Мерките на НБРМ спречија намалување на кредитната поддршка, вели гувернерката Бежоска

Мошне важно е што преку досегашните мерки на Народната банка во текот на ковид-кризата се спречи намалување на кредитната поддршка, со цел и да се помогне на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Народната банка во функција на подобрување и усогласување на статистичките податоци со меѓународните стандарди од овој месец започнува со редовно објавување ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Народната банка од овој месец почнува со подетални прегледи со податоци за состојбата на вложувања на резидентите во странски хартии од вредност. Тоа е во ...
| | веќе видена | слични

Тоа е во насока на подобрување и проширување на статистичките податоци и нивно усогласување со меѓународните статистички стандарди.  Од Народната банка во ...
| | веќе видена | слични

Народната банка од октомври почнува со редовно објавување нови подетални прегледи со податоци за состојбата на вложувањата на резидентите во странски хартии од ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Во најновиот Извештај на Европската комисија за нашата земја, дадени се оцени и за области коишто се во надлежност на Народната банка. Притоа, оцените ...
| | веќе видена | слични

Профитабилноста на најголемите банки во еврозоната нагло oпадна во вториот квартал, иако кредиторите успеаа да одржат ниско ниво на лоши (нефункционални) ...
| | веќе видена | слични

Б анките очекуваат дека оваа година нај м ногу ќе се зголеми кредитната поддршка за малите и средни претпријатија , како и кредитирањето за станбен ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Ако некои од граѓаните можеби заборавиле дека од месецов треба да продолжат редовно да си ги отплаќаат своите кредитни рати кон банките, тие веднаш ги ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред. Сите премрежја, окупации и блокади беа надминувани и надминати заради желбата за подобро утре и ...
сите 298 | | | веќе видена

Претседателот на српското Националното собрание, Ивица Дачиќ, оцени дека премиерот, Зоран Заев, не е политички незнајко и дека знае оти неговите неодамнешни ...
сите 306 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово одржа состанок со директорите на ковид центрите од клиниките во комплексот „Мајка Тереза“ на кој беше разгледана ...
сите 572 | | | веќе видена

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се регистрирани 279 нови случаи на ковид-19 во Скопје-279 и496 оздравени пациентиПочинати во ...
сите 304 | | | веќе видена

Кога Диего Марадона во 1984 година го изненади фудбалскиот свет и дојде во Наполи, Чиро Ферара имаше само 17 години и таа година влезе во првиот тим на Наполи. ...
сите 335 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп во првото интервју во живо по изборите на 3-ти ноември, ги повтори неоснованите обвинувања за изборни измами. Рече дека ...
сите 192 | | | веќе видена

Зоран Заев е човекот кој ја обезличи Република Македонија и го обесчести македонскиот народ, единствено за свои лични интереси, рече на денешната ...
сите 131 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мерките на НБРМ спречија намалување на кредитната поддршка, вели гувернерката Бежоска

Од:
До кого (е-маил):
Порака: