ВМРО-ДПМНЕ: Пендаровски призна дека мандатот е доделен без докази и спротивно на Уставот


Стево Пендаровски како Претседател на државата соопшти дека ќе доделува мандат за влада спротивно на Уставот по принципот „прв дојден, прв услужен“ , велат од ...
| | веќе видена | слични

Дарко ЈАНЕВСКИ Иако се чини дека работата околу доделување на мандатот на Заев не е премногу битна, зашто или имаш или немаш 61 пратеник во Собранието, а тоа ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Ако барателот на мандатот понуди 61, најмалку 61 потпишан пратеник, тогаш е формирано парламентарното мнозинство и тој во таков контекст, претседателот е ...
| | веќе видена | слични

Носејќи ја со себе скоро целата пратеничка група, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, појде кај претседателот на државата Стево Пендаровски, во вилата на Водно, да му ...
| | веќе видена | слични
11 копии

ВМРО ДПМНЕ размислува да поднесе иницијатива до Уставниот суд за преиспитување на одлуката со која Претседателот Стево Пендаровски го додели мандатот на Зоран ...
| | веќе видена | слични

Од ВМРО ДПМНЕ брифираат дека постои сериозна повреда на Уставот бидејќи мандатот е доделен без доказ за поседување на парламентарно мнозинство. Мандатот е ...
| | веќе видена | слични

Правниот тим на ВМРО-ДПМНЕ почнал да ја пишува иницијативата до Уставниот суд со која размислуваат да го оспорат доделувањето мандатот на Заев од Пендаровски, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Додека дел од поранешните функционери од редовите на ВМРО-ДПМНЕ бараат вонреден конгрес и оставка од Христијан Мицкоски, поради неколкуте изборни порази во ...
сите 205 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска изрази уверување дека со Бугарија ќе се најде решение со кое двете страни ќе бидат среќни и рече дека Бугарија ги поддржува ...
сите 360 | | | веќе видена

ВО ВЕЛЕШКО ДРВОКРАДЦИ ПРЕТЕПАА ПОЛИЦАЈЦИ Оливер Спасовски, министерот за внатрешни работи, рече дека дрвокрадците биле во голем број и мавале со дрва и камења ...
сите 83 | | | веќе видена

Лекарската комора преку соопштение најостро реагира на тоа што во последно време сè почесто во средствата за јавно информирање се публикуваат написи, ...
сите 73 | | | веќе видена

МПЦ очекува вселенскиот партијарх Вартоломеј позитивно да одговори на писмата на државниот врв за автоќефалноста на црквата. Нема ништо спорно и нема никакво ...
сите 79 | | | веќе видена

Зголемениот број инфицирани од коронавирусот во последните две недели во гевгелиско за епидемиологот Сашо Олумчев од Подрачната единица на Центарот за јавно ...
сите 172 | | | веќе видена

Во јавноста веќе на големо се зборува дека веќе од средината на октомври можно е да се намали работното време на кафулињата до 21.00 часот, но од Комисијата за ...
сите 162 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВМРО-ДПМНЕ: Пендаровски призна дека мандатот е доделен без докази и спротивно на Уставот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: