Дали Пападемос е магионичар или Чак Норис?!

Преодниот премиер за три месеци треба да ја оправи Грција Без оглед на тоа дали премиер ќе биде Пападемос или некој друг ќе се извлече од ракав во последен момент, тој нема да биде маѓепсник ниту Чак Норис, па за три месеци да ги реши и расчисти сите мачканици што двете најголеми и највлијателни парти ги правеле изминативе четириесетина години во Грција На релација Атина - Брисел и вчера беа вжештени телефоните. ЕУ е нервозна и од Папандреу и Самарас бара што поскоро да ја формираат новата грчка влада, бидејќи времето тече, а челниците на Унијата постојано порачуваат дека милијардите евра нема да бидат испратени се додека и грчкиот парламент не ја верифицира новата преодна коалициска влада која треба да го отвори патот за излез на земјата од досега најголемата економска и политичка криза. Новиот термин за именување на "преодниот премиер" истекува на полноќ, а прв на таа листа е веќе спомнатиот спасител, Лукас Пападемос, кој поради навестената номинација вчера специјално допатува од САД во Грција. Неговото ...
| | веќе видена | слични

Крај на грчката политичка драма Тој ќе раководи со привремена коалициска влада на национално единство до 19 февруари идната година кога треба да се одржат вонредните парламентарни избори Лидерите на грчките политички партии вчера конечно постигнаа договор, Лукас Пападемос, поранешниот потпретседател на Европската централна банка, е нов премиер кој ќе раководи со привремена коалициска влада на национално единство до 19 февруари идната година кога треба да се одржат вонредните парламентарни избори. Претседателот Каролос Папуљас, вчера по маратонските преговори, му го даде мандатот на искусниот банкар да формира влада, се вели во официјалното соопштение од кабинетот на претседателот на Грција. Соопштението од Кабинетот на Папуљас уследи по неговата средба со лидерите на трите најголеми партии во грчкиот Парламент, Јоргос Папандреу од Сегрчкото социјалистичко движење (ПАСОК), Антонис Самарас од Нова демократија и Јоргос Караџаферис од Народниот православен собир (ЛАОС). Новиот кабинет ќе го примени спасувачкиот ...
| | веќе видена | слични

Новиот премиер Лукас Пападимос оди кон новинарите за да даде изјава по состанокот со грчките политички водачи пред Претседателската палата во Атина во четвртокот (10-ти ноември). [Ројтерс] По четири дена политички расправии кои се закануваа да ги загрозат меѓународните кредити за спас и иднината на земјата во Еврозоната и во ЕУ, спротивставените грчки водачи се согласија поранешниот заменик-претседател на Европската централна банка (ЕЦБ) Лукас Пападимос да ја предводи коалициската влада и да се справи со понатамошното пристигнување на помошта, и тешките мерки на штедење што доаѓаат со тоа. Независниот Пападимос (64) беше избор на социјалистичкиот премиер Јоргос Папандреу, кој се согласи да поднесе оставка по две турбулентни години на власт, и водачот на конзервативната партија Нова демократија, Антонис Самарас. Пападимос беше гувернер на Народната банка на Грција и го надгледуваше влегувањето на Грција во Еврозоната пред една деценија, што беше проследено со недостатоци. Директен фаворит за премиерската ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претставници на трите партии, кои го поддржуваат номинираниот за премиер Лукас Пападимос, се собраа вечерва на средба за утврдување на составот на новата грчка влада. Средбата на претставници на социјалистичката партија ПАСОК, на главната опозициска партија Нова демократија и на крајнодесничарската партија Народен православен собир ЛАОС, започнала попладнево во зградата на владата. Лидерот на ЛАОС Јоргос Караџаферис изјави дека на таа средба ќе биде донесена одлука за евентуално учество на претставници на неговата партија во новата влада, која таа се ангажира да ја поддржи во Парламентот. Според извор од десницата, средбата има за цел да се одреди конечниот состав на новиот кабинет, кој треба да положи заклетва во 14.00 часот по локално време утре.
| | веќе видена | слични

Претставници на три партии кои ја дадоа својата подршка за номинираниот за премиер Лукас Пападимос, се сретнаа за да утврдат состав на новата влада во Грција. Средбата започнала попладнево во зградата на владата, а во неа учествуваат претставници на социјалистичката партија ПАСОК, на опозициската Нова демократија и на крајнодесничарската партија ЛАОС.
| | веќе видена | слични

По три дена мачни преговори грчките политички водачи конечно се договорија. Лукас Пападимос ќе биде новиот премиер кој ќе треба да ја извлече земјата од работ на економската бездна. Некогашниот потпретседател на Европската централна банка, ќе ја раководи привремената влада на национално единство, чија основна задача ќе биде спроведување на спасувачкиот план на ЕУ со кој Грција би се спасила од банкрот. Освен тоа, новата влада ќе треба да ги подготви предвремените избори кои би се одржале најрано во февруари. Веќе во првата изјава Пападимос покажа дека е свесен со каква задача се соочува: - ,,Сакам да им се заблагодарам на претседателот на државата и на лидерите на политичките партии за довербата што ми ја укажаа. Цената е висока а одговорноста што ја преземам е уште поголема. Не сум политичар, но, најголемиот дел од мојот професионален живот го имам посветено на економската политика како во Грција, така и во Европа,, - рече тој. Пападимос им порача на граѓаните дека сите ќе мора да придонесат во решавањето ...
| | веќе видена | слични

Лидерите на грчките политички партии постигнаа договор Лукас Пападимос, поранешниот потпретседател на Европската централна банка, да раководи со новата привремена влада, соопшти претседателството. - Претседателот, по препорака од политичките лидери кои присуствуваа на средбата, го информира Лукас Пападимос дека треба да формира нова Влада, се наведува во соопштението објавено по разговорите меѓу политичките лидери и Пападимос. Соопштението од Кабинетот на Папуљас уследи по неговата средба со лидерите на трите најголеми партии во грчкиот Парламент, Јоргос Папандреу од Сегрчкото социјалистичко движење (ПАСОК), Андонис Самарас од Нова демократија и Јоргос Караџаферис од Народниот православен собир (ЛАОС). Новиот кабинет ќе го примени спасувачкиот план во висина од 130 милијарди евра, договорен со Европската унија. Новата влада ќе положи заклетва утре во 14 часот по локално време. Лукас Пападимос е роден на 11 октомври 1947 година во Атина. Во 1970 години дипломирал физика на Институтот за технологија на ...
| | веќе видена | слични

Лидерите на трите најголеми партии во грчкиот парламент постигнале договор претседател на владата на национално единство на Грција да биде поранешниот потпретседател на Европската централна банка, Лукас Пападемос, објавија грчките медиуми. Договорот за избор на Пападемос за нов премиер бил постигнат на денешната средба на лидерите на Сегрчкото социјалистичко движење (ПАСОК), на Нова демократија и на Народниот православен собир (ЛАОС), Јоргос Папандреу, Андонис Самарас и Јоргос Караѕаферис со претседателот на Грција, Каролос Папуљас. Претходно, грчките медиуми објавија дека Пападемос бил поканет на средбата на тројцата политички лидери со Папуљас. Пападимос се смета за фаворит за премиерската функција во новата преодна влада, која има задача да го спроведе европскиот спасувачки план и да организира предвремени избори во земјата.
| | веќе видена | слични

Грчкиот претседател, Каролос Папуљас и официјално го назначи Лукас Пападемос, поранешниот заменик претседател на ЕЦБ за нов премиер на земјата. „Грција се наоѓа на критичен крстопат“, порача Пападемос. Лукас Пападемос се соочува со огромна задача да ја задржи задолжената земја во еврозоната и да ја одржи што подалеку од банкрот. 64 годишниот банкар ќе ја води владата на националното единство, составена од социјалистите и опозицините конзервативци, која ќе постои до спроведувањето на изборите. Пападемос изјави дека нема сигурен датум кога ќе се одржат изборите, иако тие беа најавувани за 19-ти февруари следната година. Грција на критична крстосница Зборувајќи надвор од претседателската палата, Пападемос на новинарите им изјави дека економијата се соочила со големи проблеми и покрај месеците минати во штедење. „Грција е на критична крстосница и патот што ќе го одбере ќе биде значаен за луѓето. Тоа нема да биде лесен пат, но тие прашања ќе се решат многу побрзо со единство, разбирање и мудрост за ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Пападимос: Мора са се спроведе европскиот спасувачки договор! Новоизбраниот премиер на Грција Лукас Пападимос ги повика сите Грци да дадат свој придонес во решавање на големите проблеми со кои се соочува земјата на овој „судбоносен крстопат“. Пападимос, поранешен потпретседател на Европската централна банка изјави дека основна задача на неговата администрација ќе биде спроведување на европскиот спасувачки договор и повика за широка поддршка на коалицијата. - Грчката економија се соочува со големи проблеми, наспроти сите свои напори, изјави Пападимос во своето прво јавно излагање откако беше предложен за премиер на новата коалициона влада во Грција. Изборот, кој ќе го направиме ќе биде од суштинско значење за грчкиот народ. Патот нема да биде лесен, но јас сум сигурен дека проблемите ќе бидат решени побрзо и со пониска цена, доколку има единство, разбирање и добра волја, истакна Пападимос. Тој нагласи дека членството на Грција во еврозоната гарантира монетарна стабилност на заглавената во долгови држава и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ќе останат ли уште долго опасните хемикалии во магацинот во ОХИС со се експлозивниот винил хлорид ќе се знае по 21 ноември откако собранието на доверителите ќе ...
сите 250 | | | веќе видена

Договорот за предвремени избори на лидерската средба кај претседателот на државата Стево Пендаровски се случил за помалку од еден час. Како што изјави ...
сите 465 | | | веќе видена

Христијан МИЦКОСКИ: Почитувани наставници и професори, драги колеги и пријатели, вие сте луѓето коишто ја образуваат нашата нација и од мене ја имате целата ...
сите 206 | | | веќе видена

Библија му го спаси животот на боливиски полицаец, кој беше застрелан во градите од страна на демонстрантите.Полицаецот изјави дека „чудесниот“ инцидент се ...
сите 239 | | | веќе видена

Владиниот советник Дане Талевски го навлече гневот на граѓаните на социјалните мрежи откако на емисијата „Само Вистина“ во која дебатираше со Тимчо Муцунски ги ...
сите 177 | | | веќе видена

Оние кои размислуваа/т во Македонија да озаконат диктатура и да ги погазат Уставните права на граѓаните, за разлика од законот - не се повлечени. Но, ќе се ...
сите 72 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дали Пападемос е магионичар или Чак Норис?!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: