Џафери отпуштен од болница и ќе ја води конститутивната седница

Претседателот на Собранието во заминување Талат Џафери кој неодамна беше хоспитализиран денеска заминува од Клиниката за инфективни болести. „Се чувствувам ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Претседателот на Собранието, Талат Џафери во емисијата „10 Минути“ на „ТВ21“ истакна дека според Деловникот, неуставно е доделувањето на мандат без да има ...
| | веќе видена | слични

Спикерот на Собранието во заминување, Талат Џафери во гостување на ТВ21 вели дека е неуставно да биде доделен мандат за составување влада, без претходно да ...
| | веќе видена | слични

Што ако до 15 август никој не успее да состави мнозинство за состав на нова влада? Дали мандатот сепак ќе му се додели на лидерот на партијата со најмногу ...
| | веќе видена | слични

Целосно конституиран Парламент е кога покрај верификацијата на мандатите на пратеницте ќе се избере комисија за избори и именувања и најважното, претседател на ...
| | веќе видена | слични

Професорот Јетон Шасивари во колумна за плусинфо.мк тврди дека екс спикерот на Собранието Талат Џафери е во право кога вели дека се уште не започнал рокот од ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Согласно уставните одредби во член 90 став 1 рокот за доделување на мандатот е десет дена од констиуирањето на Собранието. Со денот на верификација на ...
| | веќе видена | слични

Течат последните неколку дена во кој претседателот Пендаровски треба да го даде мандатот за формирање на влада согласно резултатите од изборите на 15 јули. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

По повод писмото на европратеникот Франц Ромео, во кое се изразува загриженост за непријатниот насилен инцидент против групата на Роми кој се случи неодамна, ...
сите 262 | | | веќе видена

Гордана Димитриеска Кочоска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во гостување во утринската емисија „Добро утро, секое утро“, посочи дека била предвидена реализација на ...
сите 429 | | | веќе видена

Игор Јанушев на Фејсбук најави дека ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи нов протест, против како што го нарече „мафијата на власт“. Протестот ќе се одржи во сабота, во 18:30 ...
сите 147 | | | веќе видена

ИЗРЕЧЕНИ ПРЕСУДИ ЗА „ШАМАРИ ВО ЦЕНТАР“ Никола Груевски, поранешниот премиер на Македонија, е осуден на една година и шест месеци за организација на случајот ...
сите 217 | | | веќе видена

Во првите осум месеци на 2020 година до Министерството за внатрешни работи се поднесени 46 преставки за работата на полицијата, изјави вечерва министерот за ...
сите 262 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Џафери отпуштен од болница и ќе ја води конститутивната седница

Од:
До кого (е-маил):
Порака: