Улогата и потребата на науката и научните докази денес

Нова шокантна студија покажа дека луѓето се поизложени на најчестата форма на карцином ако изберат ваков вид цигари. Многу пушачи се одлучуваат за ...
| | веќе видена | слични

Додека САД се приближува кон бројката од 200 илјади починати од корона вирусот, највисока државна агенција за здравство ненадејно повлече информации од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Коронавирусот, покрај кивање и кашлање, може да се пренесе и со говорење преку ситни капки наречени аеросоли. Научниците од Националниот институт за здравство ...
| | веќе видена | слични

Претходно, ЦДЦ тврдеше дека вирусот главно се пренесува од човек на човек преку респираторни капки кога болно лице кашла или зборува. Ажурираните упатства за ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Американскиот центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) денеска предупреди дека Ковид-19 може да се пренесе со мали честички во воздухот и дека вирусите ...
| | веќе видена | слични

Останато

Уште пред пет години Никола Груевски дал исказ за аферата „Плацеви на Водно“. Веднаш по пријавите на тогашната опозиција СДСМ, Груевски зборувал пред обвинител ...
сите 141 | | | веќе видена

Во вчерашната изјава за медиумите, директорката на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби д-р Милена Стевановиќ информираше дека е започната ...
сите 306 | | | веќе видена

Дваесет и двегодишен скопјанец е тешко повреден откако вчера попладне со мотор паднал на скопската обиколница, во близина на клучката Смилковци.Во незгодата ...
сите 183 | | | веќе видена

Законот за заштита на населението од заразни болести на која се владините мерки за корона пандемијата ќе биде ставен на седница дури на на 27 октомври. ...
сите 244 | | | веќе видена

Дали олеснувањето на должничкиот товар со одложување на плаќањето на кредитите, кое траеше шест месеци, сега ќе им предизвика нови главоболки на граѓаните? Ова ...
сите 95 | | | веќе видена

Луд е оној политичар кој се откажува од она што го има за да го добие она што го нема , е коментарот на Антонио Милошоски за однесувањето на власта по ...
сите 255 | | | веќе видена

Вчера (18.10.2020) година се одбележаа 1 000 години од основањето на манастирот СВ. „Јован Бигорски“. Целиот настан се одвиваше во строги протоколи за заштита ...
сите 109 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Улогата и потребата на науката и научните докази денес

Од:
До кого (е-маил):
Порака: