Половина работодавачи се спасија од кривична одговорност за неисплатените плати - за другите претставка до ОЈО

Владата побара кривична одговорност за половина од газдите кои зеле државна помош, без да им исплатат денар на вработените. Останатите, исплашени од високите ...
| | веќе видена | слични

За вкупно 229 работодавачи Обвинителството за организиран криминал и корупција треба да истражи зошто ја затаија државната помош и не исплатија плата на ...
| | веќе видена | слични

Од Синдикатот на културата информираат дека заедно со СОНК испратиле опомена за тужба до Министерството за култура поради прекршување на колективниот договор. ...
| | веќе видена | слични

Репрезентативните синдикати во културата, СКРМ и СОНК, испратија опомена пред тужба до Министерството за култура, поради прекршување на одредбите за плата од ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Чувствуваме потреба да ѝ соопштиме на јавноста дека како договорни страни во колективниот договор за културата и репрезентативни синдикати во културата, СКРМ и ...
| | веќе видена | слични

Дали владината мерка за зголемување на платите во приватниот сектор има ефект? Работниците чекаат повисоки плати, работодавачите прават пресметки. Корона ...
| | веќе видена | слични

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, се вклучува во расчистување на случајот со фирмите кои ја злоупотребија државната ...
| | веќе видена | слични

До Јавното обвинителство денеска стигна владиното барање за кривичен прогон на фирмите кои зедоа државна помош, а не им ги исплатија платите на работниците за ...
| | веќе видена | слични

Без разлика какви постапки ќе преземат Генералниот секретаријат на Владата и Јавното обвинителство, институција која треба и планира да ги натера газдите ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Александар Николоски, Потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во вестите на Канал 5 зборуваше за протестите кои ВМРО-ДПМНЕ ги организира поради ...
сите 259 | | | веќе видена

Во Македонија позитивно на коронавирусот е дете од една година кое одело во градинка. 15-месечното дете престојувало во градинка само еден час на 9 септември. ...
сите 217 | | | веќе видена

Координатор на пратеничката група на ДУИ ќе биде Изет Меџити, поранешниот градоначалник на Чаир. Во претходниот состав координатор на пратеничката група на ...
сите 299 | | | веќе видена

Не се знае колку јавни објекти имаат неисправна инсталација за противпожарна заштита, па затоа приоритет во годинашниот план на Дирекцијата за заштита и ...
сите 132 | | | веќе видена

Вицепремиерот во Владата Артан Груби, кој сака да си се нарекува прв, е револтиран од однесувањето на навивачите на Вардар на натреварот со Шкупи. Но, Груби ...
сите 131 | | | веќе видена

Побезбедно и подобро е учебната година да ја започнеме со физичко присуство до трето одделение, а останатите со онлајн настава. Сметаме дека овој модел е ...
сите 197 | | | веќе видена

Основното јавно обвинителство Гостивар донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривично ...
сите 83 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Половина работодавачи се спасија од кривична одговорност за неисплатените плати - за другите претставка до ОЈО

Од:
До кого (е-маил):
Порака: