СЈО замина во историјата, предметите во рацете на Јавното обвинителство за организиран криминал


Новиот Закон за јавно обвинителство од вчера стапи на сила, со што и официјално згасна Специјалното јавно обвинителство. Државниот јавен обвинител Љубомир ...
| | веќе видена | слични

Пред десетина дена малку подзаборавениот инспектор Ѓорѓи Илиевски, кој се обиде да му се спротистави на хибридниот режим, сам без никаква помош, направи ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Довербата во судските институции граѓаните ја добиваат и ја губат во зависност од тоа како се извршува работата во тие институции. Она што е клучно е фактот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Академијата за судии и јавни обвинители „Павел Шатев“ во денешното соопштение наведува дека при составување на ранг листата на слушатели за прием во почетна ...
| | веќе видена | слични
2 копии

14 кандидати преку отворено писмо до медиумите се жалат дека биле тргнати од конечната ранг листа Академијата за судии и јавни обвинители „Павел Шатев“ иако ...
| | веќе видена | слични

Има ли нерегуларности во изборот на 60 слушатели во седмата генерација на Академијата за судии и јавни обвинтели “Павел Шатев” ? 14 кандидати преку отворено ...
| | веќе видена | слични

Посочуваат дека селекцијата била транспарентна и сеопфатна и траела цела години за да се изберат најдобрите кандидати. – Доколку Академијата не ги испочитуваше ...
| | веќе видена | слични

16 кандидати Македонци за прием на слушатели на Академијата за судии и јавни обвинители, обвинуваат дека се дискриминирани на национална основа откако не се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Надлежноста за следење на изборите не е нешто ново за ДКСК, но со новиот закон надлежностие се многу зголемени, со рокови околу евентуални приговори. Законот ...
сите 165 | | | веќе видена

Заблуда, и тоа голема, е дека Р. Македонија се движи кон граѓанско општество. Да, огромен процент од Македонците, а и од останатите претставници на народите ...
сите 152 | | | веќе видена

Наместо Талат Џафери делегацијата на Мечкин Камен за Илинден ќе ја предводи Горан Мисовски од НСДП. Последниот собраниски спикер нема да присуствува на ...
сите 331 | | | веќе видена

Апелацискиот суд Скопје го отфрли барањето на поранешниот претседател на скопскиот Кривичен суд, Владимир Панчевски, за изземање на Велешкиот суд и префрлување ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СЈО замина во историјата, предметите во рацете на Јавното обвинителство за организиран криминал

Од:
До кого (е-маил):
Порака: