Заев: Верувам дека со Бугарија ќе најдеме решение со кое двете страни ќе бидат среќни


Премиерот Зоран Заев денеска изрази уверување дека со Бугарија ќе се најде решение со кое двете страни ќе бидат среќни и рече дека Бугарија ги поддржува ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Присвојувањето на сесловенските просветители од страна на Бугарија е пропаганден дим за спас на власта на Борисов. Бугарскиот историчар Стефан Дечев смета дека ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Премиерот Зоран Заев, одговарајќи на новите бугарските изјави дека македонскиот јазик е отворено прашање кое треба да се реши, изјави дека тоа се коментари со ...
| | веќе видена | слични

Бугарија еднострано ги присвои светите браќа Кирил и Методиј. Политичката, а не научната одлука на бугарскиот парламент со којa од сесловенски Кирил и Методиј ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонско друштво „Илинден“-Тирана соопшти дека најостро ја осудува и ја смета за провокација во континуитет, в черашната одлука на Парламент на Бугарија за ...
| | веќе видена | слични

Стефан Дечев, експерт за современа бугарска историја и историографија, во долга анализа за Радио Слободна Европа на бугарски јазик со контрастав на официјална ...
| | веќе видена | слични

Бугарија го присвои 24-ти мај – Денот на сесловенските просветители Кирил и Методиј. Отсега официјална Софија ќе го слави како Ден на бугарската писменост, со ...
| | веќе видена | слични

Друштвото смета дека тоа, како што наведува, е провокација, не само кон Македонија туку и кон останатие држави со население со словенски корени". Во реакцијата ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Уште пред пет години Никола Груевски дал исказ за аферата „Плацеви на Водно“. Веднаш по пријавите на тогашната опозиција СДСМ, Груевски зборувал пред обвинител ...
сите 141 | | | веќе видена

Во вчерашната изјава за медиумите, директорката на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби д-р Милена Стевановиќ информираше дека е започната ...
сите 306 | | | веќе видена

Поранешната министерка за Финансии Гордана Димитриеска Кочоска преку статус на Фејсбук побара од министерот Венко Филипче вината за неспособноста со справување ...
сите 252 | | | веќе видена

Дваесет и двегодишен скопјанец е тешко повреден откако вчера попладне со мотор паднал на скопската обиколница, во близина на клучката Смилковци.Во незгодата ...
сите 183 | | | веќе видена

Дали олеснувањето на должничкиот товар со одложување на плаќањето на кредитите, кое траеше шест месеци, сега ќе им предизвика нови главоболки на граѓаните? Ова ...
сите 95 | | | веќе видена

Луд е оној политичар кој се откажува од она што го има за да го добие она што го нема , е коментарот на Антонио Милошоски за однесувањето на власта по ...
сите 254 | | | веќе видена

Вчера (18.10.2020) година се одбележаа 1 000 години од основањето на манастирот СВ. „Јован Бигорски“. Целиот настан се одвиваше во строги протоколи за заштита ...
сите 109 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заев: Верувам дека со Бугарија ќе најдеме решение со кое двете страни ќе бидат среќни

Од:
До кого (е-маил):
Порака: