КОРОНАТА ЈА ЗГОЛЕМИ НЕВРАБОТЕНОСТА: Во ЕУ без работа се најмалку 14 милиони луѓе

На 14.366.000 скокна бројот на невработени во Европската Унија поради пандемијата на коронавирусот. Невработеноста во 19 држави на ЕУ во мај годинава беше 7,4 ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Во европските земји, каде што многу Македонци пронајдоа своја егзистенција и каде што пред пандемијата имаше голем глад за работна сила што се увезуваше, ...
| | веќе видена | слични

Од почетокот на корона кризата па досега, Владата примила вкупно донации од околу 4,5 милиони евра. Станува збор за пари што се добиени од организации, ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Германија е се поблиску до одлучувањето дали да ги продолжи правилата за вработување нискоквалификувана работна сила од Западен Балкан. Правилото беше воведено ...
| | веќе видена | слични

Во Германија се води дебата дали да се продолжат правилата за вработување нискоквалификувана работна сила од Западен Балкан воведени во 2016 година и важат ...
| | веќе видена | слични

Масовни отпуштања од работа има во Германија. Moжно е бројот на невработени да достигне 5 милиони, или 10 отсто невработеност. До јуни во биро за вработување ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Активните програми и мерки за вработување и во услови на криза им овозможуваат на компаниите полесно да ангажираат работници. Пазарот на труд функционира и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Oткако двете партии излегоа со заедничко соопштение дека се блиску до договор, извори од СДСМ за „360 степени“ велат дека средбата Љупчо Николовски и Артан ...
сите 459 | | | веќе видена

Од ВМРО-ДПМНЕ денеска со обвинување за СДСМ за случувањата со поплавата во РЕК Битола. Оттаму велат дека јавноста треба да знае дека поради како што велат ...
сите 326 | | | веќе видена

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, вечерва ќе присуствува и ќе се обрати на свеченото отворање на јубилејното 60-то издание на ...
сите 235 | | | веќе видена

Се скараа сопартијците од ВМРО-ДПМНЕ. Екс градоначалникот на Аеродром, Ивица Коневски, кој е дел од „спротивната струја“ на актуелното раководство на ...
сите 193 | | | веќе видена

Педалините се едни од најнебезбедните пловни објекти по езерата во земјава зашто многу често не се почитуваат законските одредби за заштита, велат експерти од ...
сите 142 | | | веќе видена

Обилните врнежи од дожд поплавија многу улици низ Скопје, поплавен е и паркингот пред Центарот за јавно здравје-Пролет, а слична е состојбата и во Петровец ...
сите 365 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

КОРОНАТА ЈА ЗГОЛЕМИ НЕВРАБОТЕНОСТА: Во ЕУ без работа се најмалку 14 милиони луѓе

Од:
До кого (е-маил):
Порака: