Почеток на учебната година во Ковид-услови: најмалите во училница, останатите дома


Првиот училишен ден по шестмесечна пауза поради коронавирусот во С. Македонија мина во знак на протоколите за заштита од Ковид-19, но и со протести и бојкоти. ...
| | веќе видена | слични

Родителите на основците од четврто до девето одделение од Македонска Каменица денес повторно на протест. И покрај заострувањето на здравствените мерки не се ...
| | веќе видена | слични
3 копии
2 копии

Поголема група родители на деца од четврто до осмо одделение кои ја бојкотираат онлајн наставата и денеска го изразија својот револт против, како што велат, ...
| | веќе видена | слични

Новата учебна година за 840 ученици и 120 наставници во гостиварската гимназија започна без потешкотии. Дали ќе заврши регуларно засега е неизвесно.Од управата ...
| | веќе видена | слични

Градоначалникот на Ѓорче Петров, Александар Наумоски денеска ги посети дел од училиштата и градинките во Општината, при што истакна дека максимално се ...
| | веќе видена | слични

Прилепскиот градоначалник Илија Јовановски, објавил јавна набавка за компјутери а се уште не знае на колку деца им недостигаат , односно колку треба да купи. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Почитувањето на мерките во текот на наставата во сите воспитно – образовни установи е врвен приоритет. Маската, дистанцата и дезинфекцијата се правилата од кои ...
| | веќе видена | слични

Учениците од подрачното основно училиште во селото Клуковец една седмица не одат на училиште. Родителите не дозволуваат педесетина деца од 1 октомври да ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Уште пред пет години Никола Груевски дал исказ за аферата „Плацеви на Водно“. Веднаш по пријавите на тогашната опозиција СДСМ, Груевски зборувал пред обвинител ...
сите 159 | | | веќе видена

Aдвокатот Александар Тортевски вечерва на „24 Анализа“ на Телевизија 24, а во врска со скандалите поврзани со Националната агенција за европски програми и ...
сите 274 | | | веќе видена

Кумановскиот хирург д-р Драган Тасевски почина како последица на коронавирусот, потврдија денеска од Општата болница во Куманово. Од Центарот за јаво здравје ...
сите 214 | | | веќе видена

Втор заеднички состанок на билатералните комисии од бугарскло-македонскиот мешовит комитет ќе има на 3 и 4 декември годинава, најави професорот Иван Илчев во ...
сите 397 | | | веќе видена

Вчера (18.10.2020) година се одбележаа 1 000 години од основањето на манастирот СВ. „Јован Бигорски“. Целиот настан се одвиваше во строги протоколи за заштита ...
сите 121 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Почеток на учебната година во Ковид-услови: најмалите во училница, останатите дома

Од:
До кого (е-маил):
Порака: