Алсат

Со повеќе манифестации и оддавање почест на жртвите од Втората Светска Војна во Македонија и ширум Европа денеска се одбележува 9 Мај Денот на победата над фашизмот и Денот на Европа.По повод 9 Мај ќе биде одржано свечено дефиле на единиците на Армијата на Македонија на кое ќе присуствува Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов,а вицепремиерот задолжен за европски прашања Фатмир Бесими ќе биде домаќин на традиционалниот ЕУ Појадок.Министерот за надворешни работи Никола Попоски ќе се обрати на предавањето на тема ЕУ и млади.По повод денот на Еврипа претседателот на европската Комисија Жозе Мануел Баросо ќе присуствува во Варшава на 10 годишнината од големото проширување на Унијата кога земји членки станаа и поранешни комунистички држави. Денот на Европа е воспоставен како ден на сеќавање на декларацијата на францускиот министер за надворешни работи Роберт Шуман во 1950 година, што се смета за прв важен чекор во настанувањето на ЕУ. Русија 9 мај ќе го одбележи со Воена парада на Црвениот плоштад во ...
сите 56 | | | веќе видена

Владата донесе одлука за намалување на стапката на Данокот на додадена вредност (ДДВ) за бебешките производи, училишниот прибор, сточната храна и адитивите на сточна или добиточна храна и жив добиток. Како што информира премиерот Никола Груевски на прес-конференција, Владата на денешната седница го прифати Предлог законот за изменување и дополнување на Законот за ДДВ со кој се намалува стапката кај овие производи од 18 на пет отсто. - Новото законско решение се очекува да стапи на сила по формирање на новиот парламентарен состав и по изгласувањето на одлуката во Собранието што очекуваме да се случи кон крајот на мај или во текот на јуни. Фискалните импликации што ќе ги предизвика законското решение ќе изнесуваат 380 милиони денари на годишно ниво или половина за годинава, бидејќи остануваат уште шест месеци до крајот, рече Груевски. Истакна дека намалувањето на ДДВ за овие производи ќе предизвика намалување на данокот што го плаќаат продавачите поради што очекува тоа да влијае на намалување на цените за ...
сите 34 | | | веќе видена

На изборите во недела во Македонија се очекува удобна победа на владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ на премиерот Никола Груевски и реизбор на Ѓорге Иванов како претседател на земјата, пишуваат грчките медиуми. Весникот „Та Неа“, повикувајќи се на „политички аналитичари во Скопје“ пишува дека „се очекува на изборите во недела коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ не само да го потврди резултатот од последните парламентарни избори во јуни 2011 година кога освои 56 пратенички места, туку и да го зголеми бројот на евентуални 62 пратеници, што би значело самостојност во македонскиот Парламент кој брои 123 места“. Според весникот, се очекува опозициската коалиција предводена од Социјалдемократскиот сојуз (СДСМ) на Зоран Заев да добие помалку гласови во споредба со последните парламентарни избори на кои освои 42 места во Парламентот. Грчките медиуми информират дека кај албанските партии се очекува да надвладее владејачката ДУИ Али Ахмети, „која, наводно, има јасна предност во однос на опозициската Демократска партија на ...
сите 9 | | | веќе видена

Молк во владата за гасоводниот проект „Јужен тек“ и за предупредувачкото писмо што го испрати рускиот претседател Владимир Путин. Путин во писмото испратено до 18 европски земји меѓу кои и Македонија, предупредува дека е можно е да биде запрена испораката на гасот, ако Украина не го плати долгот. Вицепремиерот за економски прашања, Владимир Пешевски – нема коментар. „На ова прашање ќе одговриме кога ќе имаме прес конференција на оваа тема“, рече Пешевски. Изминатава деценија два пати се случуваа кризи во снабдувањето на Европа со руски природен гас поради недоразбирањата меѓу Русија и Украина околу цената на гасот. Проблеми имаше во 2006 и 2009 година. Оттогаш европските земји позасилено бараат алтернатива од зависноста на рускиот гас, односно се анализраа проектите НАБУКО и ТАП, додека пак, Русија го фаворизира проектот „Јужен тек“, кој треба да ја заобиколи Украина. Во Македонија владата не остстапува од идејата за приклучување кон Јужен тек, која пак од самиот старт е неизвесна и проблематична. Сепак, ...
сите 30 | | | веќе видена

„Иванов води по првиот круг од изборите“, „Голема предност на Иванов“, „Иванов победи во првиот круг од изборите“ се само некои од насловите во грчките медиуми кои јавуваат за првиот круг од претседателските избори во Македонија. Како што јави дописникот на МИА од Атина, медиумите претежно без коментар го пренесуваат деталниот извештај на државната новинска агенција АНА-МПА, потсетувајќи дека на 27 април ќе се одржи втор круг, заедно со предвремените парламентарни избори. „Досегашниот претседател на Македонија како кандидат на владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ, Ѓорге Иванов победи со голема разлика пред противниците на вчерашните претседателски избори, но за избор на нов претседател на земјата ќе треба и втор круг, кој ќе се одржи за две недели (на 27 април), на кој ривал на Иванов ќе му биде кандидатот на најголемата опозициска партија, СДСМ, Стево Пендаровски“, пишува „Катимерини“. Грчките медиуми јавуваат дека по објавувањето на резултатите Иванов им се заблагодари на гласачите, додека лидерот на ...
сите 23 | | | веќе видена

Блокирани се сметките на грчката компанија Актор која работи на автопатот Демир Капија – Смоквица, објави интернет порталот НОВА. Извори на порталот од подружницата на „Актор“ тврделе дека сметките им биле замрзнати, а голем дел од работниците се пратени дома. Дека има застој во работата потврдил и градоначалникот на Демир Капија Трајче Димитриев. Во овој случај, каде имаше сомнежи за перење пари, одговорноста за правилно спроведување на договорите, како и финансирањето од ЕУ лежи во Министерството за финансии. Аферата „Актор“ ја отвори опозициската партија СДСМ која обелодени дека грчки државјани имаат извлечено повеќе од три милиони евра во кеш. Истрага најави и државниот јавен обвинител Марко Зврлевски.
сите 10 | | | веќе видена

Долгот на Централната влада заклучно со февруари годинава изнесува 2 милијарди и 807 милиони евра, што е 35,2 отсто од Бруто домашниот производ. За само еден месец, односно од јануари до февруари има зголемување за близу 33 милиони евра. Но, во вчерашниот извештај на Mинистерството за финансии направена е корекција на долгот кој се однесува на 2013 година. Тој на крајот од минатата година изнесувал 35,8 отсто од БДП, а до оваа корекција дојде откако се намали висината на бруто домашниот производ на 7 милијарди 700 милиони евра, а не колку што тврдеше финансии дека е 8 милијарди. За, опозицијата, Владата дава неточни податоци, пресметани врз основа на нереален износ на БДП. „После 15 дена од објавувањето на официјалните податоци на Државниот завод за статистика, Ставрески собра храброст да признае дека веќе цела година ја фалсификувал оваа бројка. Односно, за 300 милиони евра, призна дека цела година имаше надуван БДП преку кој сите споредувања и сите други податоци кои излегуваат и се споредуваат со БДП ...
сите 3 | | | веќе видена

За министерот за финансии Зоран Ставревски не е проблем што Државниот завод за статистика излезе со податокот дека Бруто – домашниот производ за 2013 година е понизок за 321 милион евра од неговата прогноза. Иако со ова драстично се менува колкава е ланската буџетска дупка и колкав е долгот на државата кон странство, за Ставревски, едноставно, целта на макроекономските политики е да дава резултати во економијата. „Тие се во функција на ова што го зборувам. Невработеност, инвестции, отварање на работни места и решавање на реални проблеми како што се обезбедување на пари за земјоделците, обезбедување на редовни пензии и така натака“, рече Зоран Ставревски, министер за финансии. Со став зошто се разликуваа износот на БДП излезе и Народната банка на Македонија. „Разликата помеѓу проекциите на НБРМ, Министерството за Финансии, ММФ, Светската банка, Европската Комисија и ЕБРД со онаа на ДЗС е поради користењето на различни методи на проценка.“ се вели во одговорот на НБРМ на прашањето на Алсат М. И за ММФ и за ...
сите 2 | | | веќе видена

Финансискиот скандал со грчки Актор почна да ја тресе и Европската унија. Од Европската инвестициона банка како еден од инвеститорите на автопатот Демир Капија - Смоквица информираа за Алсат дека ќе се вклучат во истрагата на финансискиот скандал за да се докаже каде завршиле парите од проектот, односно ќе се испита дали грчката компанија направила финансиска злоупотреба. „Сомнежите во однос на овој проект се веќе пријавени во генералниот инспекторат на европската инвестициска банка, а ние ќе контактираме со сите вклучени релевантни институции“, велат од Европската инвестициска банка. Од друга страна, вицепремиерот Владимир Пешевски, вели дека не е загрижен дека Македонија е на црната листа на Министерството за финансии на Грција. Според Пешевски, законите во Македонија се почитуваат и Грција нема потреба да се грижи. Министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, не сакаше да се изјасни за оваа тема велејќи дека надлежните институции си ја вршат својата работа и увери дека работите на теренот, независно ...
сите 5 | | | веќе видена