Папандреу и Самарас се договорија Пападемос да биде нов премиер

Лидерите на трите најголеми партии во грчкиот парламент постигнале договор претседател на владата на национално единство на Грција да биде поранешниот потпретседател на Европската централна банка, Лукас Пападемос, објавија грчките медиуми. Договорот за избор на Пападемос за нов премиер бил постигнат на денешната средба на лидерите на Сегрчкото социјалистичко движење (ПАСОК), на Нова демократија и на Народниот православен собир (ЛАОС), Јоргос Папандреу, Андонис Самарас и Јоргос Караѕаферис со претседателот на Грција, Каролос Папуљас. Претходно, грчките медиуми објавија дека Пападемос бил поканет на средбата на тројцата политички лидери со Папуљас. Пападимос се смета за фаворит за премиерската функција во новата преодна влада, која има задача да го спроведе европскиот спасувачки план и да организира предвремени избори во земјата.
| | веќе видена | слични
2 копии

Преодната влада на Грција, на чело со поранешниот потпретседател на Европската централна банка, Лукас Пападeмос, вчера положи заклетва. Во составот на новиот грчки Кабинет, министерот за финансии, Евангелос Венизелос, ќе ја задржи функцијата. Новата коалициска влада, вклучува министри од двете главни партии - Социјалистичката партија - ПАСОК и конзервативната Нова демократија, како и од малата крајнодесничарска партија ЛАОС. Министер за надворешни работи ќе биде поранешниот еврокомесар за животна средина, 70-годишниот Ставрос Димас, кој е потпретседател на опозициската Нова демократија. За нов министер за одбрана е назначен другиот заменик-претседател на Нова демократија, досегашниот градоначалник на Атина, Димитрис Аврамопулос. На местото втор вицепремиер останува Теодорос Пангалос. Функцијата ја задржува и министерот за заштита на граѓаните Христос Папуцис од ПАСОК. За првпат од 1974 година во владата учествува крајнодесничарска партија. Новиот кабинет сега има задача да го протурка новиот ...
| | веќе видена | слични

Преодната влада на бившиот банкар Пападемос вчера положи заклетва во Атина. Нејзини главни цели се спасување на државата од банкрот и осигурување на нејзиното членство во еврозоната. Ако сака да ги оствари, ќе мора максимално да штеди за да може да обезбеди помош од ЕУ и од ММФ Стариот и новиот премиер на Грција, Папандреу и Пападемос Преодната влада на Грција предводена од бившиот банкар Лукас Пападемос вчера положи заклетва и се обврза да ги спроведе мерките на штедење од европскиот спасувачки пакет за Атина вреден 130 милијарди евра. Главна цел на владата на Пападемос во наредните стотина дена е да спречи банкрот на Грција и да го осигури нејзиното членство во еврозоната. Новата влада можеби е предводена од технократ, но сепак е составена од политичари на двете водечки партии што ја втурнаа државата во криза, нагласува Ројтерс. Освен Пападемос, кој нема политичко искуство и кој претходно ги извршуваше функциите потпретседател на Европската централна банка и гувернер на Народната банка на Грција, новиот ...
| | веќе видена | слични

За новиот грчки кабинет прв приоритет ќе биде обезбедувањето на траншата помош од осум милијарди евра од заемот за спас на државата, обезбеден за Грција во минатата година. Тоа го изјави грчкиот министер за финансии Евангелос Венизелос. Тој изјави дека Кабинетот треба да ги потврди политичките ангажирања на Атина пред меѓународните кредитори. Нагласи дека нема да се бараат нови економски мерки. Според него, Нова демократија и крајнодесната ЛАОС чии претставници се во преодната Влада, се подготвени да направат се што е потребно за државата да ја добие навреме новата транша.
| | веќе видена | слични

Тоа го изјави грчкиот министер за финансии Евангелос Венизелос. Тој изјави дека Кабинетот треба да ги потврди политичките ангажирања на Атина пред меѓународните кредитори. Нагласи дека нема да се бараат нови економски мерки. Според него, Нова демократија и крајнодесната ЛАОС чии претставници се во преодната Влада, се подготвени да направат се што е потребно за државата да ја добие навреме новата транша.
| | веќе видена | слични

Досегашниот грчки министер за финансии Евангелос Венизелос ќе ја извршува истата функција и во новиот коалициски владин кабинет на Лукас Пападимос, соопшти денеска Владата на Грција. Евангелос, кој е унивезитетски професор по право, за министер за финансии на Грција беше именуван во јуни годинава. Новата грчка коалициска влада има за задача да ги спроведе економските реформи кои се услов за продолжување на меѓународната финансиска помош за Грција и да ги организира предвремените парламентарни избори во земјата, кои се планирани за февруари 2012 година.
| | веќе видена | слични

Технократот Лукас Пападемос, кој вчера официјално ја презеде премиерската функција во Грција во обид да ја спаси земјата од банкрот, предводи коалициски кабинет во кој доминираат политичари од партиите што ја вовлекоа нацијата во кризата. На вообичаената церемонија Пападемос и 49. члена на неговиот кабинет добија благослов од свештени лица, на чело со архиепископот атински и сегрчки Иеронимос Втори и се заколнаа пред Уставот. - Владата на национално единство ќе направи с` што е во нејзина моќ за да ги реши проблемите на земјата погодена од криза. Со единството на сите луѓе ние ќе успееме - му порача Пападемос на Јоргос Папандреу, преземајќи ја од него премиерската функција. Големата новина во кабинетот се тројцата министри од ЛАОС - тоа е првпат екстремната десница да влезе во грчката влада по воената власт, која заврши во 1974 година. Евангелос Венизелос од ПАСОK го задржа клучното место - министер за финансии, а конзервативната Нова демократија доби седум клучни ресори, вклучувајќи ги за надворешни работи ...
| | веќе видена | слични

Новиот грчки премиер Лукас Пападимос. [Ројтерс] Новиот грчки премиер Лукас Пападимос положи свечена заклетва во петокот (11-ти ноември), заедно со владата составена од наследените министри од ПАСОК, Нова демократија (НД) и Десничарската партија ЛАОС. Новата влада, која беше договорена од страна на поранешниот премиер Јоргос Папандреу и водачот на НД, Антонис Самарас, ќе биде на власт до изборите, прелиминарно закажани за февруари. Дотогаш Пападимос ќе мора да ја одржи кревката коалиција, обидувајќи се истовремено да го продолжи доаѓањето на неопходните кредити за спас. Тој, исто така, ќе мора да ги убеди Грците, кои станаа потврди со протестите, дека новите мерки на штедење се цената за останувањето во Еврозоната и спас на земјата од банкрот. На врвот на агендата за Пападимос (64) е да успее да ги помине низ парламентот условите од вториот пакет финансиска помош од 130 милијарди евра од Тројката ЕУ-ММФ-ЕЦБ. Иако новиот договор ќе значи повеќе мерки на штедење за финансиски исцрпените граѓани, тоа й ...
| | веќе видена | слични

Во новата коалициска влада на Грција, која од петокот ја предводи премиерот Лукас Пападемос, на клучните функции - министер за финансии ќе остане реномираниот припадник на ПАСОК, Евангелос Венизелос, додека нов министер за надворешни работи ќе биде членот на конзервативната десничарска Неа демократиа поранешен европски комесар Ставрос Димас, а по речиси четири децении во кабинетот влегуваат и припадници на крајната десница. Најголемата новина во коалициската влада на Грција, освен фактот дека е составена од двете најголеми спротиставени партии и оти премиерот е личност без особено политичко искуство, е и влегувањето на членови на партијата ЛАОС. Тоа е, исто така, првпат од враќањето на демократијата во Грција од 1974 година, по престанувањето на владеењето на воената хунта, во владиниот кабинет да влезе крајната деница. Од ЛАОС, за министер за сообраќај е именуван 47-годишниот адвокат Макис Воридис, поранешен припадник на десничарската младина и долги години близок на ултрадесничарскиот француски ...
| | веќе видена | слични

Францускиот претседател Никола Саркози го поздрави стапувањето на должност на новиот премиер на Грција Лукас Пападимос и објави дека земјата може да смета на поддршката на Париз. - Мило ми е што се формира влада на национално единство под Ваше раководство, кое ќе обезбеди целосно спроведување на договорот од 27 октомври и предвидените мерки, пишува Саркози во писмото до Пападимос. Во него шефот на државата го споменува Октомврискиот договор на лидерите на еврозоната, кои одлучија да и доделат нова помош на Грција, ако земјата продолжи со мерките за излегување од кризата. - Во овој критичен момент, сигурен сум дека сте цврсто решени да ги примените сите неопходни мерки за да гарантирате дека Грција ќе продолжи да игра улога во обединетата и верна на идеалите Европа, додаде Саркози. (Крај)
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Петте илјади амандмани на ДУИ за Изборниот законик дојдоа само како шлаг на тортата наречена коалициски недоразбирања меѓу владините партнери. Претходно ...
сите 190 | | | веќе видена

Вработените во Министерството за здравство денеска се приклучија на акцијата – Администрацијата чисти со граѓанската организација „Не биди ѓубре“.Министерот за ...
сите 149 | | | веќе видена

Големата акција на МВР пред една недела , во која беа приведени 12 лица кои шверцувале оружје и дрога заврши со слобода на криминалните банди. Обвинителството ...
сите 83 | | | веќе видена

Смртниот биланс од ерупцијата на вулканот на новозеландскиот Бел остров се зголеми на 15 лица, откако полицијата соопшти дека уште една личност починала во ...
сите 145 | | | веќе видена

Според него реакцијата не се однесува на СДСМ, туку на фактот да не дозволат да се намали бројот на пратеници Албанци заради изборниот модел. – Вистина е дека ...
сите 141 | | | веќе видена

Јавното обвинителство мора да отвори сериозна истрага во која што ќе ја утврди одговорноста на Министерот за здравство Венко Филипче во скандалот со ...
сите 126 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Папандреу и Самарас се договорија Пападемос да биде нов премиер

Од:
До кого (е-маил):
Порака: