Мисовски ќе го замени Џафери на Мечкин Камен за 2. Август, но тврди дека спикерот ќе ја води конситутивната седница


Неколку сценарија вртат низ собраниските кулоари за тоа како би се одвивала конститутивната седница во вторник од која ќе зависат и роковите за формирање на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседателот на Собранието во заминување, Талат Џафери се уште не испратил до претседателот на државата Стево Пендаровски известување дека Собранието е ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на државата Стево Пендаровски се уште не добил известување дека Собранието е констиуирано, а на прашањето на Канал 5 зошто тоа не е направено и ...
| | веќе видена | слични

На 4 август, во согласност со Уставот и Деловникот, започна конститутивната седница на 10. состав на македонското собрание, со што повторно се актуелизира ...
| | веќе видена | слични
5 копии
2 копии

Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски реагира на вчерашната изјава од Кабинетот на шефот на државата Стево Пендаровски околу конституирањето ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Вангел Божиноски, архитект, новинар и туристички водич, одговори на реакциите во јавноста за новата собраниска сала во која се одржа конститутивната седница на ...
| | веќе видена | слични

– Мандатот на пратениците, согласно Уставот, тече од конститутивната седница. Не може пратениците да имаат мандат во неконституирано Собрание. Собранието е ...
| | веќе видена | слични

Читам и слушам деновиве дебата дали било конституирано Собранието или не, дали течат рокови за доделување на мандатот или не, па се вадат примери од 2006, 2016 ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Според денешното соопштение што го лиферуваше СДСМ во јавноста, во тек се преговори со ДУИ околу синхронизирањето на изборните програми и изнаоѓање на ...
сите 568 | | | веќе видена

Македонската банкарска асоцијација во соработка со институциите нејзините членки ги превземаат сите потребни активности за да им излезат во пресрет на ...
сите 274 | | | веќе видена

Повеќе од 1.000 Американци ги губат животите од новиот коронавирус секој ден во изминатите две недели, а Центрите за контрола на болести предвидуваат дека ...
сите 560 | | | веќе видена

Нови 160 случаи на заразени со коронавирусот од направени 2.172 тестирања беа регистрирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 ...
сите 519 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски на прес конференција изјави дека партијата размислува да поднесе уставна иницијатива во однос на врачувањето на ...
сите 368 | | | веќе видена

Во повеќе македонски градови синоќа се одржаа пpoтecти против покачувањето на сметките за стpyjа. Протестите најмасовни беа во Тетово, каде илјадници граѓани ...
сите 191 | | | веќе видена

Петмина од 146 патници кои во вторникот вечерта со авион на Визер од Скопје пристигнаа во финскиот град Турку се позитивни на Ковид-19. Мико Пиетила, шеф на ...
сите 181 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мисовски ќе го замени Џафери на Мечкин Камен за 2. Август, но тврди дека спикерот ќе ја води конситутивната седница

Од:
До кого (е-маил):
Порака: