Илинденците и сето она за што се бореа е светата кауза поради која и постои ВМРО


Со зборовите „Ура за Автономна Македонија“ претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски го започна илинденскиот говор во струшкото село Ташмаруништа. Како и ...
| | веќе видена | слични

Праксата на (нај)високите државни функционери да го избегнуваат името на македонската држава и наместо него да велат „нашата земја“, што дојде до израз и при ...
| | веќе видена | слични

На 4 август 1903 година во Крушево влегол Штабот на крушевските востаници свечено дочекан од народот, пред кој началникот на Штабот, Никола Карев, одржал ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Одбележувањето на големиот државен празник 2 Август – Денот на Републиката, Илинден годинава помина во услови на здравствени протоколи поради заштита од ширење ...
| | веќе видена | слични

Претседателот Стево Пендаровски од Пелинце денеска побара правда, слобода и достоинствен живот за граѓаните, за да не ја напуштаат државата за подобра. „Нашата ...
| | веќе видена | слични

Што е можно побрзо конституирање на Парламентот и изгласување на нова Влада. Првата задача на Владата треба да биде справување со економските и здравствените ...
| | веќе видена | слични

Во чест на големиот државен празник, 2 август, Ден на Републиката делегација на Македонскиот полициски синдикат предводена од претседателот на МПС Д-р Марјан ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Засега нема одлука за воведување на ПЦР тестови за граѓанитекои транзитираат низ Македонија.На денешниот состанок на Комисијата за заразни болести беше ...
сите 165 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Илинденците и сето она за што се бореа е светата кауза поради која и постои ВМРО

Од:
До кого (е-маил):
Порака: