Статистиката бележи пад на индустриското производство во јуни за 15%, како и на бројот на работници во овој сектор


Индустријата на колена, лошото допрва доаѓа. Производството во јуни бележи пад од 15%, бројот на отпуштени раст за 5% објави статистиката. Најмногу откази се ...
| | веќе видена | слични

Дел од работодавачите ја користат корона-кризата да го намалат бројот на своите вработени, па дури и од оние што се дијагностирано хронични случаи, за кои важи ...
| | веќе видена | слични

Во пандемијата од Ковид- 19 епидемиолозите работат повеќе од порано и веројатно повеќе отколку останатите. На пример, секојдневно мораат да одговорат на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Италија досега од фондот за оние кои поради пандемијата на Ковид – 19 морале да одат на принуден одмор потрошила 16,5 милијарди евра. Праксата покажала дека ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Субвенции за минимална плата и целосно покривање на придонесите до крајот на годината, поволни кредити, ослободување од плаќање на ДДВ, продолжување на грејс ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Занаетчиите бараат да продолжи поддршката од државата за исплата на минималната плата и субвенции за придонеси додека трае кризата. Според претседателот на ...
| | веќе видена | слични

„Како Министерство за економија активно сме вклучени во решавање на проблемите, како досега донесените мерки, така и идните чекои кои ќе се превземат ќе бидат ...
| | веќе видена | слични

Ана Марија Алексова, еден од организаторите на вчерашниот мирен протест на туристичките работници, денеска во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ ги објасни ...
| | веќе видена | слични

Веќе неколку дена извршителите повторно имаат одврзани раце да наплатуваат стари долгови, по четиримесечниот мораториум поради коронавирусот. Ниту вирусот, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, вечерва ќе присуствува и ќе се обрати на свеченото отворање на јубилејното 60-то издание на ...
сите 235 | | | веќе видена

МЛАДО МОМЧЕ ПОЧИНА ОД КОРОНАВИРУСОТ Починатиот 22 годишен пациент од Скопје е лице со Даунов синдром, примен во ГОБ „8 Септември“ во тешка општа состојба на ...
сите 663 | | | веќе видена

Собранието е веќе конституирано и тече рокот од 10 дена за доделување на мандатот за состав на Влада, вели министерката за правда во заминување Рената ...
сите 258 | | | веќе видена

Охрид, 6. август 2020 (ИНПРЕС) – Од над 30 капалишта кои ги има во регистарот на Охридското крајбрежје, само 16 се безбедни, согласно Правилникот за видот и ...
сите 139 | | | веќе видена

Во знак на благодарност за нивниот ангажман, Исламската верска заедница донираше пакети со месо од курбаните во Гостивар на медицинските сестри Албанки. ...
сите 134 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Статистиката бележи пад на индустриското производство во јуни за 15%, како и на бројот на работници во овој сектор

Од:
До кого (е-маил):
Порака: