Бесими се залага за директна поддршка на домашните и странските инвестиции во износ од 300 милиони евра


Предвидливост во даночната политика – задржување на данокот на добивка од 10% во следниот четиригодишен период, даночни бенефиции за извозниците преку нов ...
| | веќе видена | слични

– Ќе доживееме голем успех, доколку сите посветено работиме на создавање конкурентен регион, а не конкуренција меѓу земјите од регионот, истакнал Битиќи. ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Иднината на иноваците и образованието, поддршката преку програмите на ЕУ како и предизвиците и идните планови за Западниот Балкан беа во фокусот на панелот ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Владата на Зоран Заев задоцни со мерките за помош на бизнис секторот и компаниите. Освен што мерките на Владата не беа навремени, тие се неправилно ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Северна Македонија и Шведска имаат огромен потенцијал за зголемување на трговската размена и инвестициите, оцениле на денешната средба вицепремиерот за ...
| | веќе видена | слични

Од почетокот на корона-кризата државата се задолжи со повеќе од 1 милијарда евра, а во тие пари најголем удел има еврообврзницата од 700 милиони евра. Од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Преку бескаматните кредити од кредитната линија Ковид 1 вкупно беа одобрени и исплатени 737 кредитни апликации на компании кои вработуваат над 6.500 лица, ...
| | веќе видена | слични

Уште во првите недели од коронакризата, Владата предводена од СДСМ презеде суштински мерки и политики за ублажување на негативните последици врз економијата. ...
| | веќе видена | слични

Во својот извештај „Транспаренси Интернешнл" укажа дека владата нема механизми за заштита од крадење на парите кои стигнуваат од ММФ за справување со корона ...
| | веќе видена | слични

Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи, во рамки на серијата ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во Украина е регистриран рекорден број на новоинфицирани со коронавирус за еден ден – 3833 лица, објави Советот за национална безбедност.Украина претходно на ...
сите 659 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска изрази уверување дека со Бугарија ќе се најде решение со кое двете страни ќе бидат среќни и рече дека Бугарија ги поддржува ...
сите 282 | | | веќе видена

Јавен обвинител по предлог на опозицијата е завршена тема. Христијан Мицкоски го бара ова преку протести, но за власта е неприфатливо. Шансата е пропуштена ...
сите 131 | | | веќе видена

Вчерашниот ден донесе интересни случувања во делувањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ која во последниот период ги зајакна своите активности на улиците иако малку ...
сите 98 | | | веќе видена

Во Битола се одржа протест против полициската бруталност.Повод за протестот е инцидентот од пред два дена кога полицајци претепаа тројца битолчани од ромска ...
сите 142 | | | веќе видена

– Македонија последна во регионот го започнува образовниот процес и тоа неподготвена. Требаше анализите и подготовките да с еправат уште од март кога започна ...
сите 209 | | | веќе видена

Фејсбук статус на Мила Царовска, министерка за образование: Веб порталот на единствената Национална платформа за онлајн учење од полноќ е веќе достапна за ...
сите 306 | | | веќе видена

ВО ВЕЛЕШКО ДРВОКРАДЦИ ПРЕТЕПАА ПОЛИЦАЈЦИ Оливер Спасовски, министерот за внатрешни работи, рече дека дрвокрадците биле во голем број и мавале со дрва и камења ...
сите 61 | | | веќе видена

Лекарската комора преку соопштение најостро реагира на тоа што во последно време сè почесто во средствата за јавно информирање се публикуваат написи, ...
сите 73 | | | веќе видена

Четвртиот пакет економски мерки тежок 350 милиони евра е продолжение на претходните три пакети и е сублимирање на анализите направени преку консултациите со ...
сите 227 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бесими се залага за директна поддршка на домашните и странските инвестиции во износ од 300 милиони евра

Од:
До кого (е-маил):
Порака: