Поради владините мерки, ефектите од пандемијата врз невработеноста ќе бидат привремени


Македонската економија годинава ќе забележи пад 3,4 проценти, но во следните три години, растот на БДП ќе оди над 4 проценти. Ефектите на пандемијата врз ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Лидерот на најголемата албанска опозициска сила, Демократската партија, Љуљзим Баша, денеска го обвини премиерот Еди Рама дека поради непревземените неопходни ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во мај, бруто-платaта во Унгарија се зголеми за 9,4% во однос на минатата година, и покрај високата невработеност и долготрајното економско забавување ...
| | веќе видена | слични

Економијата во јули ги покажа првите знаци на заживување, барем според растот на буџетските приходи, но производителите, како носители на стопанската ...
| | веќе видена | слични

Според статистиката што ја објави министерката за финансии Нина Ангеловска, заклучно 1-ви август државата доделила домашни платежни картички во вредност од ...
| | веќе видена | слични

Домашна платежна картичка користат 305.000 граѓани, до 1 август се издадени во вредност од 26,7 милиони евра од кои граѓаните потрошиле околу 23 милиони евра, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Oколу 305 илјади граѓани ја користат домашната платежна картичка, објави на својот фејсбук профил министерката за финансии, Нина Ангеловска. „Заклучно 1 август ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Неделниот билтен на Центарот за јавно здравје во Охрид, што ги опфаќа општините Охрид, Дебрца, Струга, Вевчани, Дебар и Центар Жупа покажува дека во периодот ...
сите 506 | | | веќе видена

Според податоците обезбедени од Банката (со состојба на 10 јули, 2020 година), вкупниот износ на депозитите на физички лица кои ќе бидат обесштетени од страна ...
сите 143 | | | веќе видена

Ако барателот на мандатот понуди 61, најмалку 61 потпишан пратеник, тогаш е формирано парламентарното мнозинство и тој во таков контекст, претседателот е ...
сите 362 | | | веќе видена

Во повеќе македонски градови синоќа се одржаа пpoтecти против покачувањето на сметките за стpyjа. Протестите најмасовни беа во Тетово, каде илјадници граѓани ...
сите 97 | | | веќе видена

Народната банка соопшти дека во врска со, како што наведува, невистините и клеветите изнесени од страна на сопствениците на „Еуростандард банка“ АД Скопје, во ...
сите 247 | | | веќе видена

Согласно Уставот, во следните 20 дена, а лично верувам и порано ќе успееме да формираме Влада и стабилно парламентарно мнозинство кое ќе биде гаранција за ...
сите 70 | | | веќе видена

Петмина од 146 патници кои во вторникот вечерта со авион на Визер од Скопје пристигнаа во финскиот град Турку се позитивни на Ковид-19. Мико Пиетила, шеф на ...
сите 181 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Поради владините мерки, ефектите од пандемијата врз невработеноста ќе бидат привремени

Од:
До кого (е-маил):
Порака: