Научниците открија специфична шема на ширење на вирусот корона – и точката во која се менува нејзиното однесување

Повеќе од 10 милиони случаи на корона вирусот се регистрирани во светот од почетокот на пандемијата. Но, во некои земји има знаци дека вирусот „ја губи моќта“, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

По најновите сознанија на научници од целиот свет, кои тврдат дека корона вирусот може да се задржи во воздухот подолго време и да се пренесува од човек на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонија исто како и светот е далеку од создавање колективен имунитет на коронавирусот. Ако според истражувањата на развиените држави процентот на антитела ...
| | веќе видена | слични

Британски научници започнаа да тестираат третман за кој се надеваат дека може да помогне во контролата на најтешките последици од инфекција со ковид 19 кај ...
| | веќе видена | слични

По повеќемесечна борба со корона вирусот, научниците во светот прават студии и анализи за подобрување на имунолошкиот систем кај луѓето, во очекување на развој ...
| | веќе видена | слични

Центарот за генетско инженерство и биотехнологија „Ѓорѓи Ефремов“ при МАНУ, под водство на професорот на Фармацевтскиот факултет во Скопје доктор Александар ...
| | веќе видена | слични

Професорот д-р Димитар Ефремов, кој раководи со Одделот за молекуларна хематологија на Меѓународниот центар за генетски инженеринг и биотехнологија во Трст, ...
| | веќе видена | слични

По долги и координирани истражувања со неколку експертски институти конечно е откриено што и како го штити телото од корона вирус, и каде може да се очекува ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Јасните пораки од турските власти дека имаат проблем да им дозволат на Финска и Шведска да влезат во НАТО, создадоа загриженост и благ шок во Хелсинки и ...
сите 844 | | | веќе видена

Наум Стоилковски портпарол на ВМРО-ДПМНЕ, во своето гостување во „Утрински Брифинг“ зборуваше за најавениот протест на ВМРО-ДПМНЕ кој ќе се одржи на 18 јуни и ...
сите 348 | | | веќе видена

Министерот за правда Никола Тупанчески во гостувањето на Топ тема на Тeл,а се осврна на активностите кои се преземаат од страна на министерството за ...
сите 290 | | | веќе видена

Џафери со својот примитивизам и насилие остава трауми врз вработените кои ги малтретира, потребна е казна веднаш.Односот на Талат Џафери со вработените во ...
сите 263 | | | веќе видена

Во моментов почетната плата на просветните работници е 24 800 денари . Ако на таа сума се додадат 15 % таа би изнесувала околу 28 000 денари , а просечната ...
сите 276 | | | веќе видена

Граѓаните на Северна Кореја добија насоки како да се заштитат од ковид-19 кои би го зачудиле секој стручњак. Им се советува да пијат чај и да го исплакнат ...
сите 213 | | | веќе видена

Вчера во 18:20 часот во Полициската станица Кичево било пријавено дека на магистрален пат Кичево – Гостивар, кај с. Колари, се случила сообраќајна несреќа ...
сите 316 | | | веќе видена

Руските сили продолжуваат со ракетните напади врз воени цели и цивили низ цела Украина, тврди украинската армија. Според Генералштабот на вооружените сили на ...
сите 167 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Научниците открија специфична шема на ширење на вирусот корона – и точката во која се менува нејзиното однесување

Од:
До кого (е-маил):
Порака: