Почина оскаровецот Мартин Ландау

Ландау во 1995 година го освои Оскарот за улогата на ѕвездата на хорор-филмовите Бела Лугоши, актер со унгарско потекло, во филмот „Ед Вуд“. Мартин Ландау, ѕвездата на телевизиската серија „Мисија: Невозможна“ од 1960-тите години, која во подоцнежната кариера освои Оскар за најдобра споредна улога во филмот „Ед Вуд“ на Тим Бартон, умре во неделата во 89-тата година од животот. Ландау починал во ...

⇐ DailyMojaTV ⇒