Критериуми за избор на најповолна понуда според Директивите на ЕУ за јавни набавки

Доделувањето на договорите за јавни набавки од страна или во име на органите на земјитечленки мора да биде во согласност со начелата од Договорот за ...
| | веќе видена | слични

По донесувањето на Законот за спречување и заштита од дискриминација во 2010 година1 и подоцна на новиот во 2019 година (во понатамошниот текст: ЗСЗД), се ...
| | веќе видена | слични

Клиентелистички односи меѓу судството и политиката, неказнивоста на политичарите и отсуство на одговорност на обвинителите, како и злоупотребите на притворот, ...
| | веќе видена | слични

Правната сигурност како едно од основните начела на нашиот правен систем, својата практична реализација ја има во воедначеното постапување на судовите при ...
| | веќе видена | слични

Оваа публикација е наменета да им помогне на органите за откривање, гонење и пресудување на дела на трговија со луѓе и деца, како и на органите и институциите ...
| | веќе видена | слични

Оваа брошура е подготвена во рамки на проектот „Правно зајакнување во заедницата во процесот на деинституционализација” кој Хелсиншкиот комитет за човекови ...
| | веќе видена | слични

Останато

Собраниската Комисија за здравство денеска треба да го разгледа Предлог законот за изменување и дополнување на Законот за заштита на населението од заразни ...
сите 293 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден беа регистрирани 628 случаи со Ковид-19 од 2236 тестирања и 15 починати пациенти од кои седум од Скопје. Исто така регистрирани беа ...
сите 365 | | | веќе видена

Додека во Јапонија министерот за сообраќај без двоумење поднесува оставка затоа што возот задоцнил неколку секунди, кај нас може возовите не да доцнат туку ...
сите 100 | | | веќе видена

Зоран Заев се крие од македонската јавност и не сака да го каже својот став за Гоце Делчев и македонскиот јазик. Заев спрема Декларација на договорот со ...
сите 184 | | | веќе видена

Ноќните часови за жителите на Скопје се ризични за излегување надвор поради загадениот воздух кој го регистрираат мерните станици на Министерството за животна ...
сите 128 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Критериуми за избор на најповолна понуда според Директивите на ЕУ за јавни набавки

Од:
До кого (е-маил):
Порака: