ЕБОР прогнозира пад на македонскиот БДП од 5 проценти оваа година


Тоа се должи на нарушувања во економијата, преку значително намалување на приватната потрошувачка, инвестициите, договорите за извоз и увозПад од пет проценти ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Есенскиот извештај на Светска банка оцртува драматична слика за Македонија, за која се наведува дека има без конкуренција највисока стапка на смртност од ...
| | веќе видена | слични

И позната американска компанија за финансиски услуги во последниот извештај, позитивно ја оцени генералната слика Родриго Кабрал, виш економист за менаџирање ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Економскиот модел, кој е дарежлив во јавната потрошувачка преку субвенции и даночни ослободувања, не е одржлив. Државата мора да одреди нови приоритети каде да ...
| | веќе видена | слични

Периодот кога ВМРО – ДПМНЕ формално престанува да биде власт во земјава, поточно вториот квартал од 2017 година, Македонија регистрирала јавен долг од 4 ...
| | веќе видена | слични

Крешник Бектеши, министерот за економија, не е загрижен за последната прогноза на Светска банка која предвидува пад од 4,1 процент на БДП, бидејќи како што ...
| | веќе видена | слични

Министерот за економија Крешник Бектеши е уверен дека годината ќе ја завршиме со пад на економијата од четири проценти како што предвидува Светска банка и оти ...
| | веќе видена | слични

Се очекува глобалната економија да претрпи намалување од 4,4 отсто поради кризата предизвикана од пандемијата на новиот тип коронавирус (Ковид-19), известува ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред. Сите премрежја, окупации и блокади беа надминувани и надминати заради желбата за подобро утре и ...
сите 297 | | | веќе видена

Министерството за здарвство информира дека вкупната бројка на пациети позитивни и суспектни на коронавирусот, кои се лекуваат на инфективните оддели во ...
сите 977 | | | веќе видена

Оставка на Заев, слобода на народот е мотото на протестите кои денеска попладне ќе се одржат во 11 градови низ Македонија. - Продолжуваме, заедно со народот ...
сите 263 | | | веќе видена

Поради смртта на Диего Марадона, главниот лекар на неговиот медицински тим Леополд Луке е под истрага. Тој е осомничен за можно убиство од небрежност. Луке ...
сите 346 | | | веќе видена

Десната рака на Христијан Мицкоски, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник, Александар Николовски, на последното гостување на ТВ Алфа, го обвини Зоран Заев ...
сите 139 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп во првото интервју во живо по изборите на 3-ти ноември, ги повтори неоснованите обвинувања за изборни измами. Рече дека ...
сите 255 | | | веќе видена

Компанијата „Модерна“ соопшти дека ќе побара итно одобрување на нејзината вакцина против коронавирус од американската Администрација за храна и лекови (ФДА), ...
сите 189 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕБОР прогнозира пад на македонскиот БДП од 5 проценти оваа година

Од:
До кого (е-маил):
Порака: