БУЏЕТ, КРИЗА, МЕРКИ: Владата се уште е „на лесно“ за пари, тешкото може да следи за неколку месеци


Нема ризик за Владата да ги обезбеди парите со кои ќе го финансира значајниот буџетски минус до крајот на годината, но можно е економскиот пад да биде уште ...
| | веќе видена | слични

Растот не економијата се очекува да се враќа како што ќе слабее пандемијата. Под претпоставка дека нема да има нови ограничувања на движењето и нема да има ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Постепено надминување на кризата и закрпенување на економијата во следните две години се очекувањата на аналитичарите во земјава, искажани во анкетата на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Резултатите од Анкетата на Народната банка за инфлациските очекувања и очекувања за движењето на реалниот бруто домашен производ (БДП) не упатуваат на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Народната банка ги објави резултатите од најновата Анкета за инфлациските очекувања и очекувањата за движењето на реалниот БДП , спроведена во септември оваа ...
| | веќе видена | слични
2 копии

–Во поглед на економската активност, во споредба со претходната анкета, анкетираните аналитичари очекуваат подлабок пад на домашната економија оваа година од ...
| | веќе видена | слични

Нема позначителни промени во очекувањата на економските аналитичари. Тие и натаму очекуваат умерена, ниска и стабилна инфлација. Во однос на економскиот раст, ...
| | веќе видена | слични

Народна банка на Македонија ја објави Анкетата што ја направила за инфлациските очекувања, но и за очекувањата за движењата на бруто-домашниот производ во ...
| | веќе видена | слични

Економските аналитичари очекуваат умерена, ниска и стабилна инфлација. Во однос на економскиот раст очекуваат постепено надминување на кризата и закрепнување ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Согласно одлуката за кризна состојба, денеска во Центарот за управување со кризи, (21.11.2020 година), се одржа седница на Главниот штаб за управување со кризи ...
сите 396 | | | веќе видена

Во изминатите 24 часа во КОВИД-центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 824 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. По ...
сите 721 | | | веќе видена

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)• Чаир – 621• Гази ...
сите 283 | | | веќе видена

Бугарскиот вицепремиер Красимир Каракачанов во утринско гостување за БТВ изјави дека Македонија не го почитува Договорот за добрососедство и дека влез во ...
сите 744 | | | веќе видена

Нов вонреден инспекциски надзор ќе се врши во штипската болница за случајот на 41 – годишната жена која пред да почине во болницата преку повици и пораки од ...
сите 194 | | | веќе видена

И германската влада мора да го искористи своето претседателство со ЕУ за да ја убеди бугарската влада и особено премиерот и лидер на ГЕРБ, чие име дефинира ...
сите 117 | | | веќе видена

На ветото од Бугарија е напишано името на Зоран Заев. Човекот нема ниту еден успех постигнато во надворешната политика, се огласи ВМРО-ДПМНЕ по интервјуто на ...
сите 106 | | | веќе видена

Со изведување на материјални докази денеска во Основниот кривичен суд Скопје продолжува судењето за незаконското финансирање на невладината организација ...
сите 45 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

БУЏЕТ, КРИЗА, МЕРКИ: Владата се уште е „на лесно“ за пари, тешкото може да следи за неколку месеци

Од:
До кого (е-маил):
Порака: