Има или не конституирано собрание: Пендаровски и Џафери со спротивни ставови


Течат последните неколку дена во кој претседателот Пендаровски треба да го даде мандатот за формирање на влада согласно резултатите од изборите на 15 јули. ...
| | веќе видена | слични

Професорката и пратеничка Гордана Силјановска Давкова прашува зошто колешката пратеничка Радмила Шеќеринска продолжува лажно да се претставува како министерка ...
| | веќе видена | слични

Дарко ЈАНЕВСКИ Иако се чини дека работата околу доделување на мандатот на Заев не е премногу битна, зашто или имаш или немаш 61 пратеник во Собранието, а тоа ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Ако барателот на мандатот понуди 61, најмалку 61 потпишан пратеник, тогаш е формирано парламентарното мнозинство и тој во таков контекст, претседателот е ...
| | веќе видена | слични

Носејќи ја со себе скоро целата пратеничка група, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, појде кај претседателот на државата Стево Пендаровски, во вилата на Водно, да му ...
| | веќе видена | слични
11 копии

ВМРО ДПМНЕ размислува да поднесе иницијатива до Уставниот суд за преиспитување на одлуката со која Претседателот Стево Пендаровски го додели мандатот на Зоран ...
| | веќе видена | слични

Од ВМРО ДПМНЕ брифираат дека постои сериозна повреда на Уставот бидејќи мандатот е доделен без доказ за поседување на парламентарно мнозинство. Мандатот е ...
| | веќе видена | слични

Правниот тим на ВМРО-ДПМНЕ почнал да ја пишува иницијативата до Уставниот суд со која размислуваат да го оспорат доделувањето мандатот на Заев од Пендаровски, ...
| | веќе видена | слични

Доделувањето на мандатот без претходно обезбедено парламентарно мнозинство и без функционално Собрание, според универзитетскиот професор по право, Јетон ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

СДСМ преку партиските активисти Марко Бислимовски и Панче Орцев ја контролира РКЕ. Бислимовски и Орцев не работат за интересите на народот, туку за интересите ...
сите 342 | | | веќе видена

Тимчо Муцунски, пратеник во Собранието од редовите на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во емисијата „Топ тема“ зборуваше за протестите кои ВМРО-ДПМНЕ ги ...
сите 300 | | | веќе видена

Не се знае колку јавни објекти имаат неисправна инсталација за противпожарна заштита, па затоа приоритет во годинашниот план на Дирекцијата за заштита и ...
сите 132 | | | веќе видена

Мајките кои се на породилно отсуство в четврток ќе протестираат пред владата откако вчера беше одлучено од 23 месецов да се вратат на работа места родителите ...
сите 249 | | | веќе видена

Го спасуваа извозот и ја влечеа ранетата економија напред - сепак за поголемите извозни компании од кои повеќето странски инвеститори досега немаше помош од ...
сите 147 | | | веќе видена

Основното јавно обвинителство Гостивар донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривично ...
сите 83 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Има или не конституирано собрание: Пендаровски и Џафери со спротивни ставови

Од:
До кого (е-маил):
Порака: