НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Во 2001-ва од подметнати мини кај Љуботенски бачила загинаа осум бранители на Македонија, резервисти на АРМ

На 10 август 2001 година, воено товарно возило на Армијата на Република Македонија, на патот кај месноста Љуботенски бачила во Скопско, нагази на две ...
| | веќе видена | слични

Букурешкиот договор, загинувањето на осумтемина армиски резервисти кај Љуботенски Бачила и убиството на војводата Јордан Пиперката го обележија 10 август во ...
| | веќе видена | слични

На денешен ден на 10 август 1913 беше склучен Букурешкиот мировен договор со кој е поделена етногеографска Македонија помеѓу балканските држави: Грција, ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Заменичката на претседателот на Владата и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска денеска во касарната „Илинден“ положи венец на споменикот на загинатите ...
| | веќе видена | слични

Откако „не најде време“ за Карпалак, што предизвика лавина негативни реакции во јавноста, министерката за одбрана Радмила Шекеринска лично им оддаде почит на ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Делегација од Кабинетот на Претседателот на државата, Стево Пендаровски, денеска положи свежо цвеќе по повод 19-годишнината од загинувањето на осум армиски ...
| | веќе видена | слични

Шекеринска денеска во касарната „Илинден" положи венец на споменикот на загинатите бранители, во спомен на осумтемина припадници на резервниот состав на ...
| | веќе видена | слични

Да не се заборави. На денешен ден пред 19 години загинаа осуммина резервисти кај Љуботенски бачила. Денеска почит им оддадоа вицепремиерката во заминување ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Воспитувачка во градинката „Младост“ во Тетово позитивна на Ковид-19. Освен неа, во изолација се испратени и две деца за кои се грижела, иако тие сега за сега ...
сите 353 | | | веќе видена

Две лица од Радовиш и од Кочани починале денеска на Инфективното одделение во Клиничката болница во Штип. Се работи за пациенти позитивни на коронавирусот – ...
сите 398 | | | веќе видена

Ќе нѐ има се повеќе, не треба да се обесхрабруваме. Тешка ќе биде битката, но ве уверувам дека на крајот народот ќе ја победи мафијата и ќе дојде правдата и ...
сите 187 | | | веќе видена

Гоце Делчев ќе биде една од темите на разговор на средбата, која премиерот Зоран Заев ја најави со бугарскиот премиер Бојко Борисов, а која треба да се ...
сите 430 | | | веќе видена

Дарко ЈАНЕВСКИ Заев вели дека Бугарите го чувствувале Гоце Делчев како бугарски револуционер. И тоа било факт. И сега, како на некој како него да му објасниш ...
сите 27 | | | веќе видена

Лекарската комора на Република Северна Македонија најостро го осудува инцидентот што се случи викендов на Клиниката за токсикологија кога пациент физички го ...
сите 60 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Во 2001-ва од подметнати мини кај Љуботенски бачила загинаа осум бранители на Македонија, резервисти на АРМ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: