НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Во 2001-ва од подметнати мини кај Љуботенски бачила загинаа осум бранители на Македонија, резервисти на АРМ

На 10 август 2001 година, воено товарно возило на Армијата на Република Македонија, на патот кај месноста Љуботенски бачила во Скопско, нагази на две ...
| | веќе видена | слични

Букурешкиот договор, загинувањето на осумтемина армиски резервисти кај Љуботенски Бачила и убиството на војводата Јордан Пиперката го обележија 10 август во ...
| | веќе видена | слични

На денешен ден на 10 август 1913 беше склучен Букурешкиот мировен договор со кој е поделена етногеографска Македонија помеѓу балканските држави: Грција, ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Заменичката на претседателот на Владата и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска денеска во касарната „Илинден“ положи венец на споменикот на загинатите ...
| | веќе видена | слични

Откако „не најде време“ за Карпалак, што предизвика лавина негативни реакции во јавноста, министерката за одбрана Радмила Шекеринска лично им оддаде почит на ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Делегација од Кабинетот на Претседателот на државата, Стево Пендаровски, денеска положи свежо цвеќе по повод 19-годишнината од загинувањето на осум армиски ...
| | веќе видена | слични

Шекеринска денеска во касарната „Илинден" положи венец на споменикот на загинатите бранители, во спомен на осумтемина припадници на резервниот состав на ...
| | веќе видена | слични

Да не се заборави. На денешен ден пред 19 години загинаа осуммина резервисти кај Љуботенски бачила. Денеска почит им оддадоа вицепремиерката во заминување ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Се сретнав со родителите кои протестираа пред Владата. Заедно со министерката Шахпаска разговаравме за нивните барања кои ќе бидат разгледани на следната ...
сите 444 | | | веќе видена

Најновиот неделен биланс на бројот на нови случаи на коронавирус во Европа ги надмина бројките забележани кога пандемијата првпат го достигна врвот во март, ...
сите 860 | | | веќе видена

Министерот за здравство Венко Филипче во вчерашното гостување во емисијата „Патот кон.../Rruga drejt...“ на Алсат М телевизија истакна дека ако епидемиолошката ...
сите 191 | | | веќе видена

„Денеска јавноста сведочеше на уште еден очаен обид на Христијан Мицкоски преку таканаречен протест да си ја спаси фотелјата во белиот дворец. Граѓаните одамна ...
сите 143 | | | веќе видена

Планираната инвестиција на ТАВ Македонија, за изградба на аеродром во Штип, нема да се реализира, а средствата ќе бидат пренасочени за животната средина, ...
сите 44 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Во 2001-ва од подметнати мини кај Љуботенски бачила загинаа осум бранители на Македонија, резервисти на АРМ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: