Заврши шоуто на Берлускони

Пред само неколку дена Берлускони изјави дека Италија всушност не е во криза бидејќи рестораните се полни, а сите летови за одмор се букирани, тоа му беше последниот гаф како премиер По 17-годишна доминација во италијанската политика, период исполнет со низа гафови и вешти политички маневри, Силвио Берлускони конечно е истиснат од власта по силниот економски притисок однадвор. Тој прексиноќа потврди дека си заминува од премиерската функција откако на гласањето за новиот закон за буџет се покажа дека нема поддршка од мнозинството во парламентот. - По потпишувањето на овој закон за финансии, јас ќе си заминам за да му овозможам на шефот на државата да отвори консултации - изјави Берлускони за сопствената телевизија „Kанал 5“. Тој додаде дека очекува вонредните избори да се одржат на почетокот на февруари и истакна дека тој нема да биде кандидат. Десниот центар ќе го номинира лидерот на партијата Народ на слободата (ПДЛ) и поранешен министер за правда Анџелино Алфано. Имун на политички пораз Надарен со ...
| | веќе видена | слични

Италијанскиот сенат денес донесе пакет економски мерки за намалување на долгот на државата и за поттикнување на нејзиниот развој, отворајќи го патот за конечното усвојување во сабота. Кога мерките за борба против кризата, ќе бидат во целост донесени, премиерот Силвио Берлускони ќе поднесе оставка. Новиот премиер се очекува да биде поранешниот европски комесар Марио Монти. Берлускони вети дека ќе поднесе оставка веднаш штом парламентот ги усвои мерките за економските реформи. Сенатот економските мерки ги донесе со 156 гласови за и 12 против.
| | веќе видена | слични
2 копии

Италијанскиот Сенат денеска го усвои пакетот економски мерки наменет за намалување на долгот на земјата и поттикнување на економски раст. Конечното гласање за пакетот во Претставничкиот дом ќе се одржи утре, пренесуваат светските агенции. Сенатот ги усвои економските мерки со 156 гласови “за“ и 12 “против“. Кога мерките ќе бидат дефинитивно усвоени, премиерот Силвио Берлускони ќе ја врачи оставката на италијанскиот претседател Џорџо Наполитано оти неделава вети дека ќе си замине од функцијата кога парламентот ќе ги усвои економските реформи. Новиот мандатар, како што се очекува, ќе биде поранешниот еворкомесар Марио Монти. Од него се очекува на чело на новата транзициона влада да воведе нови реформи кои ќе ја извлечат Италија од економската криза. Пакетот мерки се однесува на кратењето на јавните трошоци, реформи во пензинскиот систем, либерализација, поедноставување на административните процедури и поттикнување на вработеноста.
| | веќе видена | слични
2 копии

Италијанскиот Сенат го одобри новиот буџетски закон и со тоа го отвори патот за Долниот дом на парламентот утре да го усвои пакетот на мерките за штедење. По веројатното усвојување на пакетот од страна на Долниот дом, италијанскиот премиер Силвио Берлускони, според најавите, треба да поднесе оставка. По тоа ќе започнат преговорите за новата технократска влада, на чие чело ќе биде поранешниот еврокомесар Марио Монти. Мерките за штедење и реформите би требало да го стават под контрола огромниот јавен долг на Италија. Европската унија побара итна реакција од италијанските власти за да се врати стабилноста на берзите.
| | веќе видена | слични

Партијата на Силвио Берлускони не може да постигне консензус за тоа кој да биде новиот премиер, пренесе Интерфакс. Експертите сметаат дека ако Берлускони ја поддржи кандидатурата на Марио Монти, ризикува да изгуби дел од своите поддржувачи. Истото ќе се случи и ако не го поддржи Монти. Самиот Берлускони се повлекол од преговорите и им оставил на сопартијците да ја донесат одлуката. Марио Монти е поранешен еврокомесар и се смета за најверојатниот наследник на Берлускони на премиерската позиција. (Крај)
| | веќе видена | слични

Италијанскиот Сенат денеска го одобри Законот за финансиска стабилност, со што го отвори патот за конечно усвојување на пакетот антикризни мерки од страна на Долниот дом на Парламентот во текот на утрешниот ден и создавање на експертска влада, што ќе ја преземе власта по повлекувањето на Силвио Берлускони. Мерките за штедење и реформи, кои имаат за цел да ја поттикнат економијата и да воспостават контрола над големиот државен долг, беа изработени по притисок на европските партнери, кои бараа итни активности за враќање на довербата на пазарите во способноста на Италија да ги зајакне државните финансии. Берлускони, кој не успеа да обезбеди парламентарно мнозинство за време на гласањето на почетокот на неделата, вети дека ќе поднесе оставка откако предлог-законот ќе биде прифатен од двата дома на Парламентот.
| | веќе видена | слични

Под огромниот притисок на ЕУ-партнерите, италијанскиот Сенат денеска (11.11) даде зелено светло за реформскиот пакет мерки што треба да и‘ го трасира патот на Италија за излез од кризата. Сенатот во Рим денеска со големо мнозинство се изјасни за пакетот мерки за штедење. Државниот долг треба да се редуцира, а економскиот пораст да се поттикне. Сенаторите од опозицијата во знак на протест не учествуваа во гласањето, но нагласија дека не сакаат да спречат донесување на реформските мерки. Пакетот мерки, кој меѓу другото предвидува и продажба на државен имот, намалување на бирократијата и намалување на пречките за конкурентност, како и создавање работни места, утре би требало да биде изгласан и од страна на Долниот дом на парламентот. Мерките би требало да се израз на волјата на земјата за реформи, со што би требало да се врати довербата на светот во владата во Рим. Премиерот Силвио Берлускони беше ставен под огромен притисок на европските партнери за брзо спроведување реформи, со цел да се спречи ...
| | веќе видена | слични

Италијанскиот Сенат го изгласа пакетот мерки на штедење, предложен од Европската Унија со цел земјата да избегне банкрот. Сега истиот пакет мерки треба да го усвои и Долниот дом на парламентот, кој се очекува да гласа во недела. Со тоа, ќе бидат исполнети сите услови за пад на владата на Берлускони и за формирање преодна влада, чиј премиер се очекува да биде европскиот комесар, Марио Монти. Берлускони вети дека по изгласувањето на економските реформи ќе си поднесе оставка и оти нема да се кандидира на изборите, кои се очекува да се одржат во февруари. Италија е трета по големина економија во еврозоната, но и со јавен долг од 1.900 милијарди евра, поради што, многумина ја нарекоа нова Грција во монетарната унија. /www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични
2 копии

Италијанскиот сенат ги одобри мерките за намалување на државниот долг, во обид да ја поврати довербата на инвеститорите и да го отвори патот за новата технократска влада, предводена од поранешниот еврокомесар за конкуренција, Марио Монти. Сенатот во Рим гласаше со 156 гласа „за" и 12 „против" за пакетот мерки кои Италија и ги вети на ЕУ, во обидот да се поттикне растот и да се намали долгот од 1,9 трилиони евра, четврти по големина во светот. Опозицијата се воздржа од гласањето, со што овозможи законот да биде изгласан. Утре конечната согласнот треба да ја даде и Пратеничкиот дом, со што ќе биде заокружен процесот на усвојување на мерките и ќе се создадат услови досегашниот премиер Силвио Берлускони да го исполни ветувањето и да даде оставка „по една минута", како што рече претседателот на Пратеничкиот дом, Џанфранко Фини. Ветувањето на берлускони дека ќе даде оставка и брзата постапка за донесување на мерките за штедење предизвикаа пад на заработката од италијанските 10-годишни државни обврзници втор ден ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Италијанскиот сенат денеска одржува расправа - проследена со гласање - во врска со мерките за штедење дизајнирани да се избегне ситуацијата во која третата економија во еврозоната би морала да биде спасувана од ЕУ или други институции. Се очекува мерките да бидат прифатени, по што Долниот дом треба утре да ги потврди и да го отвори патот за оставка на премиерот Силвио Берлускони. Берлускони, кој го изгуби парламентарното мнозинство на гласањето во вторникот, вети дека ќе даде оставка веднаш штом мерките за штедење бидат усвоени и во двата дома на парламентот. Италијанските законодавци сега ја разгледуваат и можноста за формирање на технократска влада, предводена од поранешниот еврокомесар Марио Монти. Како ценет економист, Монти, сметаат Италијаните, е вистинскиот човек кого финансиските пазари би сакале да го видат на чело на владата во време на криза. Италијанскиот претседател Џорџио Наполитано го прогласи Монти за доживотен сенатор, што значи дека и тој ќе може да учествува во денешното гласање. Ако ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пратеникот Јоргос Псарианос соопшти дека ја напушта партијата „То Потами“(Река) поради поддршката на фракцијата за Преспанскиот договор, само неколку часа ...
сите 155 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, денеска изјави дека ќе го тужи својот некогашен колега од владата на Ципрас, ексминистерот ...
сите 123 | | | веќе видена

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа ќе услови од утре и во текот на неделава да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и ...
сите 200 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена

Со високи тонови, со обвинувања за изборот на новите членови поради тоа што неколку пратеници ги напуштија нивните пратенички групи, со жестоки реакции од ...
сите 146 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заврши шоуто на Берлускони

Од:
До кого (е-маил):
Порака: