Македонец и Шпанец позитивни на допинг

Литванската антидопинг агенција потврди дека две проби направени за време на Евробаскетот 2011 во Литванија биле позитивни. Агенцијата не ги соопшти имињата на кошаркарите кои биле позитивни, но истакна дека се работи за играчи од репрезентациите на Македонија и Шпанија. Македонија беше поразена од Русија во борба за третото место, додека Шпанците ја одбранија титулата шампиони на Европа, откако во финалето ја совладаа Франција. Антидопинг агенцијата на Литванија ќе ги испрати сите резултати во ФИБА, која треба да одлучи дали ќе бара натамошни анализи. Литванците потврдија дека во моментот не можат со сигурност да кажат дали антидопинг резултатите се навистина последица на допинг или евентуален производ на гршка" во телата на двајцата кошаркари.
| | веќе видена | слични

Претседателот на Кошаркарската федерација на европскиот првак ја нападна директорката на Литванската антидопинг агенција ФИБА - Европа ги отфрли сите шпекулации дека двајца играчи - еден член на македонската кошаркарска репрезентација и еден на европскиот првак Шпанија - биле позитивни на допинг тестот направен по еден натпревар на Евробаскетот во Литванија. Оваа институција вели дека се неосновани сите новинарски написи. „ФИБА Европа би била првата што би била информирана во врска со позитивните тестови од забранетите супстанци за време на Евробаскетот 2011, турнир кој веќе беше означен како еден од најдобрите и еден од најчистите кошаркарски настани во историјата“, стои во соопштението на оваа највисока баскет-институција. Чуден беше заплетот, но и расплетот на целиот допинг скандал. Во вторникот речиси сите европски медиуми ја објавија информацијата за, наводно, допингуваните двајца кошаркари. Но, тие написи не се базираа на шпекулации, како што велат од ФИБА, туку на изјавата на никој друг туку на ...
| | веќе видена | слични

Европската куќа на кошарката би била првата известена, доколку некој од кошаркарите (наводно Македонец и Шпанец) за време на Евробаскетот во Литванија бил допингуван. Такво нешто не е сторено и оттаму не треба да се шпекулира со било какви оценки или претпоставки, велат од ФИБА Европа Европската куќа на кошарката ги отфрли сите шпекулации на медиумите кои објавија дека двајца играчи, по еден од Македонија и Шпанија, кои настапија на неодамна завршеното ЕП во Литванија биле позитивни на допинг тестовите. ФИБА Европа нагласи дека сите такви новинарски репортажи се неосновани. Според неа, таа би била првата која би била информирана во врска со позитивните тестови од забранети супстанци за време на Евро баскетот 2011, турнир кој веќе беше означен како еден од најдобрите и најчисти кошаркарски настани во историјата. Иако ФИБА Европа официјално енергично ги демантираше било каквите вести за наводен допинг, претседателот на Антидопинг агенцијата на Литванија Ева Станикуниен потврди дека сите наоди за направените ...
| | веќе видена | слични

Литванија покажува дека се уште неможе да го преболи поразот од македонскиот кошаркарски тим на домашен терен во Каунас, пред фанатични 15 илјади Литванци. Македонците ги победија домаќините на Европското првенство во кошарка со 67-65 и со тоа директно се пласираа во полуфиналето, уништувајќи го литванскиот сон за пласман во полуфиналето и борба за медал, нивна примарна цел пред старот на Евробаскетот. Иако од овој натпревар поминаа речиси два месеци, Литванците не бираат средства во новата битка против нас, во која почнаа да се служат со невистини и шпекулации, се со цел да се оцрни Македонија и да се победи надвор од теренот, кога веќе не успеаја на паркетот и тоа пред домашната публика. Македонија и Литванија се пред нова битка, која овој пат не зависи директно од нас и од нашите кошаркари. Откако ФИБА ги претстави кандидатите за организација на предолимпискиот турнир, за кој Литванија се надеваше дека Македонија воопшто нема ниту да конкурира, организаторот на Евробаскетот сфати дека Македонија ќе биде ...
| | веќе видена | слични

По шпекулаците кои се појавија во литванските и грчките медиуми ФИБА Европа ги демантира гласините кои тврдеа дека во репрезентациите на Шпанија и на Македонија имало допингувани кошаркари. По се изгледа дека домаќинот на првенството и нашиот јужен сосед се уште не можат да се помират со поразите на ЕП 2011 од Македонија и измислуваат разни афери. Според пишувањето на медиуми во овие две земји на полуфиналниот меч Шпанија-Македонија имало два позитивни допинг-тестови. Од ФИБА Европа веднаш стигна демант на ваквите информации, а во соопштението стои дека изминатото Европско првенство било најдоброто и најчистото во кошаркарската историја. (Крај)
| | веќе видена | слични

Не сме сигурни дали се работи за допинг. Само знаеме дека е забележано повисоко количество тестостерон кај кошаркари од Шпанија и од Македонија, изјави за „Марка“ Станикуниене од литванската антидопинг-агенција Македонски и шпански кошаркар биле позитивни на допинг-тест извршен од литванската антидопинг-агенција на примерок што е земен за време на ЕП 2011 во Литванија. Ваква вест објавија странските агенции и весници, во кои се напоменува дека на испитуваните примероци е забележано повисоко ниво тестостерон, што не значи дека играчите земале допинг. - Не сме сигурни дали се работи за допинг. Само знаеме дека е забележано повисоко количество на тестостерон кај испитаните примероци - изјави за шпанскиот весник „Марка“ Ева Станикуниене, главна во литванската антидопинг-агенција. Македонската кошаркарска федерација уште не добила ништо официјално од ФИБА Европа поврзано со овие гласини. - Ние, како федерација, контактиравме со ФИБА Европа за официјално да дознаеме што се случува. Оттаму нé информираа дека и тие ...
| | веќе видена | слични

Македонската кошаркарска федерација на својот веб сајт во соработка со ФИБА ги отфрли сите шпекулации дека имало било каков допинг скандал на ЕП во Литванија. Во соопштението на КФМ се вели : „ФИБА Европа ги отфрли сите шпекулации на медиумите кои објавија дека двајца играчи кои настапуваа на Евробаскетот во Литванија, биле позитивни на допинг-тестовите“. ФИБА Европа нагласи дека сите такви новинарски репортажи се неосновани. ФИБА Европа би била првата која би била информирана во врска со позитивни тестови од забранети супстанции за време на Евробаскетот 2011, турнир кој веќе беше означен како еден од најдобрите и еден од најчистите кошаркарски настани во историјата. Во вторник, новинарски репортажи кои потекнаа од Литванија и кои подоцна беа репродуцирани низ Европа, укажуваа на двајца кошаркари кои биле позитивни на тестови за забранети супстанции за време на Евробаскетот.
| | веќе видена | слични

Откако во текот на вчерашниот ден во дел од најголемите шпански спортски весници пишуваше дека имало допинг скандал за време на Европското првенство во Литванија, ФИБА веднаш се јави со демант на истото. Во краткото сопштение ФИБА категорично ги демантира шпекулациите дека еден Македонец и еден шпански кошаркар биле позитивни на допинг тестовите извршени од страна на Литванската анти-допинг комисија. „ФИБА Европа категорично ги отфрла сите шпекулации објавени во медиумите дека двајца кошаркари на Евробаскет 2011 имале позитивен допинг-тест“. „Токму ние, како организатори, би биле првите кои би соопштиле дека постои вакво нешто но сепак, останува констатацијата дека Евробаскет 2011 е најчистиот силен турнир, без ниту еден допинг скандал“, стои во соопштението на ФИБА Европа. Да потсетиме, шпанските весници АС и Марка пренесоа изјава на директорката на литванската анти-допинг агенција, Станикуниене која изјави дека тестовите покажале зголеменост на недозволиви супстанци во крвта на еден македонски и ...
| | веќе видена | слични

веста која беше објавена на повеќе веб портали во која беше информирано за допинг на двајца кошаркари на Евробаскетот во Литванија, меѓу кои еден македонски репрезентативец, Европската кошаркарска федерација ја демантираше информацијата. Во веста стоеше дека литванска Антидопинг агенција потврдила две позитивни проби направени за време на Европското првенство во Литванија. По пишувањата дека еден македонски и еден шпански репрезентативец биле позитивни на допинг тестовите направени од литванската Антидопинг агенција, Европската кошаркарска федерација излезе со демант во кој се отфрлаат овие информации. - ФИБА Европа ги отфрла шпекулациите на медиумите кои тврдат дека двајца играчи кои учествуваа на последниот Евробаскет во Литванија се позитивни на допинг тестот, стои во соопштението. Во демантот се вели дека сите такви информации се без основ и оти ФИБА Европа ќе била прва која би информирала доколку имало позитивни тестови за забранети супстанции во текот на ЕП 2011.
| | веќе видена | слични

Останато

Ќе останат ли уште долго опасните хемикалии во магацинот во ОХИС со се експлозивниот винил хлорид ќе се знае по 21 ноември откако собранието на доверителите ќе ...
сите 250 | | | веќе видена

Договорот за предвремени избори на лидерската средба кај претседателот на државата Стево Пендаровски се случил за помалку од еден час. Како што изјави ...
сите 465 | | | веќе видена

Христијан МИЦКОСКИ: Почитувани наставници и професори, драги колеги и пријатели, вие сте луѓето коишто ја образуваат нашата нација и од мене ја имате целата ...
сите 206 | | | веќе видена

Библија му го спаси животот на боливиски полицаец, кој беше застрелан во градите од страна на демонстрантите.Полицаецот изјави дека „чудесниот“ инцидент се ...
сите 239 | | | веќе видена

Владиниот советник Дане Талевски го навлече гневот на граѓаните на социјалните мрежи откако на емисијата „Само Вистина“ во која дебатираше со Тимчо Муцунски ги ...
сите 177 | | | веќе видена

Оние кои размислуваа/т во Македонија да озаконат диктатура и да ги погазат Уставните права на граѓаните, за разлика од законот - не се повлечени. Но, ќе се ...
сите 72 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонец и Шпанец позитивни на допинг

Од:
До кого (е-маил):
Порака: