Индекс на бирократија - Македонија со голем напредок, лидер во регионот

Бизнисот е се уште оптоверен со многу документи, чекање по шалтери и губење време во бирократските процедури за водење на бизнисот. Работодавачите велат дека ...
| | веќе видена | слични

Во интервју за магазинот „Капитал”, вицепремиерот задолжен за економски прашања, координација со економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи најави создавање ...
| | веќе видена | слични

„Големите стратешки документи мора да бидат донесени преку вклучување на сите релевантни чинители и тие да бидат следени и почитувани без разлика на тоа кои ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Новите економски мерки од четвртиот пакет за поддршка на стопанството ќе почнат да се користат од наредната недела, најави денеска вицепремиерот, Фатмир ...
| | веќе видена | слични

Четвртиот пакет економски мерки на Владата со примена почнува наредната недела. Први на дневен ред пред пратениците треба да се најдат измените што ќе ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Во завршна фаза е изработката на ребалансот на Буџетот, а на почетокот на наредната недела се очекува да биде изгласан на Влада, најави денеска вицепремиерот ...
| | веќе видена | слични

Како што информира Битиќи денеска во Штип, се прават и последните законски подготовки за викендот без ДДВ. -Првата мерка е веќе следната недела, се прават ...
| | веќе видена | слични

Политиката да се тргне од бизнисот, а партиските кадри од администацијата. Место да има само за професионални и стручни лица, а не партиски војници или ...
| | веќе видена | слични

Македонија е подобро рангирана од земји членки на Европската унија во поглед на оптовареноста на компаниите со бирократски процедури. На една македонска ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во текот на вчерашниот ден беа регистрирани 628 случаи со Ковид-19 од 2236 тестирања и 15 починати пациенти од кои седум од Скопје. Исто така регистрирани беа ...
сите 350 | | | веќе видена

Додека во Јапонија министерот за сообраќај без двоумење поднесува оставка затоа што возот задоцнил неколку секунди, кај нас може возовите не да доцнат туку ...
сите 179 | | | веќе видена

Сите лица кои се позитивни или имале контакт со заболено лице имаат издадено решение за изолација. Сива зона нема. Лицата кои биле контакти со позитивно лице ...
сите 273 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, откако дневните статистики покажуваат рекорден број на починати лица од коронавирус, посочува дека состојбата станува ...
сите 212 | | | веќе видена

Ноќните часови за жителите на Скопје се ризични за излегување надвор поради загадениот воздух кој го регистрираат мерните станици на Министерството за животна ...
сите 106 | | | веќе видена

На почетокот на епидемијата во Македонија често бев на релација Скопје, Тетово, Гостивар, Лабуништа и тогаш ги убедував луѓето дека во нашиот здравствен систем ...
сите 39 | | | веќе видена

Со потврден позитивен тест, колега на прерано починатиот полицаец Игор Ангеловски, присуствувал на неговиот погреб, кој се одржа вчера на градските гробишта во ...
сите 87 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Индекс на бирократија - Македонија со голем напредок, лидер во регионот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: