Жените се за 23 отсто помалку платени од мажите за вршење иста работа


Надлежните институции во соработка со приватниот сектор и синдикатите треба да развијат ефикасен механизам кој ќе придонесе за изедначување на платите на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи учествуваше на виртуелниот министерски состанок на Алијансата за мултилатерализмот во организација на Министерот ...
| | веќе видена | слични
3 копии

На состанокот на Советот за безбедност на ОН, Кина, САД и Русија меѓусебно се обвинија дека ја политизирале пандемијата на коронавирусот и дека лошо одговориле ...
| | веќе видена | слични
2 копии
2 копии

Човештвото не го помина тестот за новата пандемија, чии жртви веќе се приближуваат до милион, нагласи денеска генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Нашиот регион се уште се соочува со нерешени политички и историски спорови што имаат потенцијал да не вратат во деведесетите години на минатиот век. Решението ...
| | веќе видена | слични

Во неколкуте поенти шефот на македонската држава ја нагласи актуелната светска здравствена криза, ризиците на регионалната и глобалната безбедност, ...
| | веќе видена | слични

„Оваа година беше една од најтешките во поновата историја на човештвото - Ковид-19 предизвика тектонски промени во светот и не потсети дека е потребен глобален ...
| | веќе видена | слични
3 копии

„Чест ми што имам можност првпат да се обратам од името на Република Северна Македонија на овој глобален форум, кој годинава, поради околностите во кои се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Стапуваат на сила новите мерки за заштита од Ковид-19. Без маска нема излегување ниту на отворено, а групирањето по 22 часот ќе се казнува. Граѓаните со ...
сите 462 | | | веќе видена

За да се намали смртноста на болните од Ковид – 19 кои доцна доаѓаат во болница, токсикологот Нико Беќаровски смета дека треба да се набават пулсоксиметри за ...
сите 425 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ОК Струга Мирче Аџиоски денеска се сретна со Игор Дурловски. Тој преку статус на Фејсбук објави дека продолжуваат братски да се ...
сите 102 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев изјави дека Владата е целосно посветена со сите свои капацитети на справување со ковид-кризтаа и во здравствениоит и екононскиот сегмент, ...
сите 15 | | | веќе видена

Љупчо Николовски, вицепремиерот за борба против корупција, рече дека спојувањето и намалувањето на државните институции ќе започне следната година и дека во ...
сите 225 | | | веќе видена

Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев на Фејсбук пишува дека доколку Македонија не ги признае реалностите, датумот за нејзината средба со ЕУ ќе биде одложен и ...
сите 284 | | | веќе видена

„Македонија со Венко Филипче на чело на здравство руши негативни рекорди. Бројката од 870 заболени за само еден ден е директно негова вина. Филипче преспа цело ...
сите 206 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Жените се за 23 отсто помалку платени од мажите за вршење иста работа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: