И Албанија лобист за побрзо решение на спорот за името

Премиерите на Албанија и Македонија, Сали Бериша и Никола Груевски, на вчерашната средба заклучија дека односите меѓу двете земји се пријателски, со интензивен и континуиран политички дијалог на највисоко ниво, со соработка во голем број области од заемен интерес. Тие најавија дека во скоро време патувањето меѓу двете земји ќе може да се прави само со лична карта Албанија ќе ја повика меѓународната заедница за поголем ангажман во надминувањето на спорот за името меѓу Македонија и Грција, со цел за побрзо членство на земјава во НАТО и ЕУ. Ова го изјави албанскиот премиер Сали Бериша при вчерашната посета на Македонија на средбата со Премиерот Никола Груевски. На заедничка прес-конференција и двајцата премиери истакнаа дека се разговарало за актуелните состојби на двете држави, билатералните односи и интензивираниот конструктивен дијалог меѓу двете земји за разни сфери. Бериша изјави дека земјава досега ги има исполнето сите критериуми за членството во Алијансата и посочи дека напредокот на секоја земја е во ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот премиер Никола Груевски (десно) го пречека својот албански колега, Сали Бериша, на аеродромот Александар Велики во Скопје. [Ројтерс] Почитувањето на границите на Косово е од суштинска важност за сите регионални држави и најдобро решение за остварувањето на регионалниот мир, рече албанскиот премиер Сали Бериша за време на својата посета на Македонија во средата (9-ти ноември), на заедничката прес-конференција со македонскиот премиер Никола Груевски во Скопје. „Сите сугестии за промена на територијалниот интегритет се земаат директно од архивите на Слободан Милошевиќ“, рече Бериша. Двајцата водачи ги окарактеризираа македонско-албанските односи како пријателски, а политичкиот дијалог меѓу нив како исклучителен. „Нашите земји имаат заедничка иднина во НАТО и во ЕУ. Албанија го признава големиот напредок што Македонија го постигна со исполнувањето на условите за членство во НАТО“, рече Бериша, изразувајќи надеж дека спорот за името со Грција ќе биде решен за Македонија да си го најде своето ...
| | веќе видена | слични

Најавите на одредени политички кругови за поделба на Косово се ембрион на сонот што на Балканот ги предизвикал сите драми и трагедии, порача албанскиот премиер Двајцата премиери оценија дека односите меѓу земјите се пријателски Македонија и Албанија делат заедничка визија за членство во Европската Унија и во НАТО, а меѓународната заедница треба да има поголем ангажман во надминувањето на спорот за името меѓу Македонија и Грција, порача албанскиот премиер Сали Бериша по средбата во Скопје со премиерот Никола Груевски. Двајцата премиери оценија дека односите меѓу земјите се пријателски, со интензивен и континуиран политички дијалог на највисоко ниво и со соработка во голем број области од заемен интерес. Овие односи, според Бериша и Груевски, може да се унапредуваат во сите сфери, особено во економската, а двете земји може да соработуваат во инфраструктурни проекти за да привлечат странски инвестиции. Отворените прашања во регионот, се согласиле двајцата премиери, треба да се надминуваат со почитување на ...
| | веќе видена | слични

Ако не може во Европа, Македонија може да дејствува на Балканот. По неодамнешниот договор со Србија, и Албанија е државата што Македонците ќе можат да ја посетат само со лична карта, но задолжително биометриска! Ова го договорија премиерите на Македонија и Албанија, Никола Груевски и Сали Бериша, при посетата на албанскиот премиер на Македонија. Жално, но вистинито, двајцата премиери го приоретизираа влезот на државите во Европската унија (ЕУ), иако таа е на работ од колапс, а повеќето држави во Унијата се „дават“ во долгови. „Имаме идентични ставови во однос на тоа дека европската перспектива на земјите од регионот е императив за стабилност, безбедност и просперитет на нашите граѓани“, рече македонскиот премиер Никола Груевски на здружена прес-конференција за медиумите со неговиот колега Сали Бериша. Албанскиот премиер очекува во најскоро време решавање на билатералниот спор меѓу Македонија и Грција и ја повика меѓународната заедница добро да ги отвори очите, а со тоа и вратите за прием на Македонија во ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција(ДУИ), Али Ахмети денеска се сретна со албанскиот премиер Сали Бериша, при што двајцата изразиле задоволство од постигнувањето на договорот за слободно поминување на граничниот премин само со лична карта Ахмети и Бериша разговараа за политичката ситуација во двете земји, како и за економските проекти што се планираат во Македонија. Албанскиот премиер го поздрави затварањето на Хашките досиеја, како и промените во законите за употреба на албанското знаме и Албанскиот јазик. Соговорниците се согласија околу формирањето на координативен совет за одбележување на годината на Албанците - 100 годишнината на Денот на Знамето и независноста на Албанија како празник на сите Албанци. Ахмети и Бериша се заложија за заеднички напори во олеснување на реализацијата на Коридорот 8 и Патот на Арбер заедно со железничката поврзаност помеѓу двете земји.
| | веќе видена | слични

Останато

Договорот од Преспа ќе помине во парламентот бидејќи премиерот Алексис Ципрас ќе има доволно мнозинство, а потоа дури и да има нова влада, предводена од ...
сите 96 | | | веќе видена

Момчето за кое вчера за малку ќе се удавеше скокајќи по крстот, пропаднал во кал. Нему не му се слошило како што првично се мислеше. Како што објави Досие.мк ...
сите 151 | | | веќе видена

Богојавленските чествувања во Охрид продолжија и денеска на Соборот на Свети Јовен Крстител, со капењето на рибарите во Охридското Езеро како продолжение на ...
сите 261 | | | веќе видена

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 94 | | | веќе видена

Скандалот на Јелена Карлеуша и фудбалерот Огњен Врањеш никако да стивне, секој ден се појавува нов доказ против пеачката.Пеачката ставајќи на Инстаграм ...
сите 208 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

И Албанија лобист за побрзо решение на спорот за името

Од:
До кого (е-маил):
Порака: