Кирилица

Кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорге Иванов победи на првиот круг од претседателските избори со добиени 447.109 гласови (51,63%), втор е кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски со 325.119 гласови (37,54%), покажуваат првичните неофицијални резултати што ги објави Државната изборна комисија на својата веб страница. Податоците се однесуваат за обработени 99,46 проценти, односно 3.493 од вкупно 3.512 избирачки места. Илијаз Халими од ДПА има освоено 38.893 гласови (4,49%), а Зоран Поповски од ГРОМ 31.291 гласови (3,61%). Излезноста на првиот круг од претседателските избори е 48,86 отсто или вкупно гласале 865.951, а право на глас имаа 1.779.572 лица запишани во Единствениот избирачки список. Претседателот на ДИК, Никола Рилкоски на вечерашната прес-конференција рече дека изборите поминаа мирно со регистриран еден едиснтвен инцидент во Неготино каде во попладневните часови од непознато лице е искршена гласачка кутија и гласањето е прекинато на тоа гласачко место. - Гласањето помина без проблеми и во дијаспората, а сите ...
сите 81 | | | веќе видена

Македонската радиотелевизија соопшти дека утре после завршувањето на вториот Дневник на првиот програмски сервис ќе се емитува дебата помеѓу четворицата кандидати за претседател на Република Македонија на претстојните претседателски избори. Првиот круг на претседателските избори ќе се одржи на 13-ти април. Претседателската трка за нов шеф на државата ја водат четворица кандидати- актуелниот претседател Ѓорге Иванов, поддржан од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“, Стево Пендаровски поддржан од СДСМ, Зоран Поповски како кандидат на ГРОМ и Илјаз Халими, номиниран од ДПА, велат од МРТ на својата веб страница.
сите 25 | | | веќе видена

Со концертот „Concertissimo“ на Македонската филхармонија под водство на диригентот од Швајцарија Томас Херцог, вечер во Македонската опера и балет ќе почнат 37. Денови на македонската музика. На програмата се четири концертни дела за пијано и оркестар од Александар Џамбазов, Гоце Коларовски, Панде Шахов и Фатос Лумани, во изведба на македонски пијанисти од неколку генерации - Дино Имери, Елена Мисиркова, Хајди Елзесер и Шкељзен Бафтијари. Годинава ДММ ќе траат до 14 април и ќе опфатат над 70 изведби, избрани од уметничкиот совет на СОКОМ (Сојузот на композиторите на Македонија), кој ја организира манифестацијата. По вечерашното свечено отворање, ДММ ќе продолжат со концерти на домашни и странски изведувачи: Ансамблот за современа музика на Државната филхармонија Свердловск, Русија (4 април), Ансамблот на перкусии од Фрајбург, Германија (7 април), студентите од Факултетот за музичка уметност (9 април), Концерт „Made in Macedonia“ (11 април), вокален концерт „Cantatissimo“ (12 април), концерт „Млади ...
сите 31 | | | веќе видена

Претседателскиот кандидат на СДСМ Стево Пендаровски синоќа од промотивната конвенција во Универзална сала порача дека еднаквоста, слободата и правдата ќе бидат основните начела од кои нема да отстапи. - Тоа се темелни вредности поради кои нема да правам компромиси со ниту една политичка сила. Македонија не заслужува да биде роб на нечии неразумни стравови и фрустрации. Таа заслужува да оди напред, истакна Пендаровски. Според него, никој не треба да биде отфрлен ако верува во друга партија бидејќи, како што рече, Македонија за секого од нас е најважната партија. - Мојот концпет е јасен - наспроти досегашното бледило, нудам активност на функцијата претседател. Ветувам дека ќе ги користам уставните надлежности за да ги заштитам човековите права, правата на сите граѓани без исклучок, напомена Пендаровски. Оцени дека нема единство меѓу народот и оти Македонија заслужува да оди напред, наместо, како што рече, да се потчинува на чии било интереси. - Сите граѓани се еднакви и заслужуваат подобар живот. Проблемите ...
сите 61 | | | веќе видена

Европа во Македонија, Македонија во Европа. Држава и економија кои создаваат нови работни места, Македонија - дом во кој се гради благосостојба за сите. Тоа се целите што треба да ги постигнеме, за што ја барам вашата доверба, истакна синоќа во Охрид кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Ѓорге Иванов. На предизборниот митинг, Иванов ја побара довербата од народот за, како што рече, да продолжи со истата посветеност, чесност и искреност да работи за Македонија. - Пред пет години од ова исто место ви порачав дека со чист образ тргнувам да ја освојам довербата на граѓаните за избор на претседател на Република Македонија. Денес повторно од ова исто место со чист образ повторно ја барам довербата, за да продолжам со иста посветеност, чесност и искреност да работам за Македонија, рече Иванов. Осврнувајќи се на сработеното во текот на досегашниот петгодишен мандат како претседател, Иванов нагласи дека реализирал повеќе од она што било предвидено. - Бев гласот на граѓаните, каде и да одев. Остварив преку 450 ...
сите 38 | | | веќе видена

Викендов сообраќајната полиција на подрачјето на Град Скопје изврши увид на вкупно 32 сообраќајни незгоди, од кои во четири со тешки телесни повреди се здобиле четири лица, во 14 полесно се повредени 26 лица, а 14 поминале само со материјална штета. Во петокот се случија 12 сообраќајни незгоди од кои пет се со последица материјална штета, во четири со полесни повреди се здобиле шест возачи на патнички моторни возила, четири сопатници и еден пешак и три незгоди во кои со тешки телесни повреди се здобиле еден пешак, еден возач на велосипед и еден возач на мопед. Сообраќајната полиција во саботата изврши увид на вкупно 10 сообраќајни незгоди. Од нив, шест се со материјална штета, во три со полесни повреди се здобиле двајца возачи на патничко моторно возило, еден сопатник и еден пешак, а во една со тешки телесни повреди се здобил возач на велосипед. Вчера се случиле 10 сообраќани незгоди од кои три се со материјална штета, а во седум со полесни повреди се здобиле пет возачи на патничко моторно возило, четири ...
сите 21 | | | веќе видена

Овој нов концепт каде раководството не е на листите за пратеници ја испраќа недвосмислената порака и нашата убеденост дека Зоран Заев и неговиот тим се основата на тимот кој ќе ја основа идната влада на Република Македонија. Ова го изјави лидерот на СДСМ Зоран Заев по завршувањето на 17. Конгрес, на кој беа претставени листите за пратеници за претстојните парламентарни избори. Toj додаде дека дебата била отворена и оти одлуката едногласно била усвоена од сите. Претходно, Централниот одбор на СДСМ со мнозинство ги поддржа кандидатските листи на партијата. Заев пред присутните на Конгресот ги претстави носителите на листите за предвремените парламентарни избори, велејќи дека се работи за афирмирани луѓе. Во првата изборна единица носител е Рената Десковска, во втората Петре Шилегов, во третата Марјанчо Николов, во четвртата Хари Локвенец, во петтата Васко Ковачевски и во шестата Стојко Пауновски. На новинарско прашање кој е најголемиот адут на СДСМ во изборната програма, Заев одговори дека тоа се мерките, ...
сите 33 | | | веќе видена

Дваесетдневната кампања за претседателските избори закажани за 13 април започнува денеска. Претседателските кандидати на овие петти избори за шеф на државата се актуелниот Ѓорге Иванов, како предлог на ВМРО-ДПМНЕ, Стево Пендаровски од СДСМ, Зоран Поповски од ГРОМ и Илијаз Халими од ДПА. ВМРО-ДПМНЕ претседателската кампања ќе ја започне во Охрид, од каде што редовно ги стартува своите изборни активности. За време на кампањата за претседателските избори и скратената за пет дена за предвремените парламентарни избори, партијата ќе одржи повеќе митинзи, како и мали митинзи и средби со граѓаните од целата држава. Иванов вчера во Скопје ја претстави својата програма за претстојните избори. На Конвенција во Универзалната сала во Скопје СДСМ денеска ќе го промовира претседателскиот кандидат Стево Пендаровски. Од опозициската партија велат дека овој пат кампањата ќе биде поинаква од претходните и дека повеќе ќе се фокусираат на средби со граѓани, но оти ќе има и митинзи. Застапени се и на интернет, а ги користат и ...
сите 80 | | | веќе видена

Државната изборна комисија (ДИК) вечерва ја заврши седницата на која откако ги разгледа, ги отфрли барањата и дописот од СДСМ за проверка на одредени податоци во Избирачкиот список. Се дебатираше која е процедурата за дополнителна проверка на 202 лица во ИС и дали и тие треба да бидат избришани од списокот или, како што предложи Бедредин Ибраими, Управата за водење матични книги да направи проверка дали се тие навистина починати, па потоа ДИК да донесе одлука. Барањата на СДСМ беа отфрлени по гласањето, на кои „за“ беа два гласа, три против и еден воздржан. Ибраими констатираше дека методологијата за ИС функционира бидејќи се откриени само 202 сомневања за починати лица од над илјада. Првично СДСМ побара проверка на податоци за 26.515 граѓани, за потоа бројот да се намали на 14.492 лица, а најдолго се дебатираше за проверка на податоците за 1.045 лица. СДСМ смета дека тие се починати, а се уште се во ИС. ДИК по направената проверка утврди дека 843 лица се избришани од ИС, а спорни останаа 202 лица. ДИК ...
сите 35 | | | веќе видена

Кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ Ѓорге Иванов ќе биде прв на избирачкото ливче за претседателските избори на 13. април. Втор, според жребувањето што се одржа денеска во Државната изборна комисија, ќе биде кандидатот на ДПА Илијаз Халими, Стево Пендаровски од СДСМ ќе биде трет, додека кандидатот на ГРОМ Зоран Поповски ќе биде четврти. ДИК утврдената единствена листа на кандидат за избор на претседател на Република Македонија најдоцна до утре ќе ја објави во Службен весник. Кандидати за претседател на државата се Ѓорге Иванов, поддржан од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“, предложен со потписи од 55 пратеници и 64.961 потпис од граѓаните, Стево Пендаровски од СДСМ кој е поддржан од 38 пратеници, Илијаз Халими, од ДПА, за кого потпис со поддршка дале 12.303 граѓани и Зоран Поповски, кандидат на ГРОМ, поддржан со потписи од 10.585 граѓани. Денеска исто така завршува рокот политичките партии до ДИК да достават барање за запишување, дополнување или бришење на податоци ...
сите 32 | | | веќе видена