Пендаровски бара признавање на МПЦ од Вселенската патријаршија

Нашите православни граѓани да бидат еднакви со останатите православни христијани во светот, побара шефот на државата од Вселенскиот партијарх, Вартоломеј. Во ...
| | веќе видена | слични

Коментирајќи ги бројните текстови што се појавуваат во медиумите во Црна Гора, Босна и Херцеговина и Хрватска, во кои се наведува дека претседателот Александар ...
| | веќе видена | слични

МПЦ очекува вселенскиот партијарх Вартоломеј позитивно да одговори на писмата на државниот врв за автоќефалноста на црквата. Нема ништо спорно и нема никакво ...
| | веќе видена | слични

Премиерот и претседателот на Македонија ги повторија старите барања до вселенскиот патријарх Вартоломеј за признавање на црковната независност на Православната ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Во период од само неколку дена, македонскиот претседател Стево Пендаровски и македонскиот премиер Зоран Заев упатија писма до цариградскиот патријарх ...
| | веќе видена | слични

Статусот на МПЦ нема да го реши ниту претседателот ниту премиерот, тоа е во надлежност на Вселенскиот патријарх. Професорот Цане Мојаноски, кој е поранешен ...
| | веќе видена | слични

Писмата кои претседателот на државата Стево Пендаровски но и премиерот Заев го испратија до вселенскиот патријарх Вартоломеј во врска со МПЦ не се никакво ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседателот Стево Пендаровски изјави дека не гледа ништо спорно во писмата што се испратени до вселенскиот патријарх Вартоломеј за признавање на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Секој трет тестиран во текот на вчерашното деноноќие е болен од Ковид-19. Достигнавме 33% на инфицирани лица од вкупно тестираните, предупреди на денешната ...
сите 716 | | | веќе видена

Во саботата наутро во болницата „Филип Втори“ животот го загуби поранешниот пратеник Амди Бајрам, а веќе неколку часови подоцна се потврдија информациите дека ...
сите 269 | | | веќе видена

За прв пат во политичката историја на македонската демократија, една партија, во случајов СДСМ, на непосредни, директни избори, ќе го избира својот ...
сите 160 | | | веќе видена

„Имам можност вечерва да говорам во пресрет на можеби најголемиот македонски национален празник – основањето на ВМРО. Практично, организацијата ВМРО, или уште ...
сите 64 | | | веќе видена

Генерал Стојанче Ангелов се прости од поранешниот припадник на Тигрите, Игор Ангеловски, кој почина од ковид. Како што објави Фактор, тој немал ниту еден ...
сите 220 | | | веќе видена

После позитивниот тест на коронавирус на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, кој присуствуваше на конгресот на СДСМ во неделата, премиерот и ...
сите 111 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пендаровски бара признавање на МПЦ од Вселенската патријаршија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: