Политичката борба за власт ја задржува новата грчка влада

Премиерот Јоргос Папандреу (лево) присуствува на разговори за новата коалициска влада. [Ројтерс] Додека Грците гледаа со сé поголема преплашеност, шансите да се формира нова влада за да продолжи доаѓањето на меѓународната помош останаа заглавени во политичките расправии меѓу владејачката Социјалистичка партија ПАСОК и нејзините ривали од Нова демократија. Премиерот Јоргос Папандреу, кој е подготвен да се повлече веќе три дена, во средата (9-ти ноември) заглави во преговорите со опозицискиот водач Антонис Самарас, околу тоа кој ќе биде привремен водач, како и околу составот на привремената влада додека се одржат изборите следната година. Водачите на другите помали партии во Грција ги повикаа Папандреу и Самарас да престанат со расправиите и да донесат одлука. Поранешниот заменик-претседател на Европската централна банка, Лукас Пападимос, се спомнува како главен фаворит за привремената премиерска функција, но се вели дека тој не е контактиран. Откако доби доверба на гласањето на 4-ти ноември, по ...
| | веќе видена | слични

Новиот грчки премиер Лукас Пападимос. [Ројтерс] Новиот грчки премиер Лукас Пападимос положи свечена заклетва во петокот (11-ти ноември), заедно со владата составена од наследените министри од ПАСОК, Нова демократија (НД) и Десничарската партија ЛАОС. Новата влада, која беше договорена од страна на поранешниот премиер Јоргос Папандреу и водачот на НД, Антонис Самарас, ќе биде на власт до изборите, прелиминарно закажани за февруари. Дотогаш Пападимос ќе мора да ја одржи кревката коалиција, обидувајќи се истовремено да го продолжи доаѓањето на неопходните кредити за спас. Тој, исто така, ќе мора да ги убеди Грците, кои станаа потврди со протестите, дека новите мерки на штедење се цената за останувањето во Еврозоната и спас на земјата од банкрот. На врвот на агендата за Пападимос (64) е да успее да ги помине низ парламентот условите од вториот пакет финансиска помош од 130 милијарди евра од Тројката ЕУ-ММФ-ЕЦБ. Иако новиот договор ќе значи повеќе мерки на штедење за финансиски исцрпените граѓани, тоа й ...
| | веќе видена | слични

Францускиот претседател Никола Саркози го поздрави стапувањето на должност на новиот премиер на Грција Лукас Пападимос и објави дека земјата може да смета на поддршката на Париз. - Мило ми е што се формира влада на национално единство под Ваше раководство, кое ќе обезбеди целосно спроведување на договорот од 27 октомври и предвидените мерки, пишува Саркози во писмото до Пападимос. Во него шефот на државата го споменува Октомврискиот договор на лидерите на еврозоната, кои одлучија да и доделат нова помош на Грција, ако земјата продолжи со мерките за излегување од кризата. - Во овој критичен момент, сигурен сум дека сте цврсто решени да ги примените сите неопходни мерки за да гарантирате дека Грција ќе продолжи да игра улога во обединетата и верна на идеалите Европа, додаде Саркози. (Крај)
| | веќе видена | слични
2 копии

Новата влада на Грција, на чело со поранешниот потпретседател на Европската централна банка Лукас Пападимос, положи заклетва. Во оваа привремена коалициска влада доминантно место ќе има Социјалистичката партија ПАСОК, а министерски места добија и досега опозициската Нова демократија на Андонис Самарас, како и малата крајно десничарска ЛАОС. Евангелос Венизелос останува министер за финансии, додека шеф на дипломатијата ќе биде поранешниот еврокомесар за животна средина, Ставрос Димас. За нов министер за одбрана назначен е досегашниот градоначалник на Атина, Димитрис Аврамопулос. Новата влада ќе има само две задачи. Да го имплементира европскиот спасувачки план за државата да не мора да прогласи банкрот и да ги подготви предвремените избори. Гласањето за доверба на владата во Парламентот ќе се случи најверојатно во недела, како формален чин бидејќи таа ја има поддршката на апсолутното мнозинство. Против се изјаснија само неколку помали партии на чело со Комунистичката партија на Грција, која организираше ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во новата коалициска влада на Грција, која од петокот ја предводи премиерот Лукас Пападемос, на клучните функции - министер за финансии ќе остане реномираниот припадник на ПАСОК, Евангелос Венизелос, додека нов министер за надворешни работи ќе биде членот на конзервативната десничарска Неа демократиа поранешен европски комесар Ставрос Димас, а по речиси четири децении во кабинетот влегуваат и припадници на крајната десница. Најголемата новина во коалициската влада на Грција, освен фактот дека е составена од двете најголеми спротиставени партии и оти премиерот е личност без особено политичко искуство, е и влегувањето на членови на партијата ЛАОС. Тоа е, исто така, првпат од враќањето на демократијата во Грција од 1974 година, по престанувањето на владеењето на воената хунта, во владиниот кабинет да влезе крајната деница. Од ЛАОС, за министер за сообраќај е именуван 47-годишниот адвокат Макис Воридис, поранешен припадник на десничарската младина и долги години близок на ултрадесничарскиот француски Национален ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Новиот грчки премиер Лукас Пападимос денеска положи заклетва, јавува Франс прес. Лукас Пападимос ќе биде премиер во новата грчка влада за национално единство, која треба да го ратификува клучниот договор со Европската Унија, за спас на Грција од банкрот. Церемонијата започна околу 16 часот по локално време, а на неа присуствува грчкиот архиепископ Хиероним, како и претседателот Каролос Папуљас.
| | веќе видена | слични

Пиши бриши цела ноќ – претставниците на ПАСОК; Неа Демократија и ЛАОС, уште не дефинираа кои ќе бидат министрите во новата преодна влада на Грција. Уште нема официјални информации и е целосно непознато кој ќе ги соопшти, бидејќи тоа е работа на владиниот портпарол, кој во овој момент не постои, меѓутоа до 14 часот за кога е закажана заклетвата, треба да бидат познати имињата. Се најавуваше дека досегашниот министер за финансии, Венизелос, ќе оди во министерството за надворешни работи, но сепак тој најверојатно ќе остане задолжен за финансиите. Според неофицијалните информации, петмина министри од досегашната влада ќе останат на своите позиции, Неа Демократија ќе учествува со четворица, а ЛАОС најверојатно со двајца министри. Лукас Пападимос вчера доби мандат од претседателот Папуљас да формира преодна влада со конкретна задача, спроведување на одлуките од 26 - ти октомври и сите останати економски прашања што се поврзуваат со оваа одлука. Жешки 100 дена ја очекуваат новата влада. Треба ...
| | веќе видена | слични

Денес во Грција се објави новиот владин кабинет кој ќе биде воден од премиерот Лукас Пападемос. На чело на дипломатијата ќе застане Ставрос Димас, член на Неа Демократија. Евангелос Венизелос останува министер за финансии а ќе биде и еден од вицепремиерите заедно со Теодорос Пангалос. Димитрис Аврамопулос ќе биде нов министер за одбрана од партијата неа демократија. Едно министерско место доби и десно-радикалната партија Лаос, која е трета по големина во парламентот Според агенцијата АФП од вкупно 17 министри, 14 доаѓаат од ПАСОК, 2 од Неа демократија и 1 од Лаос.
| | веќе видена | слични
2 копии

Лукас Пападемос, кој ќе биде на чело на преодната влада во Грција, многумина сметаат дека е човек на кого може да му се верува за тоа дека ќе ја поведе земјата кон излезот од должничката криза, пишува “Франс Прес“, пренесува Нетпрес. Како потпретседател на Европската централна банка (ЕЦБ) до 2010 година, тој беше сметан од многумина аналитичари за движечката сила на институцијата и се стекна со големо меѓународно почитување поради своите финансиски знаење и искуство. Но 64-годишниот економист, се смета за вешт задкулисен изведувач, кој не сака да биде во центарот на вниманието. Во текот на неколку години тој присуствувал на прес-конференции на шефот на ЕЦБ Жан-Клод Трише и речиси никогаш не се вмешувал, претпочитајќи да ги насочува прашањата кон својот шеф. Токму овој профил на тивок технократ се смета за совршен за да може конечно да се стави крај на должничката криза во земјата на која подолг период и’ се заканува банкрот и заострени проблеми. "Ако Пападемос не ја прифати функцијата, тогаш ...
| | веќе видена | слични

Грција денеска конечно доби нова влада која ќе ја предводи економистот Лукас Пападимос. На чело на дипломатијата ќе застане Ставрос Димас, член на Неа Демократија. Новата грчка влада, која ќе ја предводи економистот Лукас Пападимос, денеска положи заклетва во парламентот во Атина. Мнозинството од кабинетот на поранешниот вицегувернер на Европската централна банка ќе го сочинуваат министри од редовите на двете најголеми политички партии, Пасок и Неа Демократија. Евангелос Венизелос останува министер за финансии и ќе биде еден од вицепремиерите заедно со Теодорос Пангалос. На чело на дипломатијата доаѓа Ставрос Димас, поранешен комесар на Европската Комисија за животна средина и член на до сега опозициската Неа Демократија. Неговиот сопартиец Димитрис Аврамопулос ќе биде нов министер за одбрана. Едно министерско место доби и десно-радикалната партија Лаос, која е трета по големина во парламентот. Според агенцијата АФП од вкупно 17 министри, 14 доаѓаат од ПАСОК, 2 од Неа демократија и 1 од Лаос. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Макрон денеска ја почна националната дебата , што ќе трае во наредните три месеци . Дебатата ја почна со 600 градоначалници и локални функционери во малото ...
сите 126 | | | веќе видена

Демократите од Конгресот во САД ја одбија поканата на претседателот Доналд Трамп да учествуваат на работен ручек во Белата куќа да преговараат за блокадата на ...
сите 117 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 108 | | | веќе видена

Одличен десерт лесен за подготовка. По овој рецепт полудеа сите. Состојки: 200 г бело чоколадо 200 г млечно чоколадо 400 г кисела павлака(20% млечни масти) 2 ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Политичката борба за власт ја задржува новата грчка влада

Од:
До кого (е-маил):
Порака: