Управен одлучува по тужбите од партиите


4 копии

Претседателот Стево Пендаровски вели дека ќе го додели мандатот за формирање Влада на кој било претставник на која било од изборните листи што освоија ...
| | веќе видена | слични

Уставната норма од членот 90 за доделување на мандатот е кристално јасна – мандатот го добива кандидатот на партијата или партиите што имаат мнозинство во ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Возможна е Влада и без СДСМ или без ВМРО-ДПМНЕ, ама и без ДУИ, вели претседателот на државата Стево Пендаровски во интервју за „Фокус“. Уставната норма е ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Ако не се прифати ветувањето на ДУИ за премиер Албанец, Ахмети треба да замине во опозиција, смета лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села. Тој рече ...
| | веќе видена | слични

Одговарајќи на новинарски прашања на денешната прес-конференција во однос на тоа дали се слуша почесто со Зоран Заев од СДСМ или со Христијан Мицкоски од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Алијанса и Алтернатива се уште формално не преговараат за влез во новата Влада, бидејќи се уште нема мандатар. Лидерот на Алијанса вели дека ќе почекаат прво ...
| | веќе видена | слични

За шпекулациите дека, СДСМ и ДУИ договориле ротирачка влада во која само една година од мандатот, премиер би бил Албанец, лидерот на Алијаса Зијадин Села вели ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Каква ни е државата, такво ни е и судството. Државата обезличена, со сменето име преку два политички потписи, без напредок во ниту еден сектор, сиромашна, ...
сите 145 | | | веќе видена

Не ни треба територија, ниту да кажеме дека македонскиот јазик е наш, вели српскиот претседател Александар Вучиќ. Рече дека бараат само братство и ...
сите 427 | | | веќе видена

Австриските власти разбија мрежа на трговци со дрога во која учествувале лица од Албанија и Косово. Запленети биле наркотици, пари и автомобили, јавуваат ...
сите 106 | | | веќе видена

Криминалот и корупцијата почнуваат и завршуваат со Зоран Заев и СДСМ во Република Македонија.Извештајот на Стејт Департментот е потврда за криминалот на Заев и ...
сите 219 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Управен одлучува по тужбите од партиите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: