КАЗНИ: До 10 години затвор за газдите на фирми кои парите за работниците ги ставиле во свој џеб

Сопствениците на компаниите што добија субвенции од државата за надминување на кризата со коронавирусот ќе мора да ги вратат парите, а ако се следи законот ним ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Чувствуваме потреба да ѝ соопштиме на јавноста дека како договорни страни во колективниот договор за културата и репрезентативни синдикати во културата, СКРМ и ...
| | веќе видена | слични

За вкупно 229 работодавачи Обвинителството за организиран криминал и корупција треба да истражи зошто ја затаија државната помош и не исплатија плата на ...
| | веќе видена | слични

Од Синдикатот на културата информираат дека заедно со СОНК испратиле опомена за тужба до Министерството за култура поради прекршување на колективниот договор. ...
| | веќе видена | слични

Репрезентативните синдикати во културата, СКРМ и СОНК, испратија опомена пред тужба до Министерството за култура, поради прекршување на одредбите за плата од ...
| | веќе видена | слични

Дали владината мерка за зголемување на платите во приватниот сектор има ефект? Работниците чекаат повисоки плати, работодавачите прават пресметки. Корона ...
| | веќе видена | слични

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, се вклучува во расчистување на случајот со фирмите кои ја злоупотребија државната ...
| | веќе видена | слични

До Јавното обвинителство денеска стигна владиното барање за кривичен прогон на фирмите кои зедоа државна помош, а не им ги исплатија платите на работниците за ...
| | веќе видена | слични

Без разлика какви постапки ќе преземат Генералниот секретаријат на Владата и Јавното обвинителство, институција која треба и планира да ги натера газдите ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Би потсетил дека ВМРО-ДПМНЕ имаше три барања по однос на овие протести, првото барање да се снижи цената на струјата која што е навистина скапа во однос на ...
сите 216 | | | веќе видена

Основното јавно обвинителство Гостивар донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривично ...
сите 76 | | | веќе видена

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалиција „За обнова на Македонија“, Никола Мицевски денеска се обрати на собраниската седница. Мицевски ...
сите 188 | | | веќе видена

„Денеска јавноста сведочеше на уште еден очаен обид на Христијан Мицкоски преку таканаречен протест да си ја спаси фотелјата во белиот дворец. Граѓаните одамна ...
сите 143 | | | веќе видена

Професори и научници од САД, Велика Британија и други земји го номинираа рускиот опозиционер Алексеј Навални за Нобелова награда за мир, објави денеска Сергеј ...
сите 161 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

КАЗНИ: До 10 години затвор за газдите на фирми кои парите за работниците ги ставиле во свој џеб

Од:
До кого (е-маил):
Порака: