Венера е пеколна планета, но дали новите истражувања потврдуваат живот на неа?


Истражувачите откриле невообичаено високи концентрации на молекулата фосфин – запалива хемикалија, која ја поврзуваат со микробна активност – во атмосферскиот ...
| | веќе видена | слични

Фосфан е името на специфичниот гас пронајден во атмосферата на планетата Венера, кој ги наведува научниците на помислата дека ова е трага од живот. Неколку ...
| | веќе видена | слични

Научници од американската вселенска агенција НАСА велат дека откриле „силни докази“ за постоење свеж мраз во северната хемисфера на Енкелад, месечината на ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Венера секогаш му била втора виолина на Марс во очекувањата да најдеме живот во нашиот млечен комшилук. Но, откривањето на гас кој сугерира нешто живо таму, ги ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Нов протест против власта, најави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, кој ги повика граѓаните својот револт против оваа влада да го искажат вечерва во ...
сите 168 | | | веќе видена

Две лица од Радовиш и од Кочани починале денеска на Инфективното одделение во Клиничката болница во Штип. Се работи за пациенти позитивни на коронавирусот – ...
сите 421 | | | веќе видена

Ќе нѐ има се повеќе, не треба да се обесхрабруваме. Тешка ќе биде битката, но ве уверувам дека на крајот народот ќе ја победи мафијата и ќе дојде правдата и ...
сите 27 | | | веќе видена

Дарко ЈАНЕВСКИ Заев вели дека Бугарите го чувствувале Гоце Делчев како бугарски револуционер. И тоа било факт. И сега, како на некој како него да му објасниш ...
сите 84 | | | веќе видена

Лекарската комора на Република Северна Македонија најостро го осудува инцидентот што се случи викендов на Клиниката за токсикологија кога пациент физички го ...
сите 60 | | | веќе видена

Меморандум за забрзување на процесот на интеграција на Македонија во ЕУ; Меморандум за формирање на Координативен комитет за економска соработка и Техничка ...
сите 218 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Венера е пеколна планета, но дали новите истражувања потврдуваат живот на неа?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: