Топилница никогаш повеќе во Велес!

Единствени, како никогаш досега, жителите на Велес, со големиот синоќешен митинг му покажаа љубов и почит на својот Велес и рекоа НЕ" за рестарт на Топилницата. Им покажаа на сите во Македонија, па и пошироко, па и на оние што сакаат да го рестартираат комбинатот, дека никогаш повеќе не сакаат Велес да биде непогодно место за живеење. Не заборавија да му се заблагодарат на претседателот Ѓорге Иванов за поддршката што им ја даде за да истраат во битката Топилницата никогаш повторно во Велес. Потомците на Џинот, Главинов, Жинзифов, Рацин, Неделковски сите како еден ја искажаа својата голема љубов и отворено рекоа дека и тие сакаат парче сино небо и чиста и здрава животна средина. Гласно на сите, па и на оние од највисокиот државен врв им рекоа: Сакајте го Велес, како што Велес умее да ве сака вас". Велешани синоќа достоинствено ја потврдија својата висока еколошка свест и совест. На мирниот протест во центарот на Велес, на плоштадот Саармале, без политички злоупотреби, сите заедно, без разлика на политичката, ...
| | веќе видена | слични

Метрудхем до министерството за животна средина има доставено само писмо со намери,а постапката за добивање А интегрирана дозвола со која на Топилницата ќе и се даде зелено светло за работа е долга и може да трае до 2 години, вели министерот Абдулаќим Адеми. Во контакт е со невладините организации од Велес и со општинските власти. Како министер не кажа дали на Топилницата местото и е во Велес. На вчерашниот протест во Велес организиран од Зелената коалиција присуствуваа пратеници и од опозицијата и од власта во знак на поддршка, но граѓаните го побараа и министерот Адеми. Велешани вчера порачаа дека во нивниот град никогаш повеќе нема да дозволат Топилницата да проработи.
| | веќе видена | слични

Велешани кои едногласно порачуваат - НЕ за рестартирањето на Топилницата, се надеваат на поддршка од надлежните институции. Протести против рестартирањето на Топилницата во Велес Текстови на слична тема Дневен печат Граѓани без иницијатива или власт без слух? (Не)Почитување на еко-стандардите Одлагање на процесот „Зелена коалиција" против државата „Зелената коалиција“ против Велешката топилница Дваесет илјади велешани се едногласни во својот став - не доаѓа предвид рестартирањето на Топилницата чиишто последици сеуште ги трпат нивните деца. За својот револт добија поддршка и од градоначалникот на градот и од претседателот на Државата, Ѓорге Иванов. Се надеваат на ваква поддршка и од останатите институции и дека Топилницата којашто ќе донесе нова инвестиција и ќе отвори нови работни места ќе се најде на посоодветна локација. Мене ми се чини дека основното демократско правило во една демократска земја, ако демократијата е владеење на народот, тогаш да се почитува волјата на народот, а народот ...
| | веќе видена | слични

Стоп за геноцидот и нема да дозволиме топилницата повторно да проработи. Ова е пораката која ја упатија над дваесет илјади Велешани, излезени на протест против рестартирање на велешката Топилница. Ова е порака на речиси сите граѓани кои што живеаат во овој град, на сите институции и невладини организации. Велешани се поголема поддршка добиваат и од целокупната македонска јавност, а пред неколку дена јавна поддршка им упати и Претседателот Ѓорге Иванов. Но и покрај ова од компанијата „Метрудхем“ не се откажуваат од намерата за рестартирање на топилницата. Управителот на топилницата Тони Димитриовски во интервју за телевизијата Канал 5, изјави дека и покрај протестот на Велешани тие немаат намера да ја дислоцираат фабриката и чекаат одговор на писмото со намери кое го упатиле до Министерството за екологија. Запрашан како ќе ги убедат Велешани за рестартирање на топилницата Димитровски вели: - Ќе ги убедиме токму со тоа што го потенцирав, а тоа е дека СЗО пропишува кои точно емисии на сите нивоа може да се ...
| | веќе видена | слични

Учесниците на протестот носеа елеци со натписи „Топилница ноу мор“ и потпишуваа изјави дека се против работата на фабриката, а со нив беа и пратениците Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ и Марјанчо Николов од СДСМ, градоначалникот на општината Горан Петров и советниците, владиката Агатангел и други претставници на МПЦ-ОА „Доста беше топилница“, „Топилница никогаш повеќе“, „9.11.2011 - спасување на Велес од топилницата“, „Не те сакаме, оди си“. Со вакви пароли стотици велешани вчера го изразија револтот од најавите за рестартирање на оваа фабрика. Учесниците на протестот носеа елеци со натписи „Топилница ноу мор“ и потпишуваа изјави дека се против работата на фабриката. Со нив беа и пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски, пратеникот од СДСМ Марјанчо Николов, градоначалникот на општината Велес, Горан Петров, и советниците, владиката Агатангел и други претставници на МПЦ-ОА. - Овде сум зашто не сакам да се отвори топилницата. Имам другарчиња што се болни од церебрална парализа и леукемија. И ако таа се отвори, може ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Илјадници граѓани излегоа на вчерашниот протест во Велес против рестартирање на Топилницата за олово и цинк во градот. Според организаторот на протестот, Зелената коалиција, на вчерашниот мирен “еколошки протест“ излегле 20 илјади граѓани кои упатија јасна порака до новиот газда на Топилницата, компанијата “Метрудхем“ дека тие се против рестартирање на “убиецот“, кој со години го загрозува здравјето на жителите на Велес. На протестот се приклучи и велешкиот градоначалник, Горан Петров, а поддршка дадоа и пратеници од опозицијата и власта. Протестот под мотото “Против геноцидната идеја“ и “Никогаш повеќе Топилница“ почна на плоштадот “Сармаале“, а заврши пред портите на Топилницата.
| | веќе видена | слични
2 копии

Велешани вчера навечер предводени од „Зелената коалиција“ масовно излегоа на протест против рестартирањето на Топилницата Протестот под мотото „Против геноцидната идеја“ и „Никогаш повеќе Топилница“ почна на плоштадот „Сармаале“ со биење на камбаните. Ненад Коциќ од Зелената коалиција истакна дека протестот на Велешани против најголемиот загадувач е првата еколошка револуција во Македонија. - Не смее да се повтори историската грешка во Велес од 1973 година кога беше отворена Топлиницата. Нема богатство со кое може да ја купат нашата иднина. Им порачуваме на новите газди на Метрудхем дека не им веруваме и оти не се добредојдени. Ова не е само битка за Велес. Оваа битка е и за нашата иднина и за иднината на нашите деца. Ова е последната битка која мора да ја добиеме, им порача Коциќ на Велешани. Градоначалникот на Велес Горан Петров во своето обраќање истакна дека од вечерва 9 ноември има уште едно значење, а тоа е еколошко ослободување на градот. - Ние сме пред една нова победа која ја водиме скоро 40 ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Велешани на нозе, обединети сите заедно, граѓаните излегоа на протест против рестарт на Топилницата, јавува велешкиот портал „Лисица". „’Метрудхем’ не смее да го рестартира комбинатот", пораката од центарот на градот ја испрати градоначалникот на Велес, Горан Петров. „Велешани, битката за здрава животна средина ја водат во име на идните генерации. Оваа битка мора да ја добиеме оти доста е Велес да биде еколошки загадуван. Ова што вечерва му се случува на Велес е битка за здрава животна средина во цела Македонија", рече градоначалникот Горан Петров. Единството кое вечерва го покажаа еколошки напатените велешани е потврда дека здравјето нема цена, а инвестицијата на „Метрудхем" е непожелна. „Свртете се околу вас и ќе видите загрижени лица, тоа е показател дека велешани се загрижени од можно ново загадување, нас не ни треба Топилница“. „Колку луѓе умреа од таа Топилница, не ни е потребна, се снајдоа и некогашните работници, еве видете и тие се тука меѓу сите нас". „На Велес не му треба сериски убиец, ...
| | веќе видена | слични

Од седум до седумдесетиседум, буквално цел Велес вчера протестираше против рестартирањето на Топилницата. Зелената коалиција, еколошки друштва од земјава, пратеници, беа само дел од оние кои пратија јасна порака дека нема место за комбинатот за олово и цинк повторно да почне со работа. Велешани категорично отфрлија каква било можност за рестарт на Топилницата. Прашаа - каде е министерот за екологија. Градоначалникот на Велес Горан Петров уште еднаш порача дека во градот нема место за топилница, и прати јасна порака до Метрудхем, дека не се пожелни во градот. Иако инвеститотот сака да инвестира 100 милиони долари во Топилницата, само за подобрување на еколошките стандарди во работата. Симболично од центарот на Велес, граѓаните предводени од градоначалникот, се упатија кон Топилницата и простетот го завршија таму.
| | веќе видена | слични

„Оди си“, „Не те сакаме“, „Убијци“… Со овие пораки упатени на адреса на топилницата, голем број велешани во мировен протест кажаа „не“ за рестартот на овој капацитет. Според организаторот помеѓу 15 до 20 илјади граѓани излегле на ова „народно еколошко востание“. Тие потсетија дека за прв пат во Македонија се случи граѓанска еколошка револуција. Пред капијата на топилницата беа оставени еден цвет и една свеќа која гореше. - Ако тие, Метрудхем, имаат аргумент од 150 милиони долари, ние имаме аргументи од овие илјадници граѓани. Појасна и почиста порака не можат да добијат. Ако ова не сакаат да го видат и слушнат, тогаш тие имаат проблем со самите себе – рече градоначалникот на Велес Горан Петров. На него се надоврза и пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски: - Ќе го одбраниме Велес, нема попуштање, нема повлекување. Таму каде што е народот, таму сме и ние политичарите. На иста линија е и пратеникот од опозициската СДСМ Марјанчо Николов: - „Не“ за топилницата бидејќи носи повеќе штета отколку корист за ...
| | веќе видена | слични

Останато

Договорот од Преспа ќе помине во парламентот бидејќи премиерот Алексис Ципрас ќе има доволно мнозинство, а потоа дури и да има нова влада, предводена од ...
сите 96 | | | веќе видена

Момчето за кое вчера за малку ќе се удавеше скокајќи по крстот, пропаднал во кал. Нему не му се слошило како што првично се мислеше. Како што објави Досие.мк ...
сите 151 | | | веќе видена

Богојавленските чествувања во Охрид продолжија и денеска на Соборот на Свети Јовен Крстител, со капењето на рибарите во Охридското Езеро како продолжение на ...
сите 261 | | | веќе видена

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 94 | | | веќе видена

Скандалот на Јелена Карлеуша и фудбалерот Огњен Врањеш никако да стивне, секој ден се појавува нов доказ против пеачката.Пеачката ставајќи на Инстаграм ...
сите 208 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Топилница никогаш повеќе во Велес!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: