Маја Ѓуреска и Антонија Гугинска-Јорданоска, авторки на „Во моите чевли“ „Во моите чевли“ претставува проект од инклузивен карактер чија цел е да ги истражи ...
сите 7 | | | прочитана: 825 | веќе видена

Шокантна исповед на Иван: Мојата девојка е родена како машко! Љубовта дефинитивно не е единствена работа. Но, дека љубовта може да ви го искомплицира животот ...
сите 4 | | | прочитана: 794 | веќе видена

Жителите на македонските градови дишат најзагаден воздух во Европа. Ова особено се однесува на Скопје, Битола и Тетово кои во текот на 2017 година биле меѓу ...
сите 21 | | | прочитана: 774 | веќе видена

Кинеските научници со сериозни и големи чекори газат во иднината на револуционерната футуристичка технологија. Според последните информации кои ги пренесуваат ...
сите 14 | | | прочитана: 752 | веќе видена

Градот бил основан од тројанските воени заробеници, откако Грците ја уништиле Троја. Во соопштението е навадено дека истражувањата траеле од септември до ...
сите 9 | | | прочитана: 745 | веќе видена

Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески (40) и неговата две години помлада сопруга Сања биле повеќе од една деценија во врска пред да се ...
сите 6 | | | прочитана: 734 | веќе видена

[ See image gallery at novamakedonija.com.mk ] Душица Капетановска од Скопје е млада дипломирана економистка со уметничка душа, за која не постојат граници ...
сите 2 | | | прочитана: 692 | веќе видена

 Ако сте расположени за патување во овој есенски/зимски период, ви нудиме неколку дестинации кои се идеални ако патувате во пар. Некои градови се едноставно ...
сите 3 | | | прочитана: 666 | веќе видена

Мајката на две годишната Наџа Петровиќ од Крагујевац која почина во април годинава, откако била заразена од морбили бидејќи докторите ја ставиле во иста соба ...
| | прочитана: 643 | веќе видена

Матичниот млеч е познат одамна. Тој бил редок и драгоцен лек кој се чувал само за најбогатите слоеви. Кинезите и Русите веќе одамна го истражуваат неговото ...
сите 18 | | | прочитана: 632 | веќе видена

Славниот холивудски актер Џони Деп ќе ја посети Србија во јануари следната година заради снимање на неговиот нов филм „Minamata“.Снимањето на филмот ќе започне ...
сите 8 | | | прочитана: 630 | веќе видена

„Никогаш не е прерано, никогаш не е предоцна” – светски ден за ХОББ По повод светскиот ден за хронична опструктивна белодробна болест – ХОББ, 21-ви ноември, ...
сите 25 | | | прочитана: 586 | веќе видена

Драгана Мирковиќ е една од најголемите балкански музички ѕвезди, која веќе 16 години живее во Австрија со сопругот Тони Бијелиќ, синот Марко и ќерката Мануела. ...
сите 3 | | | прочитана: 510 | веќе видена

 Баба ви има билка која е решение за секој здравствен проблем и главна грижа во животот и е да не сте гладни и да не ви студи. Родителите знаат сè за нас, а ...
сите 3 | | | прочитана: 505 | веќе видена

Фетичу ја пронашла сликата под дрво во источна Романија, по што ја предала на холандската амбасада. Романската писателка Мира Фетичу, која мислела дека ...
сите 8 | | | прочитана: 452 | веќе видена

next