме и да се избориме за слободна Македонија во обединета Европа, порача меѓу другото , кандидатот за Претседател Стево Пендаровски. Во продолжение фотогалерија од настанот:
сите 9 | | | веќе видена

На чист понеделник, со чист образ пред пет години токму од овој град реков дека одам да ја освојам довербата на граѓаните на Македонија… И по пет години, пак во понеделник и од истото место, истото ви го велам, дека ќе продолжам со иста посветеност да работам за доброто за Македонија, рече на промотивниот митинг актуелниот претседател и кандидат за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Ѓорѓе Иванов, вечерва во Охрид. - Длабоко е Охридското Езеро, но длабоки се и нашите корени во оваа земја. Пред пет години ја добив вашата доверба. Остварив и повеќе отколку што ветив во програмата. Бев гласот на граѓаните, остварив преку 450 средби со претседатели, премиери, министри и над 100 формални и неформални посети и учества на форуми. Мандатот го посветив на отворање нови хоризонти за Македонија. Во сè што правев не бев сам, затоа сакам да и оддадам признание на владата за вложените напори – рече Иванов. Тој нагласи дека за овој период имал голема поддршка од премиерот Никола Груевски и од министрите и пред присутните на ...
сите 48 | | | веќе видена

Еднаквост, слобода, правда, ова се начелата од кои следниве пет години немам намера да отстапам… Тоа се темелни вредности поради кои нема да правам компромиси со ниту една политичка сила, порача претседателскиот кандидат на СДСМ, Стево Пендаровски, од вечерашната промотивна Конвенција во преполната Универзална сала. - Излегувам со јасен концепт како да ги оствариме зедничките цели. Наспроти досегашното бледило нудам активно вклучен претседател кој ќе ги искористи сите уставни надлежности во заштита на граѓаните на Македонија, кои тоа го заслужуваат – рече Пендаровски. Тој повика дека Македонија не заслужува да биде роб на нечии неразумни стравови и фрустрации. - Таа заслужува да оди напред. Немаме внатрешни непријатели. Сите граѓани сакаат подобар живот, без разлика на политички ставови или етничка припадност. Македонија може да ги решава сите проблеми, со внатрешна кохезија и во сојуз со најголемите во светот – истакна кандидатот на СДСМ за претседател. Пендаровски рече дека никој не треба да биде отфрлен ...
сите 88 | | | веќе видена