Во подготовка е изготвување на нов Законот за парничната постапка

Потреба од подобрување на законските одредби и доуредување на прашањата кои создаваа проблеми во примената на законот како што се полномошниците на странките, ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Град Скопје почнува постапка за присилна наплата на неплатените обврски по основ на годишниот данок на имот и комунална такса за фирмарина за 2019 година, во ...
| | веќе видена | слични

Градските власти ги известија скопјани дека почнуваат со присилна наплата на неплатените обврски по основа на годишниот данок на имот и комунална такса за ...
| | веќе видена | слични

Владата го достави предлог законот за изменување и дополнување на Законот за судските такси до Собранието со кој се врши градација на висината на судската ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Тече подготовката на новиот Кривичен законик, информираат од Министерството за правда, додавајќи дека овој закон е дел од реформските приоритети. Но, оттаму не ...
| | веќе видена | слични

Останато

Се бара политичка одговорност од Лидија Димова од Националната агенција. Вицепремиерот за борба против корупција, Љупчо Николовски денеска доставил предлог до ...
сите 205 | | | веќе видена

Македонско друштво „Илинден”-Тирана изразува разочарување во врска со изјавата на овластениот албански министер за Европа и надворешни работи, Гент Цакај, ...
сите 550 | | | веќе видена

Кризата предизвикана од КОВИД-19 силно ги погоди нискодоходовните групи граѓани кои најчесто работат на нископлатени работни места или се дел од неформалната ...
сите 133 | | | веќе видена

Заемот од Светската банка е т.н. брз заем, кој го добиле близу 100 земји во светот и е наменет за зајакнување на здравствените системи во секоја од нив. ...
сите 109 | | | веќе видена

Занаетчиските комори на Скопје, Штип, Куманово и Битола за проекти за развој и унапредување на занаетчиството денеска добија грантови од Министерството за ...
сите 99 | | | веќе видена

Тестот е достапен исклучително за употреба во работата на научни истражувања и клинички испитувања.LabCorp објави дека ги претставува новите тестови кои можат ...
сите 128 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во подготовка е изготвување на нов Законот за парничната постапка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: