Нека го чествува кој сака, вели Пендаровски за Гоце Делчев


Бугарската шефица на дипломатијата, Екатерина Захариева вели дека добрососедските односи не ги измислила Бугарија и тие се основен услов и критериум за ...
| | веќе видена | слични

Бугарското Народно собрание го преименува празникот 24 Мај во чест на светите браќа Кирил и Методиј во Ден на бугарската писменост, просвета и култура, кој ...
| | веќе видена | слични

Македонија мора да го почитува и да го спроведува Договорот за пријателство и добрососедство што го потпишавме, изјави бугарската вицепремиерка и министерка за ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Добрососедските односи не ги измислува Бугарија и тие се основен услов и критериум за членство во ЕУ. Северна Македонија мора да го почитува и да го спроведува ...
| | веќе видена | слични

Бугарското Собрание го преименува празникот 24 мај - наместо на се словенската, отсега ќе биде Ден на бугарската писменост...Овој предлог дојде од партијата на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Барањето на Бугарија Гоце Делчев да биде запишан како Бугарин, за македонската страна останува неприфатливо, вели Драги Ѓоргиев копретседател на македонскиот ...
| | веќе видена | слични

Бугарија на почетокот на 2020 година влезе во длабока политичка криза. Протестите во главниот град Софија и во неколку други градови траат од јули годинава, а ...
| | веќе видена | слични

Историјата е многу важна и за двете страни, но тоа мора да биде појдовна основа за градење на иднината. Самиот договор и обврската преземена и од Македонија и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Италијанската крајнодесничарска партија „Италијански браќа“, на чело со Џорџа Мелони, на последните избори во Италија освои 26 отсто од гласовите, а нејзината ...
сите 171 | | | веќе видена

Извршниот директор на Бугарскиот фудбалски сојуз (БФС), Борислав Попов, е убеден дека Македонија ќе добие санкција од УЕФА за исвиркувањето на националната ...
сите 151 | | | веќе видена

На социјалните мрежи се појави видео од инцидентот што доцна синоќа се случи во срцето на Дебар Маало. Граѓани преку Фејсбук сведочат дека станувало збор за ...
сите 74 | | | веќе видена

Првиот човек на руската Дума, Вјачеслав Володин, на каналот Телеграм напиша дека Русите не треба да бегаат од земјата во обид да ја избегнат мобилизацијата и ...
сите 391 | | | веќе видена

Авионот со водачите на сепаратистите слета во Москва, објави на својот Телеграм канал Кирил Стремусов, заменик-шеф на воено-цивилната администрација на ...
сите 291 | | | веќе видена

Герила акција ноќеска во Скопје. Осамнаа плакати со огласи за работа во АРМ, залепени низ штабовите на Социјал демократскиот сојуз на Македонија. Низ штабовите ...
сите 73 | | | веќе видена

На евентуална руска употреба на нуклеарно оружје во Украина, НАТО би требало да одговори со конвенционален, но, уништувачки удар. Ова за американската ...
сите 339 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нека го чествува кој сака, вели Пендаровски за Гоце Делчев

Од:
До кого (е-маил):
Порака: