Финансиска поддршка за компаниите кои ќе вработат лица од етничките заедници


Сите приватни компании кои ќе вработат лица од етничките заедници во земјава ќе добијат финансиска поддршка, вели министерот за економија Бектеши. Посочува ...
| | веќе видена | слични

Дирекцијата за технолошки индустриски развојни зони два пати наплатила пенали од странски компании кои не исполниле некои од условите во договорите за државна ...
| | веќе видена | слични

Задржување на работните места, подобрување на ликвидноста на компаниите, помош за најпогодените граѓани – ова е главната цел на четвритот пакет економски ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата и во услови на здравствено- економска криза ...
| | веќе видена | слични

Мерките предвидуваат низа даночни олеснувања за компаниите. Намалување на давачките за увоз на суровини, поврат на туристичката такса, одложено плаќање на ддв. ...
| | веќе видена | слични

Mинистерот за економија, Крешник Бектеши, информираше дека е започната постапката за законски измени со кои се овозможува основање на фирма со минимален износ ...
| | веќе видена | слични

Во следниот четиригодишен период ќе се обезбедат повеќе даночни поволности и финансиска поддршка за компаниите, пишува во објава на фејсбук-профилот на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Се бара политичка одговорност од Лидија Димова од Националната агенција. Вицепремиерот за борба против корупција, Љупчо Николовски денеска доставил предлог до ...
сите 265 | | | веќе видена

На денешната седница на владата треба расправа за воведување на новите мерки на Комисијата за заразни болести, сите економски оператори да работат до 23 ...
сите 509 | | | веќе видена

Сиромаштијата во изминатиот период беше закана за околу 450 илјади луѓе или 21 процент од населението во Македонија, но поради кризата предизвикана од корона ...
сите 80 | | | веќе видена

Тестот е достапен исклучително за употреба во работата на научни истражувања и клинички испитувања.LabCorp објави дека ги претставува новите тестови кои можат ...
сите 126 | | | веќе видена

ГРУЕВСКИ СО ПАРИ ОД ПАРТИСКИ ДОНАЦИИ КУПИЛ ПЛАЦ Судот му одреди 30 дена притвор на Ристо Новачевски, кум на екс премиерот Никола Груевски. По предлог на ...
сите 79 | | | веќе видена

Заемот од Светската банка е т.н. брз заем, кој го добиле близу 100 земји во светот и е наменет за зајакнување на здравствените системи во секоја од нив. ...
сите 73 | | | веќе видена

Занаетчиските комори на Скопје, Штип, Куманово и Битола за проекти за развој и унапредување на занаетчиството денеска добија грантови од Министерството за ...
сите 106 | | | веќе видена

Неексплодирана граната од Првата светска војна вчера била пронајдена во битолското село Лопатица. Според информациите на МВР, вчера во СВР Битола, Д.П. од село ...
сите 191 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Финансиска поддршка за компаниите кои ќе вработат лица од етничките заедници

Од:
До кого (е-маил):
Порака: