Монетарната поставеност соодветна на економските и финансиските движења, оценува Народната банка


Монетарната поставеност е соодветна на постојните економски и финансиски движења, оценува Народната банка. Нејзините очекувања се дека мерките што како ...
| | веќе видена | слични
12 копии

Девизните дознаки од иселениците и лицата на привремена работа во странство се важни за македонската економија, оценува гувернерката на Народната банка на ...
| | веќе видена | слични

Економските експерти оценуваат дека растот од 1, 4 проценти на буџетските приходи за јули е добар сигнал дека има подобрувања во фискалните показатели, но не ...
| | веќе видена | слични

За околу 200 000 евра се намалила сумата која граѓаните ќе ја земат како поврат во рамки на проектот Мој ДДВ во однос на средствата кои државата им ги вратила ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Доколку се продолжи да се не се враќа ДДВ-то кон стопанството ќе имаат исклучително поголеми приходи од тоа што можеби се надевале. Она што е карактеристично ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Граѓаните кои скенираат фискални сметки од почетокот на месецот ќе ги добијат средствата од повратот за второто тримесечје од годинава. Според податоците од ...
| | веќе видена | слични

Во јули се забележува прв месечен раст на приходите во буџетот од почетокот на КОВИД-19 кризата, со месечен раст од 1,4% во однос на лани. Ова се должи на ...
| | веќе видена | слични

– Покрај тоа што дознаките се значаен дополнителен извор на приходи за дел од домаќинствата, коишто го подобруваат нивниот животен стандард, тие имаат и ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 5. август 2020 (ИНПРЕС) – Граѓаните кои скенираат фискални сметки во текот на овој месец ќе ги добијат средствата од повратот на ДДВ за второто ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, вечерва ќе присуствува и ќе се обрати на свеченото отворање на јубилејното 60-то издание на ...
сите 235 | | | веќе видена

Собранието е веќе конституирано и тече рокот од 10 дена за доделување на мандатот за состав на Влада, вели министерката за правда во заминување Рената ...
сите 258 | | | веќе видена

Охрид, 6. август 2020 (ИНПРЕС) – Од над 30 капалишта кои ги има во регистарот на Охридското крајбрежје, само 16 се безбедни, согласно Правилникот за видот и ...
сите 139 | | | веќе видена

Во знак на благодарност за нивниот ангажман, Исламската верска заедница донираше пакети со месо од курбаните во Гостивар на медицинските сестри Албанки. ...
сите 134 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Монетарната поставеност соодветна на економските и финансиските движења, оценува Народната банка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: