Евростат: Малопродажбата во ЕУ во јуни забележа раст од 5,2 проценти, а во еврозоната 5,7 отсто

Обемот на трговијата на мало во Европска унија во јуни забележа раст од 5,2 проценти во споредба со мај, а во еврозоната порастот е за 5,7 отсто, соопшти ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Македонците доцна се осамостојуваат. Младите во Шведска стануваат независни на 18, а во Македонија со над 30 години. Младите во Македонија и во скоро сите ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Според истражувањето на престижниот Институт Бругел од Брисел, милиони граѓани на Европската унија не би можеле да преживеат ниту два месеци без приходи, а без ...
| | веќе видена | слични

Според статистичките податоци кои ги објави Евростат, младите во Македонија и во речиси сите земји во регионот го напуштаат домот на своите родители после ...
| | веќе видена | слични

Македонците, во просек, го напуштаат домот на своите родители на 31,8 години, покажуваат најновите податоци на Еуростат. На европско ниво, генералниот просек ...
| | веќе видена | слични

Еден Македонец, во просек, го напушта домот на своите родители на 31,8 години, покажуваат податоците на Eurostat. Постојат земји членки во ЕУ во коишто младите ...
| | веќе видена | слични

Во време кога цената на златото поради неговата рекордна цена, некои граѓани од Босна и Херцеговина го купуваат преку Хрватска. Како причина за тоа се ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Болестите на циркулаторниот систем и ракот заедно се причина за повеќе од половина од смртните случаи во ЕУ и се движи од 52 проценти во Франција до 82 отсто ...
| | веќе видена | слични

По овие две болести, трета најчеста причина за смрт во најголем број земји од ЕУ се болестите на респираторниот систем, покажуваат податоците на Евростат. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Додека дел од поранешните функционери од редовите на ВМРО-ДПМНЕ бараат вонреден конгрес и оставка од Христијан Мицкоски, поради неколкуте изборни порази во ...
сите 205 | | | веќе видена

ВО ВЕЛЕШКО ДРВОКРАДЦИ ПРЕТЕПАА ПОЛИЦАЈЦИ Оливер Спасовски, министерот за внатрешни работи, рече дека дрвокрадците биле во голем број и мавале со дрва и камења ...
сите 83 | | | веќе видена

Бугарија може да остане сама во спорот со Северна Македонија, смета Кирил Илиев, историчар од Институтот за балкански студии при Бугарската академија на ...
сите 251 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска изрази уверување дека со Бугарија ќе се најде решение со кое двете страни ќе бидат среќни и рече дека Бугарија ги поддржува ...
сите 158 | | | веќе видена

Лекарската комора преку соопштение најостро реагира на тоа што во последно време сè почесто во средствата за јавно информирање се публикуваат написи, ...
сите 73 | | | веќе видена

МПЦ очекува вселенскиот партијарх Вартоломеј позитивно да одговори на писмата на државниот врв за автоќефалноста на црквата. Нема ништо спорно и нема никакво ...
сите 79 | | | веќе видена

Зголемениот број инфицирани од коронавирусот во последните две недели во гевгелиско за епидемиологот Сашо Олумчев од Подрачната единица на Центарот за јавно ...
сите 172 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Евростат: Малопродажбата во ЕУ во јуни забележа раст од 5,2 проценти, а во еврозоната 5,7 отсто

Од:
До кого (е-маил):
Порака: